Alytaus miestas pradeda įgyvendinti Nemuno pakrantės teritorijos funkcionalumo didinimo projektą, finansuojamą 2021-2027 metų Europos Sąjungos fondų investicijų programos regioninės pažangos priemonės. Šiuo projektu žada atgaivinti 5 teritorijas.
ALYTAUS REGIONAS TAPO NEPATRAUKLIU
Kaip praneša Alytaus savivaldybė, šiuo projektu sprendžiama netolygaus Alytaus regiono prisitaikymo prie ekonominių ir socialinių pokyčių, mažinančių regiono konkurencinį pranašumą, problema. Giluminė šios problemos priežastis – nepakankamas regiono centro patrauklumas.
Nors 2018–2022 m. laikotarpiu gyventojų skaičius Alytuje išliko beveik nepakitęs (padidėjo 0,5 proc. iki 51.793), tačiau vertinant gyventojų amžiaus struktūros pokytį šiuo laikotarpiu, didėjo tik 65 m. ir vyresnių gyventojų dalis. Gyventojų skaičiaus padidėjimas 2020–2022 m. daugiausiai buvo nulemtas techninės korekcijos dėl atlikto visuotinio gyventojų surašymo, COVID-19 apribojimų nulemtos grįžtamosios migracijos, nuo 2022 m. iki 2023 m. pradžios gyventojų skaičius taip pat nežymiai padidėjo dėl atvykusių karo pabėgėlių iš Ukrainos. T. y. teigiami demografiniai pokyčiai buvo nulemti vienkartinių įvykių, o ne struktūrinių priežasčių. 2017–2021 m. laikotarpiu vidaus migracijos rodiklis Alytaus miesto savivaldybėje buvo prasčiausias ne tik tarp 6 didžiųjų miestų, bet ir tarp visų 10-ies regionų centrų. Tai rodo šio regioninio centro žemą patrauklumą gyventi. Darbingo amžiaus gyventojų mažėjimas, kartu augant vyresnio amžiaus gyventojų skaičiui, kelia ekonomines (mažėja vartojimas, pradeda trūkti šiuolaikinių kompetencijų turinčių darbuotojų) ir socialines (didėja poreikis socialinėms ir sveikatos priežiūros paslaugoms) problemas. Pagal 2020 m. Lietuvos savivaldybių gyvenimo kokybės indeksą Alytaus miesto savivaldybė didžiųjų miestų savivaldybių grupėje užėmė 6-tą vietą tarp 6 savivaldybių. Taigi galima teigti, kad lyginant su kitais didžiaisiais miestais, Alytus pasižymi žemesnėmis galimybėmis užsitikrinti pakankamą materialinės gerovės lygį, paslaugų prieinamumą ir palankią gyvenamą aplinką.
NUMATYTA ATGAIVINTI 5 TERITORIJAS
Nepakankamo regiono centro patrauklumo problema sąlygojo poreikį išnaudoti miesto viešąsias erdves, plėtoti laisvalaikio /aktyvaus poilsio infrastruktūrą, kurti tvarią visuomenės poreikiams pritaikytą aplinką. Alytaus miesto gyventojų poreikiai yra susiję su galimybe naudotis atgaivintomis ir humanizuotomis miesto viešosiomis erdvėmis. Šiuo projektu siekiama pagerinti viešųjų paslaugų prieinamumą, didinant Nemuno pakrantės teritorijos funkcionalumą, todėl projektu bus atgaivintos 5 teritorijos, jose numatyti šie darbai:
Dainų slėnio inžinerinės infrastruktūros (elektros tinklų ir apšvietimo) įrengimas, scenos rekonstrukcija, prieplaukos įrengimas; vaikų žaidimų, treniruoklių aikštelių ir mažosios architektūros elementų (suoliukų, šiukšlių dėžių, įkrovimo stotelių ir kt.) įrengimas prie pėsčiųjų ir dviračių tako atkarpos nuo Dainų slėnio iki Sanatorijos miško (ties susikirtimu su Dzūkų g.); viešojo tualeto, mažosios architektūros įrengimas ir pontoninio tilto į Didžiosios Dailidės ežerą sutvarkymas; apžvalgos aikštelės Pirmajame Alytuje, šalia Studentų skvero, įrengimas (kranto sutvarkymas, laiptų, suoliukų, šiukšliadėžių, atitvarų ir apšvietimo įrengimas) taikant universalaus dizaino principus; mažosios architektūros elementų įrengimas bei dekoratyvinio pėsčiųjų tiltelio (J. Kunčino tilto) atnaujinimas prie Mažosios Dailidės ežero.
Sutvarkius šias Nemuno pakrantės teritorijas, t. y. padidinus Nemuno pakrantės teritorijos funkcionalumą, atsiras galimybės didiesiems koncertams ir kitiems didelio masto renginiams, aktyviam ir sveikam laisvalaikiui gryname ore, bus sudarytos sąlygos vietinio verslo plėtrai, skatinančios vietinius verslininkus kurtis ir siūlyti su laisvalaikiu, kultūra, sportu ir maitinimu susijęs paslaugas, o besilankančius vartotojus naudotis paslaugomis; padidės teritorijos lankomumas, bus pagerintas viešųjų paslaugų prieinamumas. Prognozuojamas vartotojų padidėjimas šiose vietose – apie 30 proc.
Bendra projekto vertė 2.500.000 Eur, Europos Sąjungos lėšomis finansuojama 2.125.000 Eur, Alytaus miesto savivaldybės indėlis – 375.000 Eur.
Parengta pagal Alytaus savivaldybės informaciją.
Titulinė nuotrauka: Alytaus savivaldybės.