Šalies kultūros ir meno projektų paramą skirstanti Lietuvos kultūros taryba (LKT) patvirtino didžiosios ekspertų atrankos rezultatus. Prie ekspertų komandos ką tik prisijungė dar 189 asmenys – 141 įtraukti (-os) į duomenų bazę, o 48 – rezervinį sąrašą.
DIDŽIAUSIA NAUJOVĖ – REZERVINIS EKSPERTŲ SĄRAŠAS
Gruodžio mėnesio LKT ekspertų atranka sulaukė 335 anketų iš kurių tarybos narių susirinkimui vertinti perduotos 323. Šiuo metu ekspertų duomenų bazėje yra 60 pernai mažosios atrankos metu patvirtintų asmenų. „Labai džiaugiamės, kad šių metų ekspertų atranka sulaukė daug susidomėjimo. Jai anketas pateikė gausiausiai pretendentų per Lietuvos kultūros tarybos veiklos dešimtmetį. Mums tai didelis įvertinimas ir patvirtinimas, kad pati kūrybos bendruomenė siekia aktyviai įsitraukti į finansavimo paskirstymo procesą ir kurti pokyčius.“ – teigė Lietuvos kultūros tarybos pirmininkė Asta Pakarklytė.
Šios atrankos naujovė – rezervinis ekspertų sąrašas, kuris bus aktualus 2 metus, kaip ir reguliarių ekspertų kadencija. Į jį patekę asmenys gali būti pakviesti vertinti paraiškų, jeigu duomenų bazės potencialas bus išnaudotas ar jos ekspertai susidurs su kliūtimis vertinti paraiškas.
„Taryba per ilgalaikę praktiką yra gana tiksliai nustačiusi, koks ekspertų kiekis reikalingas kiekvienoje kompetencijoje, kad jų nepritrūktų ir kad kiekvienam išpultų galimybė bent sykį per kadenciją vertinti paraiškas. Tačiau tai, ko taryba negali nustatyti, yra įvairios nenumatytos aplinkybės ir staigūs kintamieji, kurie gali lemti aktyvių ekspertų stoką konkrečiu laiko momentu (ekspertų nusišalinimai, sveikatos būklė, užimtumas arba jų poreikio augimas pasikeitus programų tinkleliui, taisyklėms, paraiškų kontekstui ir pan.). Atsižvelgiant į tai, taryba nusprendė pirmą kartą formuoti rezervinį ekspertų sąrašą ir taip užtikrinti sklandų konkurso procesą, juo labiau, kad ir ankstesnėse atrankose pastebėta, jog labai gerai įvertintų ekspertų kiekis yra didesnis, nei jų reikiamas skaičius duomenų bazei.“ – komentavo Lietuvos kultūros tarybos pirmininkė Asta Pakarklytė.
DOMINUOJA EKSPERTAI IŠ VILNIAUS
Lietuvos kultūros taryba sulaukė anketų į visas 23 kompetencijas. Po dviženklį kiekį ekspertų atrinkta muzikos, literatūros, tarpdisciplininio meno ir architektūros srityse, kuriose ir buvo gausiausiai pretendentų. Pereinamąjį balą surinko daugiau moterų (117) nei vyrų (72), tačiau jos pateikė daugiau anketų. 57 proc. patvirtintų ekspertų jau anksčiau užsiėmė šia veikla Lietuvos kultūros taryboje. 70 proc. iš jų gyvena Vilniuje, 9 proc. – Kaune, 6 proc. – užsienyje, o likę skirtinguose šalies miestuose. Bet reikėtų pastebėti, kad vilniečiai ir buvo aktyviausi šioje atrankoje, pateikdami 63 proc. visų anketų. Šiai kadencijai atrinkti įvairaus amžiaus kultūros ir meno profesionalai nuo 26 iki 69 metų, tačiau didžioji dalis ekspertų yra 36–45 metų amžiaus grupėje.
Lietuvos kultūros tarybos narių susirinkimas posėdžio metu vertindamas pretendentus (-es) siekė atsižvelgti į amžiaus, lyties ar specializacijos įvairovę, vertino kiekvienos kompetencijos poreikį, aptarė individualiai sudarytus pretendentų sąrašus. Kultūros ir meno profesionalai į ekspertų duomenų bazę arba į rezervinį sąrašą įtraukiami dvejų metų kadencijai.
Lietuvos kultūros tarybą sudaro: pirmininkė, muzikologė Asta Pakarklytė, tautinių mažumų (bendrijų) atstovas Dainius Babilas, aktorė dr. Elzė Gudavičiūtė-Puskunigė, teatro kritikas Vaidas Jauniškis, muzikologė Jūratė Katinaitė, istorikas dr. Rimvydas Laužikas, skulptorius ir kino kūrėjas Deimantas Virgilijus Narkevičius, architektas Rolandas Palekas, literatūrologas dr. Dainius Vaitiekūnas, kultūros vadybininkė Rita Valiukonytė, etnologė dr. Aušra Žičkienė.
Architektūros ir urbanistikos projektus nuo šiol dvejus metus vertins ekspertai: Justinas Dūdėnas, Sigita Simona Paplauskaitė, Justina Muliuolytė, Asta Kiaunienė, Monika Zemlickaitė, Arnoldas Gabrėnas, Matas Šiupšinskas, Margarita Kaučikaitė, Tomas Grunskis, Ona Lozuraitytė-Išorė. Šios srities rezerviniame sąraše – Greta Trapikienė, Vaidotas Kuliešius, Sigita Kundrotaitė Savickė ir Vaida Almonaitytė Navickienė.
Parengta pagal Lietuvos kultūros tarybos informaciją.
Titulinė nuotrauka: Lietuvos kultūros tarybos.