„Keliaujančios architektūros dirbtuvės. Miesteliai“ pakvietė Lietuvos regionų kaimų ir mažų miestelių (iki 500 gyventojų) bendruomenes dalyvauti atrankoje ir šią vasarą priimti 5 dienų kūrybines dirbtuves į savo gyvenamąją aplinką. Dirbtuvių vizitas – jau savaime įvykis visuomenei.
SKATINA BŪTI SAVO APLINKOS KŪRĖJAIS
„Keliaujančios architektūros dirbtuvės. Miesteliai“ – tai vasaros atostogų metu vykstantis architektūros edukacijos projektas vaikams ir jaunimui, kuriuo siekiama atkreipti dėmesį į kasdienę mus supančią aplinką ir parodyti, kad aplinkos puoselėjimas gali būti įdomus, žaismingas ir įtraukiantis užsiėmimas, įgyvendinamas realiomis, daug materialiųjų ir žmogiškųjų išteklių nereikalaujančiomis priemonėmis. Jis skatina vaikus ir jaunimą būti aktyviais savo aplinkos kūrėjais, aktyvina bendruomeninę veiklą ir pilietiškumą kartu kuriant ir įgyvendinant idėjas bendrai naudojamose viešosiose erdvėse.
„Keliaujančios architektūros dirbtuvės. Miesteliai“ vykdomos vasarą kaip 5 dienų kūrybinės dirbtuvės skirtinguose Lietuvos regionų kaimuose ir miesteliuose, kur matomas vaikams ir jaunimui skirtų veiklų bei kokybiškų viešų erdvių trūkumas. Vietos vaikai ir jaunimas kartu su 5 dienoms į jų gyvenamojoje vietoje apsigyvenančiais savanoriais sukuria ir pastato materialius, išliekamą vertę turinčius architektūros objektus, kurie skatina susibūrimą ir bendravimą. 2025 metų birželio-rugpjūčio mėnesiais bus įgyvendintos 7 kūrybinės dirbtuvės, jas papildys šviečiamoji kultūrinė programa (filmų peržiūros, vedamos diskusijos ir kt.) visai vietos bendruomenei.
GLAUDŽIAI BENDRADARBIAUJAMA SU ARCHITEKTAIS
Dirbtuvių metu siekiama atidžiai tyrinėti vaikų ir jaunimo gyvenamą vietą, įsiklausyti į vietos žmonių norus ir kurti pasitikėjimo bei įtraukties atmosferą.
Vaikai ir jaunimas susipažįsta su kokybiškų erdvių kūrimu tiesiogiai dalyvaudami procese-kurdami ir įgyvendindami idėjas, skirtas ne tik savo, bet ir vietos gyventojų poreikiams. Vienas svarbiausių dirbtuvių vertybių-atsakomybės už supančią aplinką prisiėmimas. Kurdami ir įgyvendindami savo idėjas vaikai ir jaunimas glaudžiai bendradarbiauja su architektais, menininkais bei kitais kūrybingais žmonėmis, t.y. iš jų mokosi praktinių kūrimo arba statybų įgūdžių, dialogo kūrimo arba kompromisų paieškos. Dirbtuvių metu patirčių dalijimasis yra abipusis, nes savanoriai pasitelkia ir mokosi iš vietos žinių-vaikų ir jaunimo patirčių, poreikių ir gilaus vietos konteksto pažinimo. Dirbtuvių metu vietos suaugusieji yra kviečiami prisidėti tik prie statybos darbų-padeda greitai surasti reikiamas medžiagas, skolina įrankius, padeda atlikti sudėtingesnius darbus.
Dirbtuvės yra vykdomos skirtinguose Lietuvos regionuose, siekiant paįvairinti kultūros veiklų lauką labiau nuo miestų centrų nutolusiose vietovėse. Šis projektas skatina imtis iniciatyvos patiems, nelaukiant kol kažkas kitas tai padarys už tave-kviečia vietos bendruomenes dirbti kartu, kūrybiškai naudoti turimus vietos išteklius infrastruktūros gerinimui bei tarpusavio ryšių stiprinimui.
KVIEČIAMOS MAŽŲ MIESTELIŲ BENDRUOMENĖS
Siekiant atrinkti labiausiai motyvuotas vietos bendruomenes, paskelbta atvira atranka. Atranką laimėjusios vietos bendruomenės tampa Keliaujančių architektūros dirbtuvių priimančiais partneriais, tiesiogiai prisideda prie idėjos kūrimo ir įgyvendinimo, o po dirbtuvių tampa sukurto projekto savininkais ir toliau įsipareigoja juo rūpintis.
Atrankoje gali dalyvauti visų Lietuvos regionų kaimų ir mažų miestelių (iki 500 gyventojų) bendruomenės. Bendruomenės atstovas turi užpildyti atrankos dalyvio elektroninę anketą – pateikti bendruosius duomenis, aprašyti savo vietos bendruomenę ir kaimo arba mažo miestelio aplinką. Užpildytų anketų laukiama iki balandžio 24 d. (23:59 LT laiku). Atrankos rezultatus paskelbsime iki 2025 m. gegužės 2 d.
Su anksčiau sukurtais rezultatais ir metodu galima susipažinti internetiniame puslapyje www.keliaujanciosdirbtuves.lt Kilus klausimams kreiptis el. paštu labas@keliaujanciosdirbtuves.lt
Projektą „Keliaujančios architektūros dirbtuvės. Miesteliai“ finansuoja Lietuvos kultūros taryba.
Titulinė nuotrauka: Keliaujančios architektų dirbtuvės.
Titulinė nuotrauka: Paežeriai. Foto: Dainius Veršulis.

Narteikiai. Foto: Dainius Veršulis.

Kyviškės. Foto: Mark Segalis.

Baltoji Vokė. Foto: Pijus Girdziušas.

Paežeriai. Foto: Pijus Girdziušas.

Rudausiai. Foto: Mark Segalis.