Nuo rugsėjo 23 dienos įsigaliojo Gaisrinės saugos pagrindinių reikalavimų pakeitimai, atveriantys galimybes statyti iki 9 aukštų visuomeninius pastatus, naudojant iš medienos ir organinių medžiagų pagamintus statybos produktus. Iki šiol maksimalus tokių pastatų aukštis negalėjo viršyti 5 aukštų.
Priešgaisrinės apsaugos departamento patvirtinti Gaisrinės saugos pagrindinių reikalavimų pakeitimai numato, kad daugiau medžio ir kitų organinių medžiagų galima naudoti statant administracinės, prekybos, paslaugų, maitinimo, transporto, kultūros, mokslo (išskyrus vaikų darželius ir lopšelius), sporto, religinės paskirties pastatus, kurių aukščiausio aukšto altitudė neviršija 26,5 m (iki 9 aukštų).
Tokiems pastatams turi būti numatyti papildomi gaisrinės saugos reikalavimai, susiję su evakuacijos keliais ir gaisro gesinimo sistemomis.
Visose pastato patalpose turi būti įrengiama stacionarioji gaisrų gesinimo sistema kartu su A tipo GAS sistema (adresuojama gaisro aptikimo ir signalizavimo sistema), neatsižvelgiant į teisės aktuose nurodytas išimtis, leidžiančias tam tikrose patalpose ar jų dalyse neįrengti stacionariųjų gaisrų gesinimo sistemų, gaisro aptikimo ir signalizavimo sistemų.
Visuose pastato aukštų evakavimosi keliuose – koridoriuose, vestibiuliuose, fojė, holuose, kurie ribojasi ir veda į laiptinę, turi būti įrengiama mechaninė dūmų ir šilumos valdymo sistema.
Evakuacijai pastatuose, kurių aukščiausio aukšto grindų altitudė neviršija 9 m (iki 4 aukštų), turi būti įrengiamos L1 tipo arba N tipo (neuždūmijamos) laiptinės, kitais atvejais įrengiamos N tipo (neuždūmijamos) laiptinės. Laiptinių laiptatakiams, aikštelėms, laiptus laikančiosioms dalims, vidinių sienų konstrukcijoms, laiptinių vidinėms sienoms, luboms ir grindims įrengti turi būti naudojami ne žemesnės kaip A2–s3, d2 degumo klasės statybos produktai.
Keliai privažiuoti prie pastatų, kurių aukščiausio aukšto grindų altitudė daugiau kaip 9 m (5 – 9 aukštų), turi būti įrengiami ne mažiau kaip iš dviejų išilginių pastato pusių taip, kad ugniagesiai gelbėtojai automobilinėmis kopėčiomis ir automobiliniais keltuvais, atsižvelgiant į jų technines galimybes, galėtų patekti prie visų pastato langų ir avarinių išėjimų.
Vandens kiekis gaisrui gesinti iš išorės turi būti numatytas 10 l/s didesnis, nei nustatytas Lauko gaisrinio vandentiekio tinklų ir statinių projektavimo ir įrengimo taisyklėse.
Parengta pagal Aplinkos ministerijos informaciją.
Titulinė nuotrauka: ©PILOTAS.LT