Suomijos Architektūros ir dizaino muziejaus fondas, bendradarbiaudamas su nekilnojamojo turto bendrove ADM ką tik pristatė 5 architektūros konkurso finalinio etapo projektus. 2-ajam šio anonimiško konkurso etapui finalistai turės patobulinti savo idėjas, o nugalėtojus suomiai planuoja paskelbti kitų metų rugsėjį.
PADĖS STIPRINTI HELSINKIO KULTŪRĄ
Suomijos architektūros ir dizaino muziejaus konkursas susilaukė milžiniško susidomėjimo – pirmuoju jo etapu buvo peržiūrėtos net 624 projektinės paraiškos. Konkursiniai projektai turi pasiūlyti erdvę, kurioje būtų galima rengti įvairias parodas ir renginius, derinant su platesniais fondo keliamais kultūriniais ir architektūriniais tikslais. Tai būtų ne tik muziejus, bet ir dinamiška erdvė, kuri padėtų stiprinti Helsinkio kultūriną. Šis istoriniame pietiniame uoste numatytas 10.050 kvadratinių metrų ploto muziejus duris galėtų atverti jau 2030-aisiais.
Į konkurso finalą patekusių idėjų autoriai ir toliau išlieka anonimiški, o jų kūriniai – atskiriami tik pagal konkursinių projektų devizus: „96 Tyrsky“, „351 Kumma“, „486 Moby“, „545 Tau“ ir „616 Miestas, dangus ir jūra“. Konkursinės koncepcijos išreiškia skirtingas idėjas, kurios intriguoja tiek savo architektūriniais sumanymais, tiek ir tvarumo idėjomis.
Iš finaliniam etapui atrinktųjų pasiūlymų projektas devizu „96 Tyrsky“ išsiskiria savo lenktais žaliais varinio stogo šlaitais bei tarpusavyje sujungtais tūriais, formuojančiais natūralios šviesos užliejamą kiemą. Numatytas platus medienos panaudojimas laikančiosioms konstrukcijoms bei interjerui akcentuotų Suomijos įsipareigojimą laikytis tvarios statybos praktikos, o banguotoji stogo forma – tarsi atkartotų krantinės kraštovaizdį. Konkursinis projektas devizu „351 Kumma“ pasižymi kompaktišku tūriu, kuris padėtų išsaugoti aplinkos vaizdus bei į istorinės architektūros objektus reaguotų savo pasvirusiomis, laiptuotomis sienomis, trikampėmis eksterjero angomis. Jo autoriai pirmenybę teikė prieinamumui, todėl lankytojai iš svarbios Turgaus aikštės galėtų patekti tiesiai į muziejaus parodų erdvę.
NUGALĖTOJĄ PASKELBS KITŲ METŲ RUGSĖJĮ
Konkursinis projektas devizu „486 Moby“ siūlo pleišto formą, kuri padidintų muziejaus matomumą nuo krantinės iki pat Tähtitorninvuori parko. Kompaktiškumas ir parinktos išteklius tausojančios medžiagos (diduma jų – perdirbtos) rodo autoriams svarbų siekį kuo labiau sumažinti anglies dioksido kiekį. Tuo tarpu projekto devizu „545 Tau“ autoriai pasitelkia skulptūrinį paprastumą, kuris padėtų išplėsti Helsinkio Turgaus aikštės urbanistinį audinį ir garantuotų sklandų įstaigos pasiekiamumą lankytojams. Konkursinė koncepcija devizu „616 Miestas, dangus ir jūra“ išlenktomis sienų bei stogo linijomis siekia statinio tūriui suteikti lengvą palapinės pavidalą, kuris derėtų vietos miestovaizdyje. Iš jo centrinės salės atsivertų įrėminti Helsinkio jūros ir panoramos vaizdai.
Antrajame – užsakomajame – konkurso etape kiekvienas finalistų gaus po 50.000 eurų savo idėjoms plėtoti. Tikimasi, kad atrinktųjų projektų autoriai dalyvaus seminaruose, kuriuose bus aptariamas konkursinių pasiūlymų funkcionalumas ir tvarumas bei patobulins savo pirmines koncepcijas. Daugiausia dėmesio bus skiriama mažai anglies dioksido į aplinką išskiriančių statybų aspektams ir žiedinės ekonomikos principų integravimui.
Atrinktieji darbai bus toliau viešai aptarinėjami iki pat 2025 metų sausio 31 dienos, o iš tarptautinių ekspertų sudaryta žiuri toliau vertins juos remdamasi tiek urbanistiniais aspektais, tiek pagal potencialą įgyvendinti muziejaus siekius. Į finalinį penketą patekę architektūriniai kolektyvai savo idėjas galės patobulinti iki gegužės pabaigos.
Konkurso dalyviams bus išdalintas 150.000 eurų prizinis fondas bei sutartys projektuoti.
Parengta pagal Suomijos Architektūros ir dizaino muziejaus ir PILOTAS.LT informaciją.
Titulinė nuotrauka: Suomijos Architektūros ir dizaino muziejaus.