Kauno rotušei išmušė nioliktos pertvarkos valanda. Po beveik penkiasdešimties metų ramybės vienam seniausių ir svarbiausių Kauno pastatų parengtas reanimavimo receptas.
Formaliai tai – “Kauno rotušės (unikalus kodas 1790) tvarkomųjų paveldosaugos darbų (remonto) ir tvarkomųjų statybos darbų – pritaikymo miesto muziejui projekto“ projektinių pasiūlymų stadija, parengta architektų biuro Processoffice.
Nuo XV amžiaus vidurio Kauno rotušė patyrė gaisrų, karų ir begalę perstatymų, pagerinimų bei remontų. Taigi šis XXI-ojo amžiaus „upgreiderių“ bandymas prisiliesti prie sakralaus miesto simbolio kūno lyg ir neturėtų gąsdinti. Tačiau šiame skubėjimo, paviršutiniškumo ir susireikšminimo laike kiekvienas gražiais dokumentais grįstas projektas gali pakeisti istorinės architektūros genetiką neatpažįstamai.
Todėl dėmesio ir atidumo Rotušės pertvakymo projektui nebus per daug. Nepaisant to, kad architektų biuras „Processoffice“ ne sykį įrodė savo brandą, klausą ir gebėjimą dirbti su vertingu kontekstu.
Mažiausiai dvi kauniečių kartos yra susigyvenę su architekto Žybarto Simonaičio (Simonavičiaus)
1965 -1973 parengtu ir realizuotu Baltosios gulbės pavidalu, kuris niūriu sovietmečiu įprasmino Rotušės pastate tai, kas gražiausia (ir neuždrausta) – vestuves. Romantiškos laikysenos nestokojanti pastato restauracija ir rekonstrukcija, pritaikant civilinės metrikacijos funkcijai, atliko be kita ko ir optimistinės kaukės vaidmenį, labai pravertusį sugrąžinant į viešąją miesto apyvartą „buržuazinį simbolį“…
Šiandieną Rotušės pertvarkos projekte kaukių lyg ir nematyti. Pagrindinės funkcijos išlieka: miesto reprezentacija, turistų informavimas, iškilminga metrikacija. Jos pasipildo naujais ir logiškais plėtiniais – ketinama stiprinti neseniai pastate įsikūrusį Kauno miesto muziejų, įkurdinti kavinę, pagerinti buitinių ir ryšio patalpų funkcionalumą.
Priminsime, kad „Processoffice“ architektų komanda į Kauno rotušę įžengė po architektūrinio konkurso, įvykusio praeitą rudenį. Toliau skaitytojo dėmesiui – glausta Kauno rotušės pertvarkymo projekto santrauka, kurią parengė architekto Vytauto Biekšos vadovaujamas kolektyvas.
PAŽINIMO ASPEKTAS
Kauno miesto rotušės pastato (kultūros vertybės unikalus Nr. KVR 1790), pritaikymo muziejinei funkcijai projektas parengtas vystant pažinimo idėją. Pažinimas, šiuo atveju, skleidžiasi tiek kaip funkcinis aspektas, Kauno miesto muziejaus – istorijos ir identiteto pažinimo katalizatorius, tiek kaip paveldosauginis ar kokybės aspektas, Rotušė – istorinis artefaktas, miesto ir visuomenės modelis. Šie parametrai pagrindžia ir papildo vienas kitą, Rotušės empirinis ir mitinis patyrimas skleidžiasi ir, kartu su (būsima) muziejaus ekspozicija, kuria pagrindą visuomenės raidos ir kultūros suvokimui.
KOKYBĖS ASPEKTAS
Tęsiant pažinimo koncepciją projekte siekiame išplėsti viešai lankomą erdvę Rotušės pastate. Projekte numatytos intervencijos kuria naujus ar pagerina esamus vertikalius ryšius, įgalina atverti pastatą lankytojui. Eklektiškos erdvės gali būti patiriamos formuojant skirtingus pažinimo maršrutus, įgalinančius skirtingus miesto istorijos ar kito ekspozicijos turinio pasakojimo scenarijus.
Projekto sprendiniai sukuria galimybę Rotušėje darniai integruoti skirtingas pastato funkcijas: muziejaus, reprezentacinę, didelių renginių, vestuvių, turizmo informacijos ir kt. Išskiriant ar apjungiant lankytojų srautus, programuojamas kasdieninio lankytojo ir miesto svečio netikėtas susitikimas.
ERDVĖS KOKYBĖS ASPEKTAS
Erdvės kokybės aspektas projekte grindžiamas aiškiu santykiu tarp naujai projektuojamų originalių
elementų ir esamo paveldo. Projektuojamos intervencijos plečia viešą erdvę ir daugiausia apsiriboja naujų vertikalių ryšiu formavimu, bei esamų elementų demontavimu atveriant esamas suskirstytas erdves. Intervencijų vietos numatytos vietose, kur jau yra vykdytos intervencijos pagal Kauno Rotušės paveldotvarkos projektą, aut. Ž. Simanavičius, 1965 -1973 (jį suprantant kaip lygiavertį kitiems laikotarpį), saugant ankstesnių laikotarpių substanciją, tuo pačiu naudojant intervencijos pjūvį, skirtingų laikotarpių architektūrinių elementų pažinimui. Projektuojami elementai ar intervencijos yra pabrėžtinai šiuolaikiniai ir aiškiai deklaruoja savo funkciją ir medžiaginį sprendimą, naudojant natūralias medžiagas.
APSIVALYMO ASPEKTAS
Nemažiau svarbus ir kuratorinis projekto aspektas, kuriuo siekiama išgryninti istorines erdves išvalant jas nuo neaiškių istoristinių imitacijų (šviestuvų, baldų, kilimų, radiatorių uždengimų, palangių ir kt. elementų) atsiradusių sovietmečio paveldotvarkos projekto apimtyje ir vėliau. Ši architektūrinių interjero elementų revizija leistų aiškiau suvokti istorines erdves paliekant jas sąlyginai neutralias, galinčias priimti muziejaus ekspoziciją ir kitas funkcijas. Tuo pačiu siūlome spręsti funkcinius apšvietimo, poilsio zonų, vėdinimo sistemas integruojant (slepiant) ar kuriant šiuolaikiškus originalius sprendimus, aiškiai deklaruojant savo laikmetį.
FUNKCINIS ASPEKTAS
Pagrindinis dėmesys vystant funkcinį aspektą skirtas Rotušės pastato pritaikymui pagrindinėms
naudojimo funkcijoms; viešojo pastato, muziejaus, įvairių renginių, reprezentacinei ir metrikacijos skyriaus veiklai. Atverti iki šiol neprieinamas erdves lankytojams ir pritaikyti pastatą visų visuomenės grupių prieigai, įrengiant naujus vertikalius ryšius. Taip pat pagerinant ir integruojant naujas ir esamas inžinerines sistemas, pagerinant istorinio pastato erdvių kokybę.
OBJEKTO METRIKA:
KAUNO ROTUŠĖS (unikalus kodas 1790) TVARKOMŲJŲ PAVELDOSAUGOS DARBŲ (REMONTO) IR TVARKOMŲJŲ STATYBOS DARBŲ – PRITAIKYMO MIESTO MUZIEJUI PROJEKTAS.
Adresas: Rotušės aikštė 15, Kaunas.
Užsakovas: Kauno miesto savivaldybės administracija.
Projekto rengėjas: firma „Processoffice“.
Projekto vadovė, projekto architektūrinės dalies vadovė, paveldosauginės dalies vadovė: architektė Loreta Janušaitienė
Projekto autoriai, architektai: Vytautas Biekša, Adelė Dovydavičiūtė, Aistė Galaunytė, Justinas Malinauskas, Loreta Janušaitienė.
Projekto grafikas: Projektiniai pasiūlymai parengti ir suderinti 2019 rugpjūčio mėn. Techninis-darbo projektas – iki 2019 spalio pabaigos. Preliminari projekto realizacija: 2021 m pabaiga.
Titulinė foto: ©Pilotas.LT
REDAKCIJOS PASTABA: Projekto PP sprendinių derinimas su visuomene: Kauno rotušė, rugsėjo 10, 18:00. Kontaktams: Justina Juodišiūtė tel. +370 610 96845 info@processoffice.lt
Mingaile
( 2020-08-30 )
Tikrai siame didingame pastate sumainyti ne vieni ziedai vestuvems ir tas pastatas privalo buti puoselejamas, kaip ir graziausios sventes atminimas