Birželio 2-8 dienomis šešiuose Lietuvos miestuose vyksianti jubiliejinė „Dizaino savaitė“ kviečia pažinti šiuolaikinio dizaino galimybes – nuo jauniausių kūrėjų idėjų iki kolekcinio dizaino premjerų. Jau 20-ąjį kartą organizuojamas festivalis šiemet siūlys į dizainą pažvelgti kaip į būdą atrasti balansą tarp kūrybos ir technologijų, estetikos ir funkcijos, žmogaus ir aplinkos.
RENGINIŲ EPICENTRAS – VILNIUJE
„Šiandien dizainas nėra tik objektų kūrimas, tai – mąstymo būdas, atsakingas požiūris į pasaulį. Festivalio tema #balansas kviečia ieškoti dermės tarp tradicijų ir inovacijų, lokalumo ir globalumo, o tai ypač aktualu šiuolaikiniam žmogui“, – sako Lietuvos dizaino forumo direktorius ir festivalio organizatorius Vytautas Gurevičius.
Festivalio renginiai vyks Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje, Telšiuose, Anykščiuose ir Alytuje – kiekviename mieste lankytojų lauks unikalios parodos, diskusijos, ekskursijos, atviros studijos ir kūrybinės dirbtuvės.
Įžanga į dizaino savaitę prasidėjo jau dabar. Po sėkmingų pasirodymų Londono ir Milano dizaino savaitėse pripažinimą pelniusi ir tarptautinės spaudos dėmesio sulaukusi Baltijos šalių dizaino paroda grįžta į Vilnių – šįsyk bendradarbiaujant su viešbučiu „PACAI“ ir „Range Rover“.
Pagrindinė parodos ekspozicija yra pristatoma istoriniuose baroko rūmuose įsikūrusiame viešbutyje „PACAI“ ir veiks iki birželio 9 d. Tuo pat metu dar viena ekspozicija įsikūrė „Range Rover“ salone Vilniuje – čia atrinkti „Tactile Baltics“ dizaino objektai susitiks su šiuolaikinio automobilių dizaino tendencijomis. Ši parodos dalis pažymės 55 metų „Range Rover“ dizaino istoriją.
Sostinė pirmąją birželio savaitę taps kūrybos traukos centru. Vienas ryškiausių akcentų – Vilniaus dailės akademijos dizaino specialybių studentų parodos, kuriose visų fakultetų studentai pristatys baigiamuosius darbus, atspindinčius dizaino tendencijas ir vizijas.
„Tai – paroda, kurioje pirmąkart viešai pasirodo būsimi Lietuvos dizaino lyderiai. Jaunų kūrėjų žvilgsnis į pasaulį dažnai drąsesnis, laisvesnis, eksperimentinis – tai daro parodą aktualia tiek profesionalams, tiek plačiajai visuomenei“, – teigia VDA Dizaino centro vadovė Audronė Drungilaitė.
Vilniuje dizaino savaitės programoje taip pat bus pristatomi kitų aukštųjų mokyklų – Vilnius Tech, Vilniaus dizaino kolegijos ir Vilniaus kolegijos – studentų baigiamieji darbai. Šios ekspozicijos atskleis platų dizaino studijų spektrą ir jaunųjų kūrėjų požiūrį į aktualias šių dienų temas.
Birželio 5 d. prekybos centre „Unideco“ vyks speciali interjero dizainerių diena – su diskusijomis, praktinėmis dirbtuvėmis ir profesionalų susitikimais. Tą patį vakarą salone „Lonas“ lankytojai bus pakviesti į išskirtinį naktinį renginį, kuriame bus tyrinėjamas miego ir meno santykis – nuo medžiagiškumo iki atmosferos kūrimo interjere.
Dizaino savaitės metu mieste taip pat sužibs vitrinų paroda „Dizainovacija.lt“ – dizaino objektai bus eksponuojami tiek centrinėse Vilniaus vitrinose, tiek prekybos centre „Panorama” įsikūrusioje Eglės Kurlianskaitės meno erdvėje.
APIE URBANISTINĮ IDENTITETĄ IR JAUNĄJĄ KARTĄ
Kaune dizainas kalbės apie urbanistinį identitetą. KTU studentai kvies į parodą „Otherwise“, keliančią klausimą: kas nutinka, kai dizainas ignoruojamas, blogai įgyvendinamas arba nesąmoningas? Miesto vitrinoje bus matoma VDA bakalaurų kurtų šviestuvų ekspozicija, kurioje bus eksponuojami inovatyvūs apšvietimo sprendimai, kurti jaunųjų dizainerių. VDA fakultete taip pat vyks dizaino specialybės studentų baigiamųjų darbų paroda. Be to, įvairiuose miesto salonuose bus atidarytos kelios specialios ekspozicijos bei parodos.
Klaipėdos ir Telšių VDA fakultetai kvies į dizaino specialybių baigiamųjų darbų parodas. Tarp ryškiausių veiklų – parodos Telšių galerijose, miestui skirti dizaino projektai ir kūrybinės dirbtuvės.
Telšių turizmo centro vitrinoje Dizainerė Rasa Balaišė pristatys šviestuvus ir papuošalus – objektus, dedikuotus Baltijos jūrai.
„Anykščių menu inkubatorius kasmet organizuoja ir kūrybines dirbtuves, kviečiančias vietos bendruomenę įsitraukti į dizaino kūrimą“, – pasakoja V.Gurevičius.
Pasak jo, festivalis per 20 metų tapo ne tik dizaino sklaidos įrankiu, bet ir kultūriniu reiškiniu, platforma, apjungiančia kūrėjus, verslą, akademinę bendruomenę ir visuomenę. Šiemet festivalio renginiai vyks Šiauliuose ir Alytuje.
„Mums svarbu, kad dizainas Lietuvoje būtų matomas, suprantamas ir įtraukiantis. Kiekvienas miestas įneša savo balsą į šią šventę, ir taip mes kuriame bendrą Lietuvos dizaino žemėlapį“, – teigia V. Gurevičius.
Parengta pagal „Berta&Agency“ informaciją.