Šiandien LR Vyriausybė pritarė Aplinkos ministerijos paruoštam proveržiui. Kaip teigia Aplinkos ministras Simonas Gentvilas, nuo kitų metų lapkričio valstybiniai pastatai bus statomi iš medienos(organinių) statybinių medžiagų ir jos turės sudaryti bent 50 proc. pastato.
BETONĄ KEIČIA MEDIENA
Tai reiškia, kad ne tik naujoji Valstybinių miškų urėdija būstinė Vievyje, bet ir naujasis Vyriausybės biurų miestelis, naujos mokyklos, koncertų salės ir visa kita bus statomi iš dominuojančių medinių konstrukcijų.Kartu su komanda ėmėmės šio medinės statybos proveržio, nes turime gyventi sveikiau, kovoti su klimato kaita ir kurti gerai apmokamas darbo vietas Lietuvoje“,– savo Facebook‘o paskyroje rašo Aplinkos ministras S.Gentvilas.
Pasak ministro, mediniai namai yra sveikesni ir ergonomiški mums gyventojams ir jų lankytojams. Jei betonas būtų atskira pasaulio valstybė, jis būtų 3-a didžiausia CO2 teršėja po Kinijos ir JAV. Betoną keisdami mediena mes ne tik neišmetame anglies dvideginio, bet jį ir užrakiname ilgamečiuose organiniuose statybos produktuose. Fotosintezės metu medienoje sukaupta anglis ilgam tampa stabiliu nepūvančiu, nesudeginamu komponentu pastate.
„Medis Lietuvoje – visų mūsų vertybė. Ką tik paviešinome naują miškų įstatymą, kuriame valstybinių miškų kirtimus apribojame vietoje 100% iki 70% metinio prieaugio. Tačiau, nukirsta mediena ligi šiol sukurdavo per mažą pridėtinę vertę. Skaičiuojama, kad 1 kubinis metras statybinės medienos sukuria daugiau nei 10 kartų didesnę vertę nei 1 kub. m. biokuro, kurio deginimą ateity tikrai privalėsime riboti. Tad medinių statybinių produktų gamyba sukurs tūkstančius naujų darbo vietų ir naują(seną) ekonomiką Lietuvoje naujojoje statyboje ir renovacijoje“, – nurodo S.Gentvilas.
SKATINAMA KLIMATUI PALANKI TRANSFORMACIJĄ
Numatytais pokyčiais skatinama klimatui ir aplinkai palanki statybos sektoriaus ir produktų transformacija, naujų verslo modelių, ekoinovacijų, tvarių, ilgaamžių „žiedinių“ produktų gamybos ir paslaugų kūrimas. Nustatyta, kad pirkimų vykdytojai, perkantys ypatingųjų ir neypatingųjų statinių kategorijai priskiriamų visuomeninės paskirties pastatų naujos statybos projektavimo paslaugų ir rangos darbus, už kuriuos apmokama iš minėtų finansinių šaltinių, taikydami aplinkos ministro patvirtintus aplinkos apsaugos kriterijus turės numatyti, kad ne mažiau nei pusė statybinių medžiagų būtų pagamintos iš medienos ar kitų organinių žaliavų. Ši nuostata bus taikoma ir tada, kai visuomeniniai pastatai statomi panaudojant valstybės vardu pasiskolintas arba valstybės garantuotas paskolas, valstybės pinigų fondų lėšas.
Taip pat Vyriausybė pavedė aplinkos ministrui pakeisti pirkimuose taikomus aplinkos apsaugos kriterijus, nustatant reikalavimus medienos ir kitų organinių medžiagų iš atsinaujinančių gamtos išteklių pagrindu pagamintiems statybos produktams.
Numatyta, kad Aplinkos ministerija turės patvirtinti medienos ir kitų organinių medžiagų iš atsinaujinančių gamtos išteklių pagrindu pagamintų statybos produktų naudojimo visuomeninės paskirties pastatų statybai nustatymo metodiką, kuria remsis pirkimų vykdytojai.
Rengiant šiuos pakeitimus reglamentuojantį Vyriausybės nutarimą buvo įvertintos suinteresuotų asmenų pateiktos pastabos ir pasiūlymai. Atsižvelgus į Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento siūlymą privalomo reikalavimo taikymas visuomeninės paskirties pastatams su miegamomis vietomis – mokslo paskirčiai priskiriamiems vaikų darželiams ir lopšeliams, viešbučių, gydymo ir poilsio paskirties pastatams – atidėtas iki 2028 m. sausio 1 d.
ĮTAKOS TUTĖS 40-80 PASTATŲ PER METUS
Įvertinus Lietuvos statybos inžinierių sąjungos pasiūlymus, statinių, kuriems bus taikomas šis reikalavimas sąrašas yra baigtinis ir pritaikytas prie būsimo statytojo – valstybės ar savivaldybės institucijos poreikių, techninių galimybių. Tai yra, į jį neįrašomi statiniai, kurių statytojai nebus valstybės ar savivaldybės institucijos ir kuriuos įgyvendinti techniškai bus sudėtinga. Pavyzdžiui, jachtų klubai, draudimo įstaigos, biurai, jūros ar upės uosto terminalai.
Atlikus statomiems visuomeninės paskirties pastatams išduotų statybą leidžiančių dokumentų per 5 metus analizę, prognozuojama, kad naujoji tvarka turės įtakos 40–80 naujų pastatų per metus. Diskusijų su suinteresuotomis institucijomis ir asmenimis metu įvertinta, kad medienos statybos produktų gamybos pajėgumų Lietuvoje pakanka, rinkos dalyviai pasiruošę juos taikyti.
Parengti ir patvirtinti teisės aktus, numatančius žaliuosiuose pirkimuose statant visuomeninius pastatus naudoti bent 50 proc. organinių ir medienos statybos produktų buvo numatyta Vyriausybės programoje. Nacionalinės klimato kaitos valdymo darbotvarkėje taip pat nurodytas tikslas, kad iki 2024 m. visi visuomeninės paskirties pastatai būtų statomi ne mažiau kaip iš 50 proc. organinių ir medienos statybos medžiagų, aktyviau naudojant antrines žaliavas ir mažinant statybinių atliekų susidarymą.
Parengta pagal LR Vyriausybės S.Gentvilo informaciją.
Titulinis pav.: Valstybinių miškų urėdija būstinė Vievyje (arch. „AFTER PARTY“ ir „Išora x Lozuraitytė studio for architecture“).
JPN
( 2023-07-24 )
Gal reikėtų vėl tiesti medinius šaligatvius?
mnmn
( 2023-07-19 )
sveikinu! labai pazangi tendencija ir vyriausybinis sprendimas.