Nuo rugsėjo 10 iki 16 dienos vyksta kasmetinė Europos paveldo dienų savaitė, kurios šių metų tema – „Gyvasis paveldas: meistriškumo laboratorija“. Panevėžyje jos nuaidės su medinės architektūros akordu – visą savaitę vyks nemokamos ekskursijos.
PRISTATOMAS MEDINIS PAVELDAS IR JĮ PUOSELĖJANČIOS ASMENYBĖS
2023-iaisiais, minint Aukštaitijos metus, kviečiama iš arčiau susipažinti su Panevėžyje slypinčiu palikimu. Šiemet pristatomas Aukštaitijos sostinės medinis paveldas, kuris apima ne tik istorinę architektūrą, bet ir prisidėjusių žmonių indėlį.
Panevėžio plėtros agentūros „Panevėžys NOW“ organizuojamas renginių ciklas „Dialogas tarp Panevėžio paveldo ir šiuolaikinio kūrybiškumo“ siekia atrasti ryšį tarp praeities ir dabarties: atminti praeitį, pabrėžti dabartinės veiklos svarbą ir kurti ateitį. Organizuojamos nemokamos ekskursijos lydės Panevėžio medinės architektūros paveldo pėdsakais, edukacinė programa „Meistrų kiemelis“ atskleis paslaptingus jo užkulisius, o baigiamajame renginyje laukia alternatyvaus lietuviško sodo su meninėmis instaliacijomis pristatymas.
„Europos paveldo dienos suteikia galimybę mums patiems geriau pažinti įvairiapusį kultūrinį paveldą, esantį tiek mene ir papročiuose, tiek praeities istorijoje. Todėl šiais laikais ypač svarbu atkreipti dėmesį į kultūros paveldo saugotojus, tradicijų tęstinumo svarbą bei įprasminti lietuvių liaudies nematerialųjį paveldą per šiuolaikinę kultūrą, kūrybiškumą ir meninę prizmę“, – apie renginių aktualumą pasakoja „Panevėžys NOW“ turizmo specialistė Agnė Petrauskaitė. Ypatingas vaidmuo skiriamas kūrėjams, kurie slypi už kultūros paveldo ir savo meistryste prisideda prie jo išsaugojimo. Visa tai – reikšminga, puoselėjant dialogą tarp praeities ir dabarties.
NEMOKAMOS EKSKURSIJOS, UNIKALIŲ PASTATŲ PRISTATYMAS IR PASKAITA
Su Panevėžio medinės architektūros paveldu miesto gyventojus ir svečius supažindins visą savaitę vyksiančios nemokamos ekskursijos. Kadangi jis neatsiejamas nuo kadaise čia gyvenusių tautinių mažumų, dalyviai turės galimybę sužinoti apie karaimų bendruomenę, palikusią ryškų pėdsaką Panevėžio istorijoje. Ekskursijoje „Medinis Panevėžys: karaimai“ bus galima pamatyti mieste likusius medinius karaimų bendruomenės objektus.
Svarbią istorinę reikšmę turi ir medinės architektūros objektai, esantys senojoje bei centrinėje miesto dalyje. Dalyvaujantiems ekskursijose „Medinis Panevėžys: senasis miestas“ ir „Medinis Panevėžys: centrinė miesto dalis“ bus pristatyti unikalūs medinės architektūros pastatai bei atskleidžiama ne tik jų, bet ir čia gyvenusių ryškių asmenybių istorija.
Siekiant atskleisti slypinčias paveldo paslaptis, jo išsaugojimo svarbą, edukacijų programa „Meistrų kiemelis“ ne tik teoriškai supažindins su paveldo kūrėjais ir sergėtojais, bet ir suteiks galimybę praktiškai prisiliesti prie medžio restauracijos procesų, kūrybos, paveldo išsaugojimo. Panevėžio kraštotyros muziejuje ir jo kiemelyje dalyvių laukia arbatos „aprūkymas“, vaistinių žolelių pažinimas, lietuviškų sodų ir juostų pynimas, muziejaus etnografinės edukacijos mažiausiems dalyviams bei nemokamas muziejaus ekspozicijų lankymas.
Čia pat pasibaigus edukacijų programos veikloms, vyks įtraukianti paskaita „Šiaurės Aukštaitijos kaimo architektūra: senovė ir šiandiena“, kurioje klausytojams bus pasakojama apie Šiaurės Aukštaitijos medinės architektūros bruožus ir išskirtinumus.
PRISTATYS NAUJĄ SUPRATIMĄ APIE KULTŪRINĮ PAVELDĄ
Europos paveldo dienų savaitę vainikuos baigiamasis renginys „Dialogas tarp Panevėžio paveldo ir šiuolaikinės kūrybos“. Šiemet atgijusioje istorinėje Juozo Čerkeso-Besparnio sodyboje ir ten įsikūrusiame Panevėžio kūrybiškumo centre „Pragiedruliai“ laukia veiklos su įvairių sričių menininkais, amatininkais, kurie perteiks naują supratimą apie kultūrinį paveldą. Dalyviai išbandys dailės ir alternatyvios fotografijos dirbtuves, Aukštaitiškos ristynes, slemą ir edukacinį, šiuolaikinių sutartinių ratą.
Po minėtų veiklų baigiamojo renginio kulminacija apgaubs magija – Skaistakalnio parke vyks alternatyvaus šviečiančio lietuviško sodo pristatymas su meninėmis instaliacijomis. Pristatymo metu bus galima išgirsti pasakojimą apie kūrybinį procesą, skleidžiamą idėją ir kūrinyje slypinčią reikšmę, pristatymą apipins šiuolaikinio šokio judesio performansas.
Europos paveldų dienoms sukurti meniniai dirbiniai bus prieinami visuomenei ir pasibaigus renginių ciklui.
Renginius finansuoja Panevėžio miesto savivaldybė ir Kultūros paveldo departamentas prie Kultūros ministerijos.
PROGRAMA:
Rugsėjo 14 d. 18.00 val. Ekskursija „Medinis Panevėžys: senasis miestas“. Būtina registracija.
Rugsėjo 15 d. 18.00 val. Ekskursija „Medinis Panevėžys: centrinė miesto dalis“. Būtina registracija.
Rugsėjo 15 d. 16.00 val. Edukacijų ciklas „Meistrų kiemelis“ Panevėžio kraštotyros muziejuje. Registracijos nereikia
Rugsėjo 15 d. 17.00 val. Paskaita „Šiaurės Aukštaitijos kaimo architektūra: senovė ir šiandiena“ Panevėžio kraštotyros muziejuje. Būtina registracija.
Rugsėjo 16 d. 12.00 val. Baigiamasis renginys „Dialogas tarp Panevėžio paveldo ir šiuolaikinės kūrybos“ Panevėžio kūrybiškumo centre „Pragiedruliai“.
Baigiamasis renginys „Dialogas tarp Panevėžio paveldo ir šiuolaikinės kūrybos“:
12.00–14.00 val. Dailės dirbtuvės „Sekretai“. Panevėžio kūrybiškumo centras „Pragiedruliai“. Registracija vyksta.
12.00–14.00 val. Tautinių juostų pynimo dirbtuvės senjorams. Panevėžio kūrybiškumo centras „Pragiedruliai“. Registracija vyksta.
12.00–14.00 val. Alternatyvios fotografijos dirbtuvės. Panevėžio kūrybiškumo centras „Pragiedruliai“. Registracija vyksta.
14.00–16.00 val. Aukštaitiškos ristynės. Panevėžio kūrybiškumo centras „Pragiedruliai“. Registracija vyksta.
16.00–18.00 val. Aukštaitiškas slemas – juodraštis. Panevėžio kūrybiškumo centras „Pragiedruliai“. Registracijos nereikia.
18.00–19.30 val. Šiuolaikinių sutartinių ratas. Prie Skaistakalnio parko gale esančio amfiteatro. Registracijos nereikia.
19.30 val. Alternatyvaus šviečiančio lietuviško sodo pristatymas ir šiuolaikinio šokio judesio performansas. Prie Skaistakalnio parko gale esančio amfiteatro. Registracijos nereikia.
Parengta pagal Panevėžio plėtros agentūros „Panevėžys NOW“ informaciją.
Titulinė nuotrauka: Panevėžio gamtos mokykla (buv. advokato Česlovo Petraškevičiaus vila). Foto: N.Tukaj.