Vilniuje, Gedimino kalno papėdėje sutvarkytame Pilininko name duris atvėrė Lietuvos istoriją pristatanti ekspozicija „Suprasti Lietuvą“.
Pilininko name (Arsenalo g. 1, Vilniuje) nuo šiol galima susipažinti su esminėmis Lietuvos identitetą formavusiomis idėjomis ir žmonėmis, kurie prisidėjo prie Lietuvos valstybingumo, kultūros ir mokslo raidos. Naujame muziejuje (dabar tai naujausias Lietuvos nacionalinio muziejaus padalinys) lankytojai kviečiami Lietuvos istoriją pažinti per atskiras temas, kurios atspindi esminius visuomenės raidos ir žmogaus gyvenimo aspektus – tai kūryba, tikėjimai, kovos, istorijos lūžiai, pasauliniai saitai ir žmonės. Kiekviena tema atskleidžiama atskiroje ekspozicinėje salėje, apžvelgiami svarbiausi įvykiai ir reiškiniai nuo seniausių laikų iki mūsų dienų, išskiriant svarbiausius akcentus, suformavusius Lietuvos tapatybę. Su ekspozicija susipažinti galima audiogido pagalba bei nuskenavus QR kodą, esantį prie temos ar eksponato.
Prieš pradedant tvarkybos darbus, Pilininko name ir jo teritorijoje buvo atlikti istoriniai, archeologiniai, architektūriniai ir polichromijos tyrimai. Projekto kaina – daugiau kaip 4 mln. eurų, finansuota iš Europos regioninės plėtros fondo lėšų. Pilininko namą rekonstravo statybos ir restauravimo įmonė „Virmalda“, o Lietuvos istorijai skirtą ekspoziciją įrengė architektūros biuras „Processoffice“. Pagal tvarkybos darbų projektą šiame kultūros paveldo objekte įrengtos naujos inžinerinės, šildymo, vėdinimo, gesinimo, ryšio, apsaugos sistemos, atliktas konstrukcijos remontas, įrengiant naujas patalpas palėpėje, laiptinę, keltuvą.
Pilininko namas stovi šiaurės vakarinėje Pilies kalno papėdėje, į šiaurę nuo Žemutinės pilies rūmų, teritorijos dalyje, kurioje, kaip manoma, XVI a. viduryje stovėję tarnybiniai kunigaikščių rūmų pastatai. Pilininko namas su keturiais atskirais įėjimais į keturis rūsius – unikalus XVI-XVII a. Lietuvos pilių paminklas. Pilininko namas statytas po 1610 m. gaisro, kurio metu sudegė didelė dalis miesto. Namas su keturiais rūsiais pastatytas iš karto, primūrijant jį prie vakarinės atraminės sienos. Gotikos laikotarpyje, XV–XVI a., kalno papėdėje buvo pastatyta atraminė siena, renesanso laikotarpiu pastatytas namas, kurio sienos pritaikytos kalno šlaitui paremti. Namas netaisyklingo stačiakampio plano, mūrinis. Šiandien išlikusi pastato dviaukštė dalis su gotikiniais rūsiais ir dviem renesansinėmis skliautuotomis pirmo aukšto patalpomis.
Pilininko namas. Foto: Enrikos Trofimovienės (KPD).