Pirmą kartą Seimo plenariniame posėdyje nepriklausomi ekspertai pristatys kultūros paveldo apsaugos būklės vertinimą. Tai ypatingas įvykis paveldui, kai faktai ir analizė apie paveldosaugos būklę ir iššūkius, skambės iš aukščiausios politinės tribūnos.
Balandžio 29 dieną (antradienį) 14 val. Seime įvyks tai, ko dar niekada nebuvo – pirmą kartą nepriklausomi ekspertai Seimo plenariniame posėdyje pristatys išsamų kultūros paveldo apsaugos raidos, būklės ir pažangos vertinimą. „Valstybinės kultūros paveldo komisijos pranešimas – simbolinis lūžio taškas: kultūros paveldas iš tylos zonos pagaliau atsiduria dėmesio lauke. Ką saugome ir / ar saugome? Kaip saugome? Ką jau praradome? Ir – ar dar spėsime išsaugoti?“, – rašoma pranešime.
Kodėl dabar? Nes pokyčių reikia ne rytoj, o šiandien. Kultūros paveldas – tai ne praeitis, bet gyvybiškai svarbus visuomenės atsparumo, tapatybės ir net nacionalinio saugumo klausimas. Būtent čia susikerta klausimai apie tai, kas mus jungia ir kaip valstybė rūpinasi savo pamatais. Tačiau ši sritis vis dar neturi aiškios strategijos, pakankamo finansavimo ir išlieka priklausoma nuo pavienių iniciatyvų.
Kai paveldas nyksta greičiau, nei spėjame jį pažinti, tai tampa ir geopolitiniu klausimu: ar dar spėsime išsaugoti tai, kas mus saugo?
Pranešime bus keliamas ne vienas aštrus klausimas. Kiek realiai Lietuva investuoja į paveldą ir kodėl ši suma nesikeičia jau beveik 20 metų? Kodėl Kultūros vertybių registre – dešimtys tūkstančių objektų, bet nežinome nei kiek jų išlikę, nei kokios jie būklės? Kaip galime saugoti tai, ko realiai nepažįstame? Kodėl dvarų sodybos vis dar nyksta ir, ar pavyks pasiekti aiškų valstybės požiūrį, ilgalaikę strategiją šioje srityje? Lietuvos kultūrinis palikimas užsienio šalyse – savas ar svetimas? Kodėl kai kurios savivaldybės paveldą mato kaip investiciją, o kitos – tik kaip naštą? Ir – kodėl net ir šiandien kultūros paveldas dažnai lieka švietimo sistemos nuošalyje, nors būtent per pažinimą ugdomas ateities sprendimų priėmėjų sąmoningumas? Jei taip ir toliau – ar po kelių dešimtmečių apskritai turėsime, kas dar gebės tą paveldą saugoti?
Kalbama bus ne tik apie problemas, bet ir apie proveržį – bendruomenes, kurios išdrįso veikti, ir savivaldybes, kurios paveldą pavertė vienu iš strateginių prioritetų. Bus įvardytos sėkmingos iniciatyvos, kurios rodo, kad paveldas gali būti ne tik saugomas, bet ir prasmingai naudojamas. Kalbėsime apie augantį visuomenės palaikymą, naujus bendradarbiavimo modelius, atgimstančius objektus, paveldą siekiančias išsaugoti naujas iniciatyvas ir tai, kaip mūsų paveldas svarbus ne tik vietos žmonėms, bet ir užsienio bendruomenėms. Pokytis įmanomas – kai atsiranda atsakomybė, žinojimas ir valia veikti.
Tai bus ne tik pasidalinimas informacija, o kvietimas į dialogą – apie tai, kokiame taške esame, ką prarandame ir ką dar galime išgelbėti. Ir apie tai, kaip kiekvienas mūsų – institucijos, ekspertai, žurnalistai ar piliečiai – gali būti šių pokyčių dalis.
Pranešimas bus tiesiogiai transliuojamas Seimo „YouTube“ kanale, o iškart po jo vyks spaudos konferencija, kurioje dalyvaus Valstybinės kultūros paveldo komisijos pirmininkė doc. dr. Vaidutė Ščiglienė, Seimo kultūros komiteto pirmininkas Kęstutis Vilkauskas, Prezidento vyriausioji patarėja Jolanta Karpavičienė, kultūros viceministrė dr. Ingrida Veliutė. Diskusiją moderuos Seimo kultūros komiteto pirmininkas Kęstutis Vilkauskas ir Valstybinės kultūros paveldo komisijos pirmininkė doc. dr. Vaidutė Ščiglienė. Spaudos konferencijoje bus galima užduoti klausimus ir aptarti pranešime keliamas aktualijas.
Pranešimas bus transliuojamas tiesiogiai Lietuvos Respublikos Seimo interneto svetainėje ir Lietuvos Respublikos Seimo „YouTube“ paskyroje „Atviras Seimas“. 15 val. numatyta spaudos konferencija taip pat bus transliuojama internetu.
Parengta pagal Valstybinė kultūros paveldo komisijos informaciją.
Titulinė nuotrauka: Valstybinės kultūros paveldo komisijos informacijos.