Karinis miestelis Rokantiškėse

10 PROC. GYNYBOS BIUDŽETO: Investuojama į Lietuvos kariuomenės infrastruktūrą

2023-03-24
PILOTAS.LT

Krašto apsaugos ministerija skiria vis daugiau dėmesio tam, kad Lietuvos kariuomenės infrastruktūra atitiktų augančius nacionalinius ir sąjungininkų poreikius bei prisidėtų prie naujos kariuomenės kokybės kūrimo. Į Lietuvos kariuomenės infrastruktūrą investuojama apie 10 proc. gynybos biudžeto.

INFRASTRUKTŪRA PLĖTOJAMA PAGAL 3 PAGRINDINIUS KRITERIJUS
„Atsižvelgiant į Lietuvos kariuomenės plėtrą ir stiprinimą, taip pat į Lietuvoje dislokuotų sąjungininkų pajėgų poreikį, vienu iš pagrindinių Krašto apsaugos ministerijos prioritetų tampa karinės infrastruktūros vystymas, kuris svarbus ir kaip nacionalinio saugumo, atgrasymo politikos stiprinimo aspektas. Į Lietuvos kariuomenės infrastruktūrą investuojame apie 10 proc. gynybos biudžeto ir ši dalis pastaraisiais metais reikšmingai auga, o įgyvendinami projektai ir naujai kylanti infrastruktūra realiai atspindi mūsų kariuomenės stiprėjimą“, – sako krašto apsaugos ministras Arvydas Anušauskas.
Karinė infrastruktūra plėtojama atsižvelgiant į tris pagrindinius kriterijus. Pirma, priimančiosios šalies paramai keliamų reikalavimų atitikimą. Antra, kariuomenės personalo augimą, užtikrinant karių treniravimosi, apgyvendinimo ir tarnybos sąlygų gerinimą. Trečia, kariuomenės modernizavimą, įsigyjant naujos technikos bei ginkluotės ir siekiant sukurti tinkamas aptarnavimo, laikymo bei amunicijos saugojimo sąlygas.
Ypatingos svarbos dabartiniai karinės infrastruktūros vystymo uždaviniai – plėsti karinio rengimo ir karių apgyvendinimo infrastruktūrą, tęsiant pagrindinių Lietuvos kariuomenės poligonų ir naujojo poligono Rūdninkuose plėtros darbus ir trijų naujų karinių miestelių Šiauliuose, Šilalės ir Vilniaus rajonuose statybą.

PATOGESNĖS SĄLYGOS SĄJUNGININKŲ DISLOKAVIMUI
Vystant priimančiosios šalies paramos infrastruktūrą, siekiama sudaryti tinkamas sąlygas greitesniam, efektyvesniam bei patogesniam sąjungininkų dislokavimui Lietuvoje. Rūpinamasi ir sąjungininkų karių gerbūvio sukūrimu, pavyzdžiui, Rukloje įrengėme lauko sporto aikštyną NATO priešakinių pajėgų bataliono kovinei grupei.
2021 m. JAV kariams įrengta stovykla „Herkus“ Pabradėje, o šių metų vasario mėnesį buvo baigti šios stovyklos papildomo praplėtimo darbai, skirti priimti papildomam JAV karių skaičiui. Taip pat Vytauto Didžiojo jėgerių batalione baigtos garažų ir remonto dirbtuvių statybos ir privažiuojamųjų kelių įrengimas.
2022 m. pradėti Algirdo bataliono sandėlių statybos darbai, kurių pirmąjį statybos etapą planuojama baigti vėliausiai 2024 metais. Per 2022 m. taip pat įrengtos dar dvi lauko stovyklos Marijampolėje ir Kazlų Rūdoje, kuriose galima dislokuoti po 800 karių kiekvienoje.
Nuolat investuojama ir į Karinių oro pajėgų Aviacijos bazės infrastruktūrą Šiauliuose, iš kurios yra vykdoma NATO oro policijos misija. Čia jau baigtos sraigtasparnių apsauginės priedangos statybos.
Sparčiai vykdomas NATO greitojo reagavimo pajėgų atvykimui skirtos sutelkimo ir tolesnio judėjimo infrastruktūros vystymas Pabradėje – 2023 m. vasario mėn. pasirašyta rangos darbų sutartis ir balandžio mėnesį bus pradėti statybos darbai, kuriuos planuojama užbaigti iki 2025 m. pabaigos.
Suplanuota infrastruktūra Vokietijos brigados dislokavimui Lietuvoje: Kairiuose, Pajuostyje ir Rūdninkų poligono teritorijoje bei Pabradėje jau vystomi projektai, rengiama dokumentacija. Papildomai planuojama pastatyti naujų amunicijos sandėlių.

PLEČIAMOS POLIGONŲ IR KARINIO MOKYMO TERITORIJOS
NATO priešakinių pajėgų sąlygų gerinimui 2022 m. Rukloje pradėtas įgyvendinti Nuolatinių logistinių pajėgumų užtikrinimo parko projektas, kuriame suplanuota pastatyti remonto, technikos aptarnavimo ir priežiūros dirbtuves, administracines patalpas, sandėlius ir kitus reikalingus pastatus. Jau atlikti paruošiamieji valymo, aplinkotvarkos, pastatų griovimo darbai. Vykdomas kompleksinis sandėliavimo infrastruktūros išvystymo projektas.
Karių treniravimosi, apgyvendinimo ir tarnybos sąlygų gerinimo infrastruktūros vystymas
Plečiant kovinio rengimo ir mokymo infrastruktūrą pagrindiniuose Lietuvos kariuomenės poligonuose, didinamos poligonų bei aplink juos esančių karinio mokymo teritorijos, įrengiami nauji treniravimosi laukai, kurie pritaikomi naujai įsigyjamai ginkluotei.
Gaižiūnų poligone 2022 m. buvo įrengti 2 km, o šiemet planuojama baigti dar 4-5 km naujų poligono kelių. Iš viso 2023 m. numatyta įvykdyti 35 proc. visų planuotų poligono kelių statymo darbų.
Per trumpą laiką atlikus parengiamuosius darbus 2022 m. vasarą atidarytas naujas kariuomenės poligonas Rūdninkuose, kurį pirminiuose planuose buvo numatyta įsteigti ne anksčiau kaip 2024 metais. Šiuo metu vykdomi žemių išpirkimo, teritorijos išminavimo, valymo ir ženklinimo darbai.
Naujajame 17 tūkst. ha ploto poligone planuojama įrengti infrastruktūrą, skirtą karių apgyvendinimui, sraigtasparnių aikšteles, „mūšio mieste“ kompleksą, artilerijos taikmenų rajoną, artilerijos šaudymo pozicijas, šaudyklas (dalis jų 2022 m. jau buvo sertifikuota  pagal NATO standartus), remonto dirbtuves bei garažus.
Gerinant Lietuvos karių apgyvendinimo ir tarnybos sąlygas, 2021 m. Oro gynybos bataliono teritorijoje įrengta konteinerinė infrastruktūra, Depų tarnybos ginklų sandėlis, o Birutės ulonų batalione rekonstruota (praplėsta) valgyklos infrastruktūra. 2022 m. Butigeidžio dragūnų batalione pastatytos modulinės mokymų klasės ir II klasės sandėlis, o Lietuvos didžiojo etmono Kristupo Radvilos Perkūno Ryšių ir informacinių sistemų batalione pastatyta konteinerinė stovykla.

ĮGYVENDINAMI 3 KARINIŲ MIESTELIŲ PROJEKTAI
2022 m. iš projektinės fazės pajudėjo viešojo ir privataus sektoriaus partnerystės būdu įgyvendinamas trijų karinių miestelių, skirtų bataliono dydžio vienetams, vystymas Šiaulių m., Rokantiškėse (Vilniaus raj.) ir Pajūrio mstl. (Šilalės raj.). Šiuose kariniuose daliniuose  galės tarnauti bei dirbti iki 2,5 tūkst. karių ir civilių. Darbai vyksta sparčiau nei tikėtasi: 2022 m. rugpjūčio – spalio mėn. pradėtos statybos ir infrastruktūra pilnai bus parengta 2023 m. pabaigoje – 2024 m. pradžioje.
Naujos technikos bei ginkluotės aptarnavimo, laikymo ir amunicijos saugojimo infrastruktūros vystymas
Su ankstinamais svarbiais naujos ginkluotės įsigijimais auga poreikis ir jos priežiūros bei laikymo infrastruktūrai.  2022 m. Rukloje buvo baigtos statyti pėstininkų kovos mašinų (PKM) mažosios technikos remonto dirbtuvės, o 2023 m. bus užbaigtos didžiosios Rukloje. Taip pat pastatytos dirbtuvės, plovykla, simuliančių sistemų pastatas.
Per pastaruosius dvejus metus išaugęs asignavimų skyrimas amunicijos įsigijimams (2021 m. – 15 proc., 2022 m. – 17 proc. visų gynybos išlaidų), sudarė sąlygas sparčiau plėtoti Lietuvos kariuomenės amunicijos saugojimo infrastruktūrą. 2022 m. Mindaugo ir Birutės batalionuose pastatyti nauji sandėliai, statomi NATO priešakinių pajėgų amunicijos sandėliai.
Taip pat, prie Vokietijos brigadai skirtų sandėlių, per artimiausius kelerius metus numatoma pastatyti dar apie 40 vienetų naujų sandėlių įvairiose LK teritorijose.
Parengta pagal LR Krašto apsaugos ministerijos informaciją.
Titulinė nuotrauka: „Darnu Group“ statomas karinis miestelis Rokantiškėse. Foto: KAM.

Rašyti komentarą

Susije straipsniai

A1

TVARKYS POILSIO AIKŠTELES: Prie automagistralės A1 projektuojamos 5 pavyzdinės

2023 gegužės 221 KomentarasPILOTAS.LT

Poilsio aikštelių prie magistralinių kelių pertvarką AB Lietuvos automobilių kelių direkcija pradeda nuo šalyje judriausios automagistralės A1 Vilnius–Kaunas–Klaipėda. Projektuojamos 5 pavyzdinės aikštelės. Automagistrale A1 Vilnius–Kaunas–Klaipėda

Vievio viadukas

REKONSTRUOTAS BLOGIAUSIAS VIADUKAS: Projektą Vievyje įgyvendino mėnesiu anksčiau

2023 gegužės 18Be komentarųPILOTAS.LT

Vievyje oficialiai atidarytas Paparčių viadukas. Naujojo Vievio transporto mazgo – dviejų lygų sankryžos– projektas įgyvendintas mėnesiu anksčiau, nei buvo numatyta sutartyje, o viaduko prieigose esančiais

tiltas

STATYS LAIKINĄJĮ TILTĄ: Ruošiamasi rekonstruoti automagistralės tiltą per Kruną

2023 gegužės 15Be komentarųPILOTAS.LT

Lietuvos automobilių kelių direkcija priėmė sprendimą automagistralėje Vilnius–Kaunas–Klaipėda statyti laikinąjį tiltą per Kruną. Tiltą planuojama suprojektuoti iki kitų metų pradžios ir statybas pradėti dar tais

Klaipėdos uostas

ISTORINIS ĮVYKIS KLAIPĖDOS UOSTE: Akvatorijos ir įplaukos gylis pasiekė 15,5 m

2023 balandžio 26Be komentarųPILOTAS.LT

Klaipėdos uoste baigtas nuo 2020-ųjų pabaigos vykdytas akvatorijos ir įplaukos kanalo gilinimo projektas. 15,5 metro – toks gylis jau fiksuojamas Klaipėdos uosto laivybos kanale, artimiausiu

„Sutrikus tai tampa apčiuopiama. Infrastruktūros ir solidarumai už posovietinės būklės“

TRIKDŽIAI IŠRYŠKINA GALIĄ: Posovietinio regiono menininkų paroda NDG

2023 kovo 30Be komentarųPILOTAS.LT

Nacionalinėje dailės galerijoje (NDG) atidaroma tarptautinė paroda, kurioje pristatomi Ukrainos, Baltarusijos, Sakartvelo, Kazachstano, Lietuvos, Latvijos, Lenkijos šiuolaikinių menininkų kūriniai. Šias šalis vienija ne tik bendra

Karinis miestelis Rokantiškėse

10 PROC. GYNYBOS BIUDŽETO: Investuojama į Lietuvos kariuomenės infrastruktūrą

2023 kovo 24Be komentarųPILOTAS.LT

Krašto apsaugos ministerija skiria vis daugiau dėmesio tam, kad Lietuvos kariuomenės infrastruktūra atitiktų augančius nacionalinius ir sąjungininkų poreikius bei prisidėtų prie naujos kariuomenės kokybės kūrimo. Į Lietuvos

Klaipėdos elektriniai katamaranai

KLAIPĖDA PALEIS VANDENS AUTOBUSĄ: Danės upe kursuos elektriniai katamaranai

2023 kovo 15Be komentarųPILOTAS.LT

Jau netrukus Klaipėdoje, Danės prieigose, prasidės pėsčiųjų takų ir aikštelių šalia planuojamų pontoninių prieplaukų įrengimo darbai – ruošiamasi reguliaraus susisiekimo vandens keliu startui. Planuojama, kad

Palangos oro uostas

SUŽIBĖJO LATVIJOJE: Palangos oro uosto rekonstrukcija pagerbta kaimynų apdovanojimuose

2023 kovo 13Be komentarųPILOTAS.LT

Pernai metų pradžioje sėkmingai įgyvendinta Palangos oro uosto rekonstrukcija, kurios pagrindinis rangovas buvo Latvijos įmonė „A.C.B.“, pelnė aukščiausią įvertinimą Latvijos statybų apdovanojimuose. Projektas užėmė pirmąją vietą

Baltijos prospektas

UŽBAIGS BALTIJOS PR. REKONSTRUKCIJĄ: Paskirta per 4 mln. eurų

2023 kovo 2Be komentarųPILOTAS.LT

Pagrindinės Klaipėdos miesto arterijos – Baltijos prospekto – rekonstrukcijai šiemet bus skirta kiek daugiau nei 4 mln. eurų investicijų. Šis finansavimas padės užbaigti pagrindinius Baltijos prospekto rekonstrukcijos

kelias

ASFALTAS IŠ PADANGŲ: Vilnius Tech kurs keliams tinkamą modifikuotą mišinį

2023 vasario 13Be komentarųPILOTAS.LT

Ieškodama technologinio sprendimo perdirbtų padangų gumos produktų realizavimui valstybinės reikšmės kelių asfalto mišiniuose, akcinė bendrovė Lietuvos automobilių kelių direkcija vykdo inovatyvius tyrimus. „Vilnius Tech“ įsipareigojo

Įgriuvęs tiltas

KĖDAINIUOSE STATYS LAIKINĄJĮ TILTĄ: Žada užtrukti pustrečio mėnesio

2023 vasario 10Be komentarųPILOTAS.LT

Praėjusią savaitę įgriuvus tiltui per Nevėžį Kėdainiuose Tilto gatvėje, po pustrečio mėnesio turėtų būti sumontuotas laikinasis tiltas. Taip Lietuvos automobilių kelių direkcija teigia, įvertinusi įgriuvusio

Karinis miestelis Šiauliuose. Pav.: Šiaulių savivaldybės.

KARINIS MIESTELIS ŠIAULIUOSE: Statys Vilniaus statybų bendrovė „Gilesta“

2023 vasario 8Be komentarųPILOTAS.LT

Vilniaus statybų bendrovė „Gilesta“ už neįvardijamą sumą statys naują karinį miestelį Šiauliuose, pranešė „Eika“. Jos valdoma įmonė „Samogitia miestelis“ ir „Gilesta“ pasirašė generalinės rangos sutartį.

Akropolis Vingis

LENGVESNIAM PATEKIMUI: Pristatė susisiekimo su „Akropolis Vingis“ gerinimo pasiūlymus

2023 sausio 25Be komentarųPILOTAS.LT

Vilniaus miesto savivaldybėje neseniai pristatyti susisiekimo infrastruktūros, numatytos šalia Vilniaus Vilkpėdės rajone planuojamo daugiafunkcio komplekso „Akropolis Vingis“, gerinimo projektiniai pasiūlymai. Projektinius pasiūlymus, kurie buvo rengiami

Vandžiogalos plentas

REKONSTRUOS VANDŽIOGALOS PLENTĄ: Kauno rajonas rengs savo atkarpos projektą

2023 sausio 3Be komentarųPILOTAS.LT

Kauno rajonas rengs Vandžiogalos plento rekonstrukcijos techninį projektą. Kauno miesto savivaldybė pagrindinę Domeikavos eismo arteriją planuoja platinti iki trijų juostų dėl kairiųjų posūkių srautų. Manoma,

Lyduvėnų tiltas. Foto: ©PILOTAS.LT

ATVERS UNIKALIUS VAIZDUS: Lyduvėnų geležinkelio tiltas jau kitą vasarą priims lankytojus

2022 gruodžio 22Be komentarųPILOTAS.LT

Kitais metais lankymui bus pritaikytas ilgiausias ir aukščiausias Lietuvoje – Lyduvėnų – geležinkelio tiltas. Dubysos regioninio parko lankytojai jau kitą vasarą nuo jo galės gėrėtis

Kleboniškio tiltas

KLEBONIŠKIO TILTO REKONSTRUKCIJA: Pradedama tvarkyti tranzitui skirta vidurinė dalis

2022 lapkričio 9Be komentarųPILOTAS.LT

Kaune netrukus prasidės viduriniosios Kleboniškio (A.Meškinio) tilto dalies per Nerį tvarkymas. Planuojama, kad darbai ant tilto pajudės dar šiais metais ir bus baigti iki 2024-ųjų

Karinis miestelis Šiauliuose

KARINĖS STATYBOS ŠIAULIUOSE: Pradedamas 3-iasis naujas karinis miestelis

2022 spalio 10Be komentarųPILOTAS.LT

Šiauliuose neseniai vyko iškilminga naujo karinio miestelio statybų pradžios ceremonija. Modernus karinis miestelis įsikurs beveik 8 hektarų teritorijoje Pakruojo gatvėje. PRADĖTAS STATYTI JAU TREČIAS TOKS

geležinkelis

PASKELBĖ „MILIJARDINĮ“ KONKURSĄ: „Rail Baltica“ statybos krypsta link Latvijos

2022 spalio 7Be komentarųPILOTAS.LT

Už „Rail Baltica“ geležinkelio Lietuvos teritorijoje statybas atsakinga „LTG Infra“ paskelbė naują konkursą, kurio pagrindu bus atrinktos įmonės, turinčios reikiamą kvalifikaciją įrengti geležinkelio sankasą, pastatyti

Vilniaus Pilaitė

ĮPUSĖJO DVIEJŲ LYGIŲ SANKRYŽĄ: Be kamščių sujungs senąją ir naująją Pilaites

2022 rugsėjo 19Be komentarųPILOTAS.LT

Vilniaus Pilaitėje jau įpusėjo naujo Smalinės gatvės ruožo ir dviejų lygių sankryžos statybos. Nauja atkarpa sujungs du didelius gyvenamuosius kvartalus – senąją ir naująją Pilaitę.

Rokantiškės

ATGRASYMO POLITIKA: Lietuva statys 3 naujus karinius miestelius

2022 rugpjūčio 24Be komentarųPILOTAS.LT

Stiprinant nacionalinį saugumą ir atgrasymo politiką, Krašto apsaugos ministerija plečia Lietuvos kariuomenės infrastruktūrą ir stato Lietuvoje 3 naujus karinius miestelius. Pirmoji simbolinė laiko kapsulė, žyminti

Saulėtekio alėja

HUMANIZUOS STUDENTIŠKĄJĄ GATVĘ: Vilniaus Saulėtekio alėja taps žalesnė

2022 rugpjūčio 16Be komentarųPILOTAS.LT

Studentų garsinama sostinės Saulėtekio alėja Antakalnyje greitai įgaus humaniškesnį pavidalą – taps patogesnė pėstiesiems ir žalesnė. Remontuojant jos viduryje taip pat bus įrengta žalioji skiriamoji

Lyduvėnų tiltas. Foto: ©PILOTAS.LT

REKORDINĮ TILTĄ PRITAIKYS LANKYTOJAMS: Kitąmet pakvies pasivaikščioti 42 m aukštyje

2022 liepos 18Be komentarųPILOTAS.LT

Lankytojai jau kitais metais galės pasivaikščioti ilgiausiu ir aukščiausiu šalyje – Lyduvėnų – geležinkelio tiltu. Nuo įspūdingo tilto, kurio aukštis siekia 42 metrus, lankytojams atsivers

Kauno oro uostas

KAUNO ORO UOSTAS PLEČIASI: Suplanuota reikšminga šiaurinio perono plėtra

2022 liepos 15Be komentarųPILOTAS.LT

Kauno oro uostas plėsis – Lietuvos oro uostai neseniai pasirašė projektavimo darbų sutartį su bendrove „Kelprojektas“, kuri ruoš projektą jo šiaurinio perono plėtrai. Projektas padės

Vilniaus oro uostas

VILNIAUS ORO UOSTO PLĖTRA: Atnaujintas išvykimo terminalo rangos pirkimas

2022 gegužės 31Be komentarųPILOTAS.LT

Lietuvos oro uostai šią savaitę rengs rinkos konsultaciją dėl naujo Vilniaus oro uosto išvykimo terminalo rangos viešojo pirkimo. Nuotoliniame susitikime su rangos darbų rinkos dalyviais

Klaipėdos estakada

ĮGAVO PAGREITĮ: Baltijos pr. estakados rekonstrukcijai patvirtintas valstybės finansavimas

2022 gegužės 24Be komentarųPILOTAS.LT

Klaipėdos Baltijos pr. estakadai neseniai patvirtintas valstybės finansavimas. Šiais metais valstybė prie šio svarbaus uostamiesčio susisiekimo objekto finansavimo prisidės 8,75 mln. eurų. Baltijos pr. žiedinės