Gegužės 19–23 dienomis Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) Menų fakultetas (MF) jau 9-tą kartą organizuoja meno ir kultūros festivalį VDU kultūros dienos. Lietuviška komedija „Gardutė“, diskusija apie patriotiškumą šiuolaikiniame mene, klasikinės muzikos koncertas, fotografijų paroda, tarpdisciplininiai studentų projektai ir gyvo garso koncertas – tai tik dalis beveik savaitę truksiančių renginių, skirtų tiek akademiniam jaunimui, tiek kultūros lauko profesionalams, tiek plačiajai publikai. Festivalio renginiai vyks įvairiose universiteto erdvėse: nuo auditorijų iki galerijų, nuo koncertų salių iki kiemelių po atviru dangumi. Visi renginiai nemokami.
FESTIVALĮ ATIDARYS KINO FILMAS „GARDUTĖ“
„Džiaugiamės, kad jau devintą kartą Menų fakulteto organizuojamas festivalis tampa kūrybine platforma, kurioje atsiskleidžia ne tik studentų ir dėstytojų meninė vaizduotė, bet ir kuriamas gyvas universiteto ryšys su Kauno miestu ir jo žmonėmis“, – teigia Menų fakulteto dekanė Jurgita Staniškytė. Anot jos, festivalio savaitė – tai metas, kai universitetas atsiveria visuomenei ne kaip akademinė institucija, o kaip gyva kultūros erdvė, kviečianti mąstyti, patirti ir kurti drauge.
VDU kultūros dienas atidarys kino filmas „Gardutė“, kuris bus rodomas gegužės 19 dieną, 18 val. VDU Didžiojoje salėje (S.Daukanto g. 28). Ši režisierės Eglės Vertelytės kulinarinė komedija atidarymui pasirinkta neatsitiktinai – filmo garso takelį kūrė kompozitorius, Menų fakulteto profesorius Titas Petrikis. Prie projekto prisidėjo ir Muzikos produkcijos programos absolventas Jonas Matusevičius-Palmės žiedas. Už muziką šiam filmui kompozitorius Titas Petrikis nominuotas Lietuvos kino apdovanojimuose „Sidabrinė gervė 2025“ Metų geriausio kompozitoriaus kategorijoje.
Po filmo vyks diskusija-susitikimas su filmo režisiere Egle Vertelyte ir filmo kompozitoriumi Titu Petrikiu. Pokalbį moderuosiantis Menų fakulteto docentas, kino kritikas Gediminas Jankauskas, pažymi, kad šis susitikimas – puiki proga pažvelgti ne tik į filmo kūrimo užkulisius, bet ir aptarti šiuolaikinio kino ir muzikos sankirtas.
APIE PATRIOTIZMĄ ŠIUOLAIKINIAME MENE
Šiuolaikinių karų ir politinių lūžių kontekste tampa ypač svarbu permąstyti meno bei kūrėjų vietą visuomenėje: kaip menininkai reaguoja į krizes, kaip menas atspindi vykstančius konfliktus, kaip menininkai gali formuoti mūsų požiūrį bei supratimą apie dabartinius įvykius, kaip menas gali ugdyti patriotizmą?
Į šiuos klausimus atsakymų bus ieškoma viešoje diskusijoje „Menas kaip ginklas: ar įmanomas šiuolaikinis patriotinis menas?“, kuri vyks gegužės 20 dieną, 18 val. VDU Menų fakultete (Muitinės g. 7–207). Savo požiūrį į šiuolaikinio patriotinio meno galimybes diskusijoje pristatys įvairių sričių atstovai: politikas, LR Seimo narys, buvęs kultūros ministras Simonas Kairys, kino prodiuseris ir reklamos įmonės „Cinema Ads“ vadovas Mantvidas Žalėnas; rašytoja ir teatrologė Ina Pukelytė, neseniai išleidusi monografiją „Karas ir kultūra: Lietuvos teatras nacių okupacijos laikotarpiu“.
Diskusijos moderatorius – VDU Teatrologijos katedros vedėjas ir Nacionalinio Kauno dramos teatro meno vadovas Edgaras Klivis, teigia, kad „kritiškais laikais patriotinis menas, pavyzdžiui kariniai plakatai, monumentalioji skulptūra ar herojiniai filmai, atlieka svarbią socialinę funkciją: formuoja kolektyvinį identitetą ir lojalumą savo šaliai, taip pat stiprina visuomenės solidarumą ir piliečių priklausymo bendruomenei jausmą.“
Tačiau, anot jo, pernelyg tiesmukas patriotizmas gali tapti propaganda, kurios poveikiu buvo paremti visi totalitariniai ir autokratiniai XX-ojo amžiaus politiniai režimai. Propaganda eksploatuoja ir manipuliuoja emocijomis kritinio proto sąskaita, ji iškreipia arba supaprastina realybę ir atrodo sunkiai suderinama su individualizmu, kritine diskusija ir kultūros autonomija – esminėmis šiuolaikinių demokratinių visuomenių vertybėmis.
Taigi, ar patriotizmo poreikis reiškia, kad privalome prisiminti užmirštas propagandines, nacionalistines schemas, įvaizdžius, technikas? Ar šiuolaikinė Vakarų ir Lietuvos kultūra gali pasiūlyti kitokius būdus priešintis brutaliai militaristinei ir ekonominei prievartai (pirmiausia sklindančiai iš Rusijos pusės) ir auginti visuomenės atsparumą? Koks galėtų būti šiuolaikinis patriotinis menas? Diskusijos dalyviai kvies kartu ieškoti atsakymų į šiuos klausimus.
KŪRYBA KURIA KULTŪRĄ
VDU kultūros dienose svarbią vietą užims vizualinė kultūra – parodos, atveriančios skirtingų meninių praktikų lauką ir pristatančios fakulteto bendruomenės narių kūrybą.
Viso festivalio metu Menų fakulteto erdvėse (Muitinės g. 7) veiks paroda „Kūryba kuria kultūrą“, kurioje eksponuojami fakulteto dėstytojų, studentų ir absolventų darbai. Parodos kuratoriai – VDU menų galerijos „101“ vadovė Milda Gineikaitė ir Menų fakulteto absolventas Rimgaudas Barauskis – pasitelkia negalerines fakulteto erdves, taip išryškindami kūrybos atvirumą ir dinamišką santykį su aplinka. Ekspozicijoje neapsiribojama viena medija: čia pristatomos fotografijos, instaliacijos, videomenas, grafinis dizainas, garso menas ir kitos šiuolaikinio meno formos. Ši įvairovė atspindi tarpdisciplinines kūrybines praktikas, plėtojamas Menų fakulteto vykdomose Naujųjų medijų meno ir Muzikos produkcijos studijų programose.
Kita svarbi tradicinė festivalio iniciatyva – Naujųjų medijų meno programos studentų fotografijų paroda, kurios atidarymas vyks gegužės 22 dieną, 17 val., VDU menų galerijoje „101“ (Muitinės g. 7). Paroda rengiama vadovaujant kurso Kūrybinė fotografija dėstytojams – Nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatui, fotografui prof. Romualdui Požerskiui ir Menų fakulteto Šiuolaikinių menų katedros vedėjui, fotografijos teoretikui bei praktikui Tomui Pabedinskui. Šio kurso metu studentai bendradarbiaudami su dėstytojais tyrinėja šiuolaikinės fotografijos kryptis, plečia savo individualias kūrybiškumo ribas, siekia išgryninti konceptualias kūrybinės idėjas, ieško netradicinių fotografijos formų ir jos jungčių su kitomis medijomis.
Anot T.Pabedinsko, „dėstytojams tai taip pat atradimų kelias – bendradarbiaudami su studentais siekiame suprasti, kas aktualu jauniausiai kūrėjų kartai, kuo jiems svarbios turtingos Lietuvos fotografijos tradicijos. Studentų požiūriu įvairovėje kiekvienais metais gimsta įdomių kūrinių, vertų platesnio žiūrovų rato dėmesio“. Parodoje dalyvaujančių jaunųjų kūrėjų darbai kvies pažvelgti į pasaulį per individualų, kritišką ir konceptualiai apmąstytą objektyvą.
Abi parodos leis lankytojams pasinerti į vizualinius pasakojimus, kuriuose jungiasi patirtis, eksperimentas ir idėjų laisvė.
NUO PASKAITŲ IKI KŪRYBINIŲ DIRBTUVIŲ
Kaip ir kiekvienais metais svarbią VDU kultūros dienų dalį sudarys atviros Menų fakulteto dėstytojų paskaitos, kviečiančios visus norinčius prisijungti prie menotyros ar kūrybinių industrijų studentų ir padiskutuoti apie teatrą („Pramoginis teatras“, prof. J.Staniškytė), šokį („Šokis ir judesio menas“, doc. R.Mažeikienė), fotografiją („Fotografija ir medijos“, doc. T.Pabedinskas) ar šiuolaikinę dailę („Modernioji ir šiuolaikinė dailė”, doc. L.Dovydaitytė). Programoje numatyta ir viešnios iš Suomijos Hinriikkos Lindqvist paskaita „Šiauriniai peizažai: šiuolaikinė šiaurės šalių dramaturgija“.
Atviros paskaitos – tai galimybė patirti universitetą iš vidaus, pasisemti žinių ir įsitraukti į akademinį dialogą. Jose ypač laukiami vyresniųjų klasių moksleiviai, kurie šių veiklų metu galės trumpam pasijusti studentais ir pažinti universiteto gyvenimą iš arčiau.
Šią patirtį dar labiau sustiprins VDU Menų fakulteto Atvirų durų diena moksleiviams, kuri vyks gegužės 23 dieną gyvai (14–17 val., Muitinės g. 7) ir nuotoliu (15–16 val., per MS Teams). Renginio metu moksleiviai galės susipažinti su studijų programomis (Kūrybinės industrijos, Menų istorija, kritika ir medijos, Muzikos produkcija, Naujųjų medijų menas), dalyvauti ekskursijose po garso įrašų ir foto studijas bei medijų laboratorijas, įsitraukti į įvairias kūrybines dirbtuves ir pabendrauti su fakulteto studentais. Atvirų durų dienos dalyviai kviečiami registruotis iš anksto, ne vėliau kaip dieną iki renginio pradžios.
Festivalio savaitę akademinę veiklą papildys ir kūrybinės studentų iniciatyvos: vyks Kūrybinių industrijų programos studentų filmų festivalis, studentų video esė peržiūra–konkursas, taip pat bus pristatomi įvairūs tarpdiscipliniai Menų fakulteto studentų projektai, kuriuose atsiskleis kūrybinė drąsa ir inovatyvus požiūris į medijas, meną ir pasaulį.
SURENGS DU GYVO GARSO KONCERTUS
Festivalio programoje numatyti du gyvo garso koncertai – vienas vyks VDU Muzikos akademijos koncertų salėje, kitas – po atviru dangumi VDU Menų fakulteto kiemelyje.
Gegužės 21 dieną, 18 val. rengiamas VDU Muzikos akademijos dėstytojų, studentų ir absolventų koncertas „M. Ravelio kūrybos kaleidoskopas“ (VDU Muzikos akademijos koncertų salė, V.Čepinskio g. 5). Pasak koncerto organizatorės, Muzikos akademijos dėstytojos Kotrynos Kaklauskaitės, „tai – kvietimas pasinerti į poetišką, spalvomis ir emocijomis prisodrintą Maurice’o Ravelio muzikos pasaulį – ten, kur klasikinė forma susitinka su impresionistine vaizduote, o garsas virsta vaizdu.“ Vakaro programoje skambės subtilios fortepijoninės miniatiūros, temperamentingi smuiko ir fortepijono duetai bei elegantiškas vokalinis ciklas – kelionė per Ravelio pasaulį tarp tylos ir skambesio, atminties ir sapno.
Gegužės 23 dieną VDU kultūros dienas užbaigs gyvo garso koncertas „Music Lab“, kurį surengs Muzikos produkcijos studijų programos studentai ir jų svečiai (kaip antai VDU Muzikos akademijos studentų styginių kvartetas). Šis tradicinis renginys, kurį kuruoja Menų fakulteto profesorius, kompozitorius Titas Petrikis, vyks Menų fakulteto kiemelyje ir taps energingu baigiamuoju festivalio akordu. „Music lab‘e“ susitiks plati muzikinių stilių įvairovė: nuo elektroninės muzikos iki alternatyvaus roko, nuo eksperimentinių solo pasirodymų iki kūrinių, atliekamų su styginių kvartetu.
Menų fakulteto prodekanė Rūta Mažeikienė džiaugiasi, kad VDU kultūros dienos kasmet sulaukia vis didesnio plačiosios visuomenės dėmesio ir tikisi, kad šių metų programa ne tik praturtins lankytojų kultūrinę patirtį, bet ir dar labiau sustiprins kūrybiškumu grįstą universiteto ir miesto dialogą, skatinantį atvirumą, bendruomeniškumą ir kultūrinę įvairovę.
Parengta pagal Vytauto Didžiojo universiteto informaciją.
Titulinė nuotrauka: VDU.