Rudausių kaime, Vilniaus raj. įgyvendintas originalus architektūrinis konkursas, kurio rezultatu tapo poilsio ir laisvalaikio erdvė „Vaikų kiemas“. Konkurso užduotis buvo parengta kartu su vietos vaikais ir jaunimu, kurie vėliau tapo laimėtojų atrankos žiuri bei tiesiogiai prisidėjo prie laimėjusio projekto įgyvendinimo.
KŪRĖ PAGAL VAIKŲ INICIJUOTĄ UŽDUOTĮ
„Vaikų kiemas“ – tai Rudausių kaimo vaikų ir jaunimo poilsiui ir laisvalaikiui skirta erdvė, sukurta atsižvelgiant į jų pačių apibrėžtus poreikius ir lūkesčius. Projekto autores architektes Emiliją Deksnytę ir Solveigą Buoželytę įkvėpė konkurso užduotį suformavusių vaikų norai, mintys ir eskizai. Architektės pasiūlė sukurti visiems prieinamą gyvybingą erdvę, kurioje galėtų vykti skirtingos veiklos, o pati vieta taptų mėgstamiausiu vietos vaikų susitikimų, linksmybių ir pramogų kiemu. „Vaikų kiemas“ įgyvendintas kaip dviejų objektų kompozicija, papildanti 2023 m. konkurso vietoje sukurtą nedidelę poilsio terasą.
Rudausiuose realizuotas projektas tapo 2025 m. pavasarį surengto atviro kūrėjams skirto konkurso „KAD: KONKURSAS“ laimėtoju. Konkursas siekia ieškoti patrauklaus ir efektyvaus Lietuvos regionuose gyvenančių vaikų ir jaunimo bei meno kūrėjų bendradarbiavimo, taip pat plėtoti architektūros edukacijos lauką bei inicijuoti kokybiškų vaikams ir jaunimui skirtų erdvių kūrimą. Konkurse sudalyvavo 25 profesionalūs kūrėjai (architektai, architektūros bei kraštovaizdžio architektūros studentai), kurie komandomis pateikė net 9 pasiūlymus, atliepiančius Rudausių kaimo (Vilniaus r.) vaikų ir jaunimo parengtą užduotį. Tokia praktika, kai profesionalūs kūrėjai dirba pagal vaikų inicijuotą užduotį, išlieka reta, bet itin aktuali Lietuvos regionuose, ypač – kaimiškose vietovėse. Rudausių kaimo vaikai ir jaunimas suformulavo konkurso užduotį, pasiūlė 4-ias galimas viešąsias erdves, taip pat – vertino pateiktus kūrėjų pasiūlymus, rinko laimėtojus, teikė pastabas visoms idėjoms bei prisidėjo prie konkursą laimėjusio projekto „Vaikų kiemas“ statybų. Toks įtraukus dalyvavimo architektūros kūrime modelis vaikams ir jaunimui suteikė realią galimybę veikti ir keisti savo aplinką, nelaukiant, kol tai už juos padarys kiti. Šis konkursas taip pat tapo galimybe profesionaliems kūrėjams pasiūlyti ir įgyvendinti idėjas realiame kontekste – Rudausių kaimo aplinkoje ir išbandyti save dirbant su netradiciniu užsakovu – vaikų ir jaunimo auditorija. Konkurso metu sukurtas materialus, funkcionalus ir vizualiai išraiškingas rezultatas – vaikų poilsio ir laisvalaikio erdvė „Vaikų kiemas“ – tapo 2023 m. su Rudausių vaikais ir jaunimu pradėtos vystyti viešos erdvės išplėtimu.
ERDVĘ PAPILDĖ DU NAUJI OBJEKTAI
Erdvę papildė du nauji objektai „Karstynių oazė“ ir „Sūpynių fiesta“: šie skulptūriški ir spalvingi mažosios architektūros elementai drauge su jau esama terasa sukūrė vientisą vaikų pramogų centrą. „Vaikų kiemas“ buvo pastatytas kartu su projekto autorėmis, jų suburta architektų savanorių komanda bei vietos vaikais ir jaunimu. Šio konkurso rezultatas vaikams ir jaunimui parodo aiškų pavyzdį, kaip be didelių išteklių galima kurti savo gyvenamąją aplinką. Taip pat, kad profesionalus menas, meno edukacija ir pilietinis įsitraukimas gali susitikti net mažiausiose bendruomenėse, siekiant bendrų tikslų – išliekamosios vertės, kultūros sklaidos, viešųjų erdvių plėtros. Konkurso metu buvo sustiprinti ryšiai tarp vietos organizacijų – Nemenčinės seniūnijos, Vilniaus r. Rudausių daugiafunkcio centro ir Vilniaus rajono savivaldybės centrinės bibliotekos Rudausių struktūriniu padalinio, bei profesionalių kūrėjų.
Atvirą konkursą surengė viešoji įstaiga „Architektūra ir žmonės“ kartu su vietos partneriais: Vilniaus rajono savivaldybės Centrinės bibliotekos Rudausių struktūrinio padaliniu ir Vilniaus r. lopšelio-darželio „Šimtas spalvų“ skyriaus Rudausių daugiafunkcio centru. Projektą finansuoja Lietuvos kultūros taryba. Projektas „Vaikų kiemas“ įgyvendintas laikantis tvarios architektūros principų: naudotos paprastos, bet ilgaamžės medžiagos, vengta perteklinių sprendimų, o visi darbai atlikti bendruomeniškai, įtraukiant vietos vaikus ir jaunimą. Konkurse dėmesys skirtas ne tik fizinei aplinkai, bet ir socialinei darnai: procesas grįstas atsakingu dizainu, orientuotu į vietos kontekstą ir bendruomenės įgalinimą. Tokia metodika įgyvendinti 2023 m. projektai buvo įvertinti Nacionaliniuose architektūros apdovanojimuose už tvarų požiūrį ir prasmingą poveikį vietos bendruomenėms.
Parengta pagal Keliaujančios architektūros dirbtuvės informaciją.
Titulinė nuotrauka: „Vaikų kiemas“ Rudausių kaime. Foto: Pijus Girdziušas.

Konkursas „KAD: KONKURSAS“ . Foto: Pijus Girdziušas.

Konkursas „KAD: KONKURSAS“ . Foto: Pijus Girdziušas.

„Vaikų kiemas“ (arch. E.Deksnytė, S.Buoželytė).

„Vaikų kiemas“ (arch. E.Deksnytė, S.Buoželytė).

Projektas „Vaikų kiemas“ Rudausių kaime (arch. E.Deksnytė, S.Buoželytė). Foto: Pijus Girdziušas.

Projektas „Vaikų kiemas“ Rudausių kaime (arch. E.Deksnytė, S.Buoželytė). Foto: Pijus Girdziušas.

Projektas „Vaikų kiemas“ Rudausių kaime (arch. E.Deksnytė, S.Buoželytė). Foto: Pijus Girdziušas.

Projektas „Vaikų kiemas“ Rudausių kaime (arch. E.Deksnytė, S.Buoželytė). Foto: Pijus Girdziušas.