Žirmūnuose planuojamas statyti Lengvosios atletikos maniežas jau baigiamas projektuoti, iki statybos liko paskutinis žingsnis – gauti statybą leidžiantį dokumentą. Lengvaatlečiams skirto sporto komplekso projektas perduotas ekspertizei, tikimasi vasarą gauti statybos leidimą, o pats statinys galėtų iškilti 2026 metais, skelbiama pranešime spaudai.
TEKO ĮLIETI PASTATĄ Į JAUTRŲ KONTEKSTĄ
Lengvosios atletikos maniežo Žirmūnuose architektūros konkursą prieš 2,5 metų laimėjo firmos „IMPLMNT architects“ kolektyvas – architektai Aurimas Syrusas, Greta Šidlauskaitė, Eglė Gečaitė, Aurelija Kniukštaitė, Kotryna Bajorinaitė ir Jonė Virbickaitė). Projektuojant būsimą maniežą ir dėliojant jo funkcines zonas projekto valdytoja „Vilniaus vystymo kompanija“ ir projekto autoriai iš architektų studijos „IMPLMNT architects“ konsultavosi su atletais ir Lengvosios atletikos federacija, kad būsimasis kompleksas atlieptų aukštos kvalifikacijos sportininkų poreikius bei lūkesčius. „Lengvosios atletikos maniežas taps sporto meistrų namais ir varžybų arena, pritrauksiančia pasaulio dėmesį. Vystydama projektą komanda susipažino su tokio tipo kompleksų statybos ypatumais užsienyje, kad Vilnius galėtų didžiuotis aukščiausius standartus atitinkančiu maniežu,“ – sako „Vilniaus vystymo kompanijos“ vadovas Saulius Barauskas.
Lengvosios atletikos maniežas bus statomas Žirmūnuose, 1,3 ha ploto teritorijoje šalia Tuskulėnų dvaro ir Sovietų okupacinio režimo aukų memorialo komplekso. Projektuotojams teko užduotis įlieti stambų pastatą į jautrų rajono ir dvaro kaimynystės kontekstą. Sporto pastatas skaidomas skirtingo mastelio tūriais, kad vizualiai derėtų su aplinkui esančiomis gamtos ir architektūros vertybėmis. Projekto autoriai pasakoja, kad sklypą supa labai įvairus kontekstas gamtine, urbanistine ir paveldo prasme.
NERIES PUSĖJE ATVĖRĖ Į ŽALIĄJĄ ERDVĘ
Pagrindinė architektūrinė mintis buvo išdėstyti pastato tūrius taip, kad suskaidytume pakankamai masyvų pastato mastelį iki deramų dydžių santykyje su aplinka, atverti pėsčiųjų takus upės link, todėl pastatas yra tarytum perpjautas perpus – taip sukuriamas ryšys tarp Žirmūnų ir Neries kranto. Išnaudotas sklype esantis išraiškingas reljefas – pastatas atvertas į Neries pusėje esančią žaliąją erdvę, kurioje yra viena aktyviausių pėsčiųjų ir dviratininkų arterijų Vilniuje. „Pastato eksterjere norėjome išlaikyti nuosaikumą, išreikšti tūrius, numatėme dvi pagrindines medžiagas – šviesų betoną ir aliuminį. Pastato interjere, siekiant išvengti įprasto ryškiaspalvio sportinio įvaizdžio, naudojame atvirą betoną, medį“, – pasakoja A.Syrusas, studijos „IMPLMNT architects“ architektas.
Pastatas liks dviejų aukštų. Cokoliniame aukšte įsikurs apšilimo erdvė, kur numatyta įrengti tolimojo metimo (ieties, disko) sektorius, rutulio stūmimo sektorius ir 60 m ilgio sprinto trasa su 4 bėgimo takeliais. Čia taip pat bus įrengtos atskiros sporto salės, viena jų – išskirtinai aukšto meistriškumo atletams treniruotis. Cokolyje taip pat atsiras dopingo kontrolės posto patalpos ir persirengimo kambariai. Šioje pastato dalyje veiks ir kavinė, į kurią bus galima patekti ne tik iš vidaus, tačiau ir nuo pėsčiųjų ir dviračių tako, vingiuojančio palei Neries upę. Didžiojoje maniežo erdvėje pirmame aukšte projektuojami visi reikalingi sporto sektoriai: 200 m ilgio 6 takelių bėgimo takas, 60 m ilgio 8 takelių sprinto takas, šuolių į aukštį sektorius, šuolių į tolį ir trišuolio sektorius, šuolių su kartimi sektorius bei rutulio stūmimo sektorius. Šalia numatytas inventoriaus sandėlis ir erdvė, kur sportininkai galės susikaupti prieš varžybas.
Parengta pagal Vilniaus m. savivaldybės informaciją.
Titulinis pav.: Lengvosios atletikos maniežas Žirmūnuose. Pav.: „IMPLMNT architects“.
Vytas
( 2023-02-09 )
Projektas geras, tačiau vieta parinkta tragiška, milžiniškas tūris įspraustas tarp gatvės, upės, dvarelio ir dviaukščių kotedžų, jokių galimybių darbui lauke. Maniežo vieta prie stadiono, tai užtikrintų pilnavertę jo eksploataciją visus metus. Gal daugiafunkciniame komplekse, atsisakius bent vienos iš 4 futbolo aikščių, tos, kuri ant stogo, sutaupytų ir lėšų. Deja, vietos keisti negalima – tai politinis klausimas, sakė M. Pakalnis. (Gal kad Kaunas stato maniežą prie naujo stadiono?).