Atsakingoms institucijoms pritarus, ant Tauro kalno Nacionalinę koncertų salę suprojektavusi tarptautinė kūrėjų komanda šiandien gavo statybos leidimą. Komplekso statybai jau planuojama skelbti tarptautinį rangos darbų konkursą, o darbai turėtų prasidėti 2024-aisiais.
PROJEKTĄ PARENGĖ ARCHITEKTŪROS KONKURSĄ LAIMĖJĘ ISPANAI
„Turime puikų Nacionalinės koncertų salės projektą, kuriam šiandien jau išduotas statybos leidimas. Dabar einam galutinai susiderinti su Vyriausybe projekto finansavimo ir valdymo aspektus, ir tada skelbiam tarptautinį rangos konkursą. Aš jau seniai laukiu ne tik pirmojo koncerto pagrindinėje salėje, bet ir pirmos taurės Koncertų salės terasoje – su fantastišku vaizdu į Vilnių. O kol kas dėkoju didelei kūrėjų ir projekto vadybos komandai, kuri jau įveikė dėl šio grandiozinio projekto ne patį lengviausią kelią“, – savo „Facebook“ paskyroje naujiena iš karto pasidalino Vilniaus meras Remigijus Šimašius.
Daugiafunkcis meno centras bus statomas pagal tarptautinį architektūros konkursą laimėjusios ispanų architektų studijos „Arquivio architects“ projektą. Rūmai suprojektuoti taip, kad tiktų aukščiausio lygio klasikinės muzikos koncertams, o Lietuvos orkestrai pagaliau turėtų puikios akustikos sales ir repeticijoms, ir koncertams. PILOTAS.LT žiniomis, rengdami projektą, „Arquivio architects“ bendradarbiavo su firmos „Cloud architektai“ projektuotojais iš Vilniaus.
Akustinius sprendimus Didžiajai koncertų salei, kuri talpins iki 1.600 klausytojų, kūrė viena garsiausių pasaulyje akustikos įmonių – japonų „Nagata Acoustics“. Kaip tik reiklumas garso kokybei svarbus tam, kad čia būtų galima kviesti aukščiausio lygio klasikinės (simfoninės ir kamerinės) muzikos atlikėjus. Žinoma – nepamirštant šalies muzikantų, kurie čia galės ir repetuoti. Tokio dydžio akustinės salės Lietuvoje nėra.
KURIAMAS DIDŽIOSIOS SALĖS AKUSTINIS MODELIS
Daugiafunkcė Mažoji salė bus skirta profesionalaus scenos meno kolektyvams, talpins 500–900 žiūrovų. Trečioji, „Tautos namų“, salė bus skirta konferencijoms, ekspozicijoms, renginiams ir edukacinei veiklai.
Komplekse bus įrengta ir repeticijų salė, kuri leis maksimaliai išnaudoti didžiąją salę renginiams, taip pat suteiks galimybę komplekse vienu metu dirbti keliems orkestrams.
Rengiantis Nacionalinės koncertų salės statybai, gruodžio pabaigoje pradedamas kurti akustinis Didžiosios salės maketas. Dešimt kartų sumažinta Didžiosios salės replika, planuojama, iki kovo 1 d. bus pastatyta buvusiuose Statybininkų kultūros rūmuose (Vytenio g.). Akustinis modelis – archajiška technologija, iki šių dienų naudojama aukščiausios klasės koncertų sales projektuojančių japonų akustikos specialistų. Tokiu būdu praktiškai išbandomi teoriniai skaičiavimai: garso dažnis yra proporcingai pritaikomas modelio masteliui ir suprojektuojama tinkamiausia salės akustika.
Kai akustiką išbandys garso specialistai „Nagata Acoustics“, akustinis modelis bus atvertas ir visuomenei.
Šalia koncertų salės bus kuriamas sodas su lauko meno ekspozicija, apžvalgos aikštelė, numatyta vieta ir kavinei. Bus įrengta požeminė 54 automobilių ir 15 autobusų vietų stovėjimo aikštelė.
Kartu tvarkoma ir aplinka, pirmiausia Nacionalinės koncertų salės prieigose esančios senosios evangelikų kapinės – Liuteronų sodas, kuris pertvarkomas grąžinant sovietmečiu nukeltus antkapius, pėsčiųjų takų trajektorijas koreguojant taip, kad jie apeitų palaidojimų vietas. Lapkritį kartu su Liuteronų bendruomene buvo pagarbiai perlaidoti archeologinių tyrimų metu čia aptikti žmonių palaikai.
PRELIMINARIAI STATYBA ATSIEIS 100,6 MLN. EURŲ
Preliminariais skaičiavimais, Nacionalinės koncertų salės statyba (be darbų priežiūros išlaidų) kainuos 100,6 mln. eurų. Lėšos, planuojama, jam turėtų būti skiriamos iš Kultūros ministerijos biudžeto (valstybės finansavimas), Vilniaus miesto savivaldybei galimai prisidedant finansavimu vienai iš komplekso dalių – „Tautos namų“, kas sudarytų apie 8 proc. sąmatos.
Valstybės finansavimo poreikis atsirastų tik 2024 metais. 2023-iaisiais suplanuotas pasirengimas tarptautinio rangos darbų konkurso pirkimui ir pats konkursas, kurio galutinių rezultatų tikimasi 2024 m. pirmą ketvirtį.
Nacionalinės koncertų salės statytojas, planuojama, bus Vilniaus miesto savivaldybė, kuri šią funkciją pagal kompetenciją patikės Vilniaus vystymo kompanijai. Objekto valdytojo – operatoriaus klausimas bus sprendžiamas vėliau.
Pirmiausia bus pradėta tvarkyti ir aplinkinė teritorija – Tauro kalnas, kur bus atnaujinti pėsčiųjų takai, sutvarkyta aplinka. Jais bus patogu naudotis įvairių fizinių galių žmonėms. Įrengus pėsčiųjų viaduką bus patogesnis pėsčiųjų judėjimas tarp Naujamiesčio ir Senamiesčio.
Parengta pagal Vilniaus m. savivaldybės ir PILOTAS.LT informaciją.
Titulinis pav.: Nacionalinė koncertų salė ant Tauro kalno Vilniuje (arch. „Arquivio architects“).
Juodadarbis
( 2022-12-13 )
o įdomiausios informacijos (kas iš mūsiškių darė TP) nebus?
Almantas Bružas
( 2022-12-14 )
Koridoriuose kalbama, jog šį nacionalinį architektūrinį reikalą sutvarkė ponai iš „Cloud architektai“.