Prieš savaitę vykusiame FIS snieglenčių is slidžių laisvojo stiliaus pasaulio čempionate, Bakuriani kurorte, Sakartvele, sniego parką su įspūdingo dydžio tramplinais ir kitomis figūromis statė jungtinės lietuvių, latvių ir vokiečių pajėgos.
ATSAKOMYBĖ GULA ANT ARCHITEKTŲ IR DIZAINERIŲ PEČIŲ
Sportui statoma infrastruktūra vis labiau panašėja į architektūros ir meno kūrinius, o pats jų statybos procesas yra sudėtingas ir reikalaujantis architektūrinių žinių.
Bakuriani, Sakartvele pasatytas sniego parkas buvo vienas iš paprastesnių Lietuvos ir Latvijos įmonės „We build parks“ projektų. Ši kompanija kartu su partneriais iš „Schneestern“ jau yra pastatę „The nines” bei „X games” sniego parkus, kurie atrodė tarsi perkelti tiesiai iš 3D vizualizacijų. Taip pat ši komanda dirbo su 2018 m. ir 2022 m. olimpinių žaidynių sniego parkais. Dažnas iš žiemos sporto mėgėjų, stebėjusių žaidynes iš Kinijos, atsimena didžiulę Kinų sienos imitaciją pastatytą „We build parks”. 3-4 metrų aukščio sniego siena tarnavo ne tik kaip figūrų rinkinys, ant kurių atletai rodė aukščiausio lygio triukus, bet buvo originalus kultūrinis architektūrinis elementas ir, tuo pačiu, apsaugojo atletus nuo vyraujančio stipraus vakarų vėjo.
Anot „We build parks“ bendraįkūrėjo ir projektų vadovo Algio Ridbikausko, statant tokius geometriškai sudėtingus projektus, didžiulė atsakomybė gula ant architektų ir dizainerių komandos pečių. Sniego parkas turi ne tik atitikti griežtus olimpinius standartus, tapti unikaliaus reljefo dalimi, bet taip pat mesti iššūkį atletams tuo pačiu leisdamas jiems pademonstruoti aukščiausio lygio triukus.
DIRBTI TEKO IT ŠVEICARIŠKAM LAIKRODŽIUI
Bakuriani, Sakartvele naudotą sniego parką statė 10 ekspertų iš trijų šalių – Lietuvos, Latvijos ir Vokietijos. Prieš jiems atvažiuojant, Bakuriani kurorto komanda jau buvo pasirūpinusi reikiamu kiekiu tikro ir dirbtinio sniego, išlyginę bei paruošę reljefą. Statant tokius didelius ir sudėtingus sniego projektus, reikalinga ne tik aukšta kompetencija, bet ir naujausia kompiuterine įrangą aprūpinta technika, kuri centimetrų tikslumu rodo, kiek sniego reikia suformuoti vienai ar kitai konkrečiai figūrai ar net tiksliam jos kampui. Tinkamai dirbant, sniegas yra plastiška ir save išlaikanti medžiaga, teisingai jį formuojant, sniegas puikiai išlaiko norimą figūrų formą bei atletų svorį. Paskutinė parko formavimo stadija – grynas rankų darbas. Figūrų paviršiai formuojami specialiais šlifavimo kastuvais, kad viršutinis sniego sluoksnis būtų ne laisvas ir ne apledėjęs. Šie formavimo – šlifavimo darbai atliekami ir pačių varžybų metu, nes kiekvienas sportininkas turi gauti lygiai tokias pačias sąlygas kaip ir prieš jį važiavęs. Šie darbai turi būti padaromi sekundžių tikslumu, nes varžybos negali sustoti dėl nelygaus sniego. Taigi, statanti komanda turi dirbti tiksliai ir greitai kaip Šveicariškas laikrodis.
,,Mūsų komanda liko Sakartvele iki čempionato pabaigos. Po kiekvienos varžybų dienos, parką reikėjo sutvarkyti ir paruošti kitoms varžyboms. Organizatoriams dažnai prireikdavo techninių konsultacijų, kurias galime suteikti tik mes. Ir, žinoma, parko dalis nuolat adaptavome bei tobulinome pagal sportininkų pastabas bei pastebėjimus. Pasibaigus žiemos sezonui, mūsų kompanija stato dviračių parkus, todėl esame įpratę dirbi glaudžiai bendradarbiaudami su užsakovais bei sportininkais. 2022 m. Lietuvoje pastatėme dvi velotrasas: Šiauliuose ir Šakiuose. Na o visa tarptautinė komanda per paskutinius 7 metus pastatė daugiau nei 50 įvairių parkų Baltijos ir Skandinavijos šalyse”, – apie darbų specifiką pasakoja Algis Ribikauskas.
Parengta pagal „Velosolutions Lietuva“ informaciją.
Titulinė nuotrauka: „Velosolutions Lietuva“.