Augusto Serapino kūrinys „Sporto barža“ šią vasarą lygiai mėnesį – nuo liepos 25 d. iki rugpjūčio 25 d. – bus eksponuojamas Kuršių mariose Nidoje. Tai performatyvi instaliacija, įrengta 1990 m. pastatytame 38 metrų ilgio plieniniame, plokščiadugniame krovininiame laive – baržoje. Jūrinio klimato sąlygoms pritaikyta menininko sukurta sporto įranga veiks kaip treniruočių ir parodos erdvė, įsiliejanti į aplinkinį kraštovaizdį.
VANDUO YRA LAISVĖS SIMBOLIS
„Vanduo yra laisvės simbolis“, – sako Rimvydas Bartkus, Nidoje gyvenantis visuomenininkas ir vienas iš parodos iniciatorių. Jo teigimu, Nida nuo seno buvo menininkų kolonija ir meno mylėtojų susibūrimo, poilsio vieta, tačiau pastaruoju metu čia vyrauja „pigių trinkelių ir brangių kvadratų“ nuotaikos. Ieškant atsvaros komercijai, gimė idėja pristatyti šiuolaikinio meno projektą – juo tapo Serapino instaliacija „Sporto barža“, šį kartą atsiskleidžianti netradicinėje, vandens erdvėje.
„Sporto barža“ remiasi menininko patirtimi Nacionalinėje M. K. Čiurlionio menų mokykloje, kur meninis ugdymas daugiausia buvo grindžiamas techninių įgūdžių – piešimo, skulptūros, tapybos – lavinimu kopijuojant natūrą, antikines ir renesanso skulptūrų gipsines kopijas. Serapinas sugretina ugdymo procesą su treniravimosi principais: parodoje naudojami treniruoklių svarmenys pagaminti iš tų pačių gipsinių modelių, naudotų mokykloje. Šios senovės Graikijos ir renesanso skulptūrų formos – tai Vakarų civilizacijos tobulo meno ir idealaus kūno sampratos ištakos, giliai įsišaknijusios šiuolaikinėje kultūroje.
Pirmoji instaliacijos „Sporto salė“ versija buvo sukurta dar menininkui studijuojant Vilniaus dailės akademijoje – parodai Taline (2012 m.) jis pernaudojo studentų paliktus darbus, paversdamas juos treniruokliais. Vėlesnės instaliacijos versijos buvo pristatytos „Frieze London“ (2016 m.) ir „ArtBasel“ meno mugės „Unlimited“ sekcijoje (2023 m.). Šių metų pradžioje Šiuolaikinio meno centre Vilniuje Serapinas pristatė iki šiol didžiausią „Sporto salės“ instaliaciją, bendradarbiaudamas su Nacionaline M. K. Čiurlionio menų mokykla ir sporto klubu „Re.Formatas“. Nidoje rodoma naujausia kūrinio versija, specialiai pritaikyta eksponuoti ant vandens.
AKTYVIAI DALYVAVO VIETOS BENDRUOMENĖ
Kipras Garla, vienas iš projekto bendraorganizatorių ir galerijos bei projektų vystymo viešbučio „Autarkia“ vadovas, sako, kad platforma mariose – itin autentiškas ir drąsus sumanymas. Pasak jo, Serapino kūrinys čia atsiskleidžia netikėtoje, iki šiol nematytoje perspektyvoje. Garla pabrėžia, kad „Sporto barža“ yra ne tik reikšmingas Nidai šiuolaikinio meno projektas, bet ir išskirtinis bendruomeninio įsitraukimo pavyzdys – jame aktyviai dalyvavo vietos bendruomenė (kaimynai ir kultūros atstovai). Anot jo, tai liudija didžiulį tokio tipo kultūrinių iniciatyvų poreikį. Bendradarbiavimas su vietos gyventojais tapo įkvepiančiu pavyzdžiu, kaip, atsisakius įprastų meno parodų rengimo modelių, daug kas gali būti įgyvendinta padedant bendruomenei.
Bendruomenės įsitraukimo praktika artima ir pačiam Serapinui. Savo instaliacijose jis pasakoja žmonių ir konkrečioms vietovėms būdingų prisiminimų istorijas. Į daugelį kūrinių menininkas įtraukia savo kilmės šalį – subtiliai, su humoru nušviesdamas Lietuvos geografijos, istorijos ir kultūros aspektus. Serapino kūrybai būdingas spontaniškas ir intensyvus įsitraukimas į artimą socialinę aplinką – menininkas dažnai dirba su vietos žmonėmis, įtraukdamas juos į kūrybos procesą.
Ekspozicija įrengta viešoje erdvėje – mariose, ties molu prie Nidos evangelikų liuteronų bažnyčios – ir yra gerai matoma iš visų pusių. Menininką įkvepia tai, kad paroda vyksta viešoje erdvėje ir intensyviausiu vasaros sezono metu – aplinkos kontekstas čia tampa neatsiejama kūrinio dalimi. Nidoje susipina kūno rengybos kultas ir prabangos įvaizdis, todėl sporto tematika tampa natūraliu tiltu tarp kasdienybės ir meno – per fizinį veiksmą lankytojai kviečiami priartėti prie meno ir jį patirti.
Pasak Rimvydo Bartkaus, „Sporto barža“ yra ir įžanga į meno festivalį – tarsi prologas, pradžios žodis, kviečiantis išbandyti, pamatyti, suprasti, pajausti.
Vieta: Kuršių marios, Nida. Lankymas – nemokamas. Patekimas – vandens transporto priemonėmis (vandens dviračiais nuo molo arba užsakomuoju laivu iš Nidos prieplaukos), savo lėšomis. Prie baržos galima švartuotis. Organizatoriai: Rimvydas Bartkus, Kipras Garla. Parodos rėmėjai: advokatų profesinė bendrija „Norkus ir partneriai COBALT“, UAB „Baltijos plienas“, UAB „Kenova NT“, UAB „Tesonet Global“, UAB „VPH“, Sabrage Capital. Parodos partneriai: AB „Vidaus vandenų kelių direkcija“, VšĮ „Autarkia“.
Augustas Serapinas (g. 1990 m. Vilniuje) – vienas ryškiausių Lietuvos menininkų tarptautinėje šiuolaikinio meno scenoje. Lietuvoje jo kūryba pristatoma retai – pirmoji personalinė paroda įvyko 2022 m. galerijoje „Medūza“, antroji – 2025 m. Šiuolaikinio meno centre Vilniuje. Serapino personalinės parodos buvo surengtos tokiose institucijose kaip „Kunsthalle Wien“ (Austrija), „ICA Milano“ (Italija), „Bündner Kunstmuseum“ (Šveicarija) ir kitur. Menininkas taip pat dalyvavo prestižinėse grupinėse parodose, įskaitant 58-ąją Venecijos bienalę, RIBOCA Rygoje, Toronto bienalę. Jo kūrinių yra daugelyje privačių ir viešų kolekcijų, tarp jų – „Tate“ (JK), „Centre Pompidou“ (Prancūzija), „Pinakothek der Moderne“ (Vokietija).
Parengta pagal „Autarkia“ informaciją.
Titulinė nuotrauka: „Sporto barža“, A.Serapinas.

Augustas Serapinas. Foto: Dovaldės Butėnaitės.