V.Kostyrko

KŪRYBA KAIP GINKLAS: Meno mugėje „ArtVilnius’22“ ypatingas dėmesys Ukrainai

2022-10-05
PILOTAS.LT

Šį penktadienį parodų centre „Litexpo“, Vilniuje prasidedanti 13-oji šiuolaikinio meno mugė „ArtVilnius“ kviečia palaikyti Ukrainos menininkus, padėti jiems išgyventi šį sunkų laikotarpį. Ukrainos menininkų kūryba mugėje „ArtVilnius’22“ bus pristatyta įvairiuose programos segmentuose. Atvyksta 6 ukrainiečių galerijos, o projektų zonoje veiks speciali ekologijai ir Ukrainai skirta videofilmų programa.

PARTNERIS NUO PAT „ARTVILNIUS“ ĮKURIMO
Ukraina yra svarbus šiuolaikinio meno mugės „ArtVilnius“ partneris nuo pat jos įkūrimo dienų. 2009-aisiais, į pirmąją mugę, atvyko net dešimt meno galerijų iš Ukrainos. „Kiekvienos šalies menininkai turi savo braižą, bet ukrainiečių kūriniai iškart atkreipia dėmesį – talentingi, įdomūs, ryškūs, svarbios temos. 2015 metais, po pirmosios Rusijos aneksijos, norėdami palaikyti ukrainiečių tautą, Ukrainą pirmą kartą pakvietėme tapti ypatingąja mugės viešnia. Lygiai tos pačios intencijos ir šiais metais – Ukraina mugėje dalyvauja ypatingosios viešnios teisėmis“, – teigė šiuolaikinio meno mugės „ArtVilnius“ vadovė Diana Stomienė.
Pasak „ArtVilnius’22“ temą – ekologiją inicijavusio projektų zonos kuratoriaus Valentino Klimašausko, šių metų mugės viešnia – Ukraina plačią ekologijos temą ypač atspindi. „Karo Ukrainos kontekste tapo akivaizdu, kad ekologija nėra vien įsivaizduojamo tvarumo režimo palaikymas ‒ ji taip pat susijusi su kova prieš atvirai ar užslėptai represyvias ir į fiktyvias regresuojančias praeitis linkusias galias ar ideologijas“, – teigia V.Klimašauskas.

ATVYKSTA 6 UKRAINIEČIŲ GALERIJOS
Šiemet į „ArtVilnius’22“ atvyksta šešios ukrainiečių galerijos: nuolatiniai mugės dalyviai „Tsekh“ (Kyjivas | Vilnius), mugėje jau matytos Lvivo „Ya Gallery“, Kyjivo „Art14“ ir „Ra Gallery“, nauji mugės vardai – Kyjivo „Shcherbenko Art Center“ ir Ukrainai šiemet 59-ojoje Venecijos bienalėje atstovaujanti „Naked Room Gallery“.
Projektų zonoje veiks speciali ekologijai ir Ukrainai skirta videofilmų programa, kurioje rodomi poetiški, kritiški, antikariniai ar kitokie Andro Eradze (Sakartvelas), Danos Kavelinos (Ukraina), Godos Palekaitės (Lietuva) ir Adrijanos Gvozdenović (Juodkalnija), Sashko Protyah (Ukraina), Anastasios Sosunovos (Lietuva), Miglės Vyčinaitės (Lietuva) videokūriniai. Kyjive gyvenantis garsus filmų kūrėjas ir rašytojas Oleksijus Radynskis „ArtVilnius’22“ pristatys savo individualų projektą – vaizdo instaliaciją „Cirkuliacija“, kuriai sukurti trejus metus per traukinio langą filmavo nuolat kintantį Kyjivo peizažą. Geopolitinių procesų fone kintantys miesto vaizdai – užuominos apie šalyje vykstantį karą.

BRUTALI RUSIJOS INVAZIJA SUJAUKĖ VISKĄ
„Nuo tada, kai 2018-aisiais įkūrėme savo galeriją, planavome ukrainiečių menininkus parodyti pasauliui. 2022-ieji turėjo būti mūsų proveržio metai: „ArtVilnius“ Lietuvoje ir panašios meno mugės kitose šalyse, Ukrainos paviljonas ir menininko Pavlo Makovo kūryba Venecijos bienalėje. Brutali Rusijos invazija sujaukė viską – ir mūsų darbus, ir kūrybą, ir mūsų gyvenimą, – sako Ukrainos galerijos „The Naked Room“ vienos iš įkūrėjų Maria Lanko ir Lizaveta German. – Vis dėlto, mes judame į priekį, mėgindami įgyvendinti savo planus, juk ant kortos šioje siaubingoje, niokojančioje situacijoje pastatyta kur kas daugiau nei mūsų privačios galerijos sėkmė. Kiekvieną akimirką galvojame apie menininkus ir jų bendruomenę. Jie yra mūsų širdyje, juos pirmiausia turime išsaugoti.“
Meno mugėje „ArtVilnius’22“ galerininkės norėtų ne tik pasidalyti panašia energija, kurią jautė kartu su kuratoriumi Borisu Filonenko atidarydami Ukrainos paviljoną Venecijoje, bet ir atrasti įkvėpimo. „Nors Kyjivas vis dar yra galerijos centras, naujos partnerystės Europoje praturtina mūsų veiklą ir mūsų programą“, – teigia į Vilnių pati atvykstanti M. Lanko.
„The Naked Room“ Vilniuje tikisi dėmesio jaunai, šiuo metu Olandijoje gyvenančiai ukrainiečių menininkei Alexandrai Kadzevich. Specialiai „ArtVilnius“ buvo parinktas jos kūrinys – praėjusiais metais sukurti, itin asmeniški darbai, kurių atspirties tašku tapo iš senelio paveldėta senų fotonegatyvų dėžutė. Joje Alexandra ne tik atrado visiškai naują, nežinomą savo šeimos istorijos skyrių, bet ir demonstruoja kitokį požiūrį į tapybą. „The Naked Room“ stende žiūrovai taip pat pamatys keletą itin asmeninių, su šeima susijusių Alexandros daiktų.

KULTŪRA KONCENTRUOJASI VAKARINĖJE ŠALIES DALYJE
Ketvirtą kartą „ArtVilnius“ dalyvaujanti „Ya Gallery“ ir jos įkūrėjas, kolekcininkas, parodų kuratorius Pavlo Gudimovas nepaprastai džiaugiasi Lietuvos ir Ukrainos menininkų draugyste, prie kurios jau seniai prisidėjo Lietuvos diplomatai.
„Situacija Ukrainos rytuose šiandien labai sudėtinga, – pasakoja į „ArtVilnius’22“ pats atvykstantis P.Gudimovas, – Charkovo meno ir dizaino akademija persikėlė į Lvivą, ten pat pasitraukė ir Charkovo architektūros mokykla. Kai kalbame apie Donecko ir Luhansko sritis, ten išvis sudėtinga, daugybė sugriautų kultūros objektų. Odesoje situacija kiek stabilesnė, Dniepre – taip pat. Ukrainos kultūros veikla šiandien koncentruojasi vakarinėje šalies dalyje, Kyjivas pamažu grįžta į buvusį gyvenimą, pradeda veikti galerijos, atidaromos naujos parodos. Muziejai kol kas neveikia arba veikia kaip parodų erdvės, – savo kolekcijas vis dar laiko paslėpę. Dauguma šiuolaikinio meno galerijų taip pat pasitraukė į šalies vakarus arba išvis persikėlė į užsienį. Mūsų galerijos kūriniai perkelti į Lvivą, dalis kolekcijos yra Vilniuje. Galerijos komanda dirba Ukrainoje, mes tik turime galimybę išvykti iš šalies ir eksponuoti menininkus užsienyje.“
P.Gudimovui nerimą kelia tai, kad šalis neteko daugybės menininkų, ypač moterų, kurios šiandien dirba ir gyvena saugesnėse vietose, daugiausia – užsienyje. Jų išvykimas nuleido meno lauko kraują, kuratorius neabejoja, kad jo šalies kultūros sritis dar ilgai jaus pasekmes ir turės įdėti daug jėgų, kad susigrąžintų meno kūrėjus į gimtinę.

MENININKAMS REIKIA PAGALBOS
Ukrainos kare šios šalies menininkai turi savo ginklą – kūrybą. P.Gudimovas pasakoja apie savo kuruotą, Lvive surengtą grupinę parodą „Mūzos netyli“. Čia buvo parodyta karo metų menininkų kūryba. Ši paroda sulaukė didžiulio atgarsio užsienyje. „Pasaulyje nebelikę karo meto kūrybos, o mes kalbame apie tai, ką gerai žinome, kas pas mus vyksta, tai – fenomenalu, – sako kuratorius. – Mūsų menininkai labai aktyviai veikia – ir kūrybos, ir politikos, ir visuomenės lauke. Ir vis dėlto jiems labai reikia pagalbos, kad galėtų išgyventi šitą sunkų laiką, kad galėtų skleisti Ukrainos kultūrą ir savo šalies žmonėms, ir atrasti savo vietą pasaulio meno sferoje.“
„ArtVilnius’22“ rengėjai atkurti savo veiklą Lietuvoje pakvietė Kyjivo galeriją „Ra Gallery“. „Vadovas šiandien savo galeriją yra atidavęs karo reikmėms, – pasakoja mugės vadovė D.Stomienė. – Labai svarbu, kad galerijos veikla nenutrūktų, jos menininkai galėtų išgyventi šį sunkų laiką, gautų pasiūlymų eksponuoti savo darbus kitose šalyse, atrastų žmonių, kurie įsigytų jų darbus.“
Kyjive įsikūręs „Shcherbenko Art Center“ garsėja tarpdisciplininiais, eksperimentiniais projektais, kurie šiuolaikiniame kontekste kalba apie ekologiją, politiką, feminizmą, konfliktus. Meno mugėje „ArtVilnius’22“ „Shcherbenko Art Center“ pristatys projektą „Laisvės pažadas („The promise of Freedom“), kurio kuratorė – centro įkūrėja Maryna Shcherbenko.

ŠALIŲ DRAUGYSTĖS IR VIENYBĖS SIMBOLIS
„ArtVilnius’22“ dalyvaus ir nuolatiniai mugės dalyviai, Kyjive ir Vilniuje savo filialus turinti galerija „Tsekh“, kuri per 12 veikos metų įgyvendino daugiau kaip 400 asmeninių ir grupinių projektų Ukrainoje ir užsienyje. Mugėje „Tsekh“ pristatys lankytojų jau pamėgtų menininkų Evgeny Merman, Mykola Bilous, Ievgen Petrov, Yaroslav Derkach  ir Rustam Mirzoev kūrinius. „ArtVilnius’15“ galerija „Tsekh“ vertinimo komisijos buvo išrinkta kaip geriausia užsienio galerija.
„ArtVilnius’22“ projektų zonos kuratorius V.Klimašauskas į šiandien vykstantį karą norėtų žvelgti iš vilties perspektyvos. Jis mano, kad bendras vardiklis, pasakojantis karo tragediją ir žmogaus likimo trapumą, yra būtinas, tačiau taip pat būtina yra viltis ir naujas požiūris, kviečiantis perrašyti ne tik meno, bet ir pasaulio istoriją.
„Šiemet labai kviečiame „ArtVilnius’22“ palaikyti Ukrainos menininkus, padėti jiems išgyventi šį sunkų laikotarpį, įsigyti ukrainiečių kūrinių, kuriuos vėliau galėsite padovanoti muziejams, palikti ateities kartoms kaip mūsų šalių draugystės ir vienybės simbolį“, – sako „ArtVilnius“ vadovė ir Lietuvos meno galerininkų asociacijos prezidentė D.Stomienė.
Mugės organizatoriai taip pat yra labai dėkingi Lietuvos ambasadai Ukrainoje, Vilniaus miesto savivaldybei, Lietuvos kultūros institutui ir Lietuvos kultūros atašė Ukrainoje Inai Kniurienei už operatyvią pagalbą organizuojant Ukrainos meno programą „ArtVilnius’22“.
13-oji tarptautinė šiuolaikinio meno mugė „ArtVilnius’22“ vyks spalio 7–9 d. „Litexpo“. „Litexpo“ trijose pagrindinėse salėse ir lauke, iš viso 12.000 m² plote, vyksiančios mugės programoje dalyvaus 70 meno galerijų ir institucijų, 320 menininkų iš 18 pasaulio šalių. „ArtVilnius’22“ finansuoja Lietuvos kultūros taryba, globoja Vilniaus miesto savivaldybė, ypatingasis partneris – „Lewben“, mecenatė – advokatų kontora „Cobalt“.
Parengta pagal „ArtVilnius’22“ informaciją.
Titulinis pav.: „Meistro ranka“, Volodymyr Kostyrko, 2018 m. („Ya Gallery“).

„Under the wheels of a suburban bus“, Alexandra Kadzevich („The-Naked-Room“).

„Po priemiestinio autobuso ratais“, Alexandra Kadzevich („The Naked Room Gallery“).

„Sidnėjus”, Ievgen Petrov („Tsekh“).

„Sidnėjus“, Ievgen Petrov („Tsekh“).

Rašyti komentarą

Susije straipsniai

sprecherio-dangoraizis-_laiptine

LVIVO MODERNIZMAS TARPUKARIU: Ukrainiečių architektūros istorikės fotografijų paroda

2024 gegužės 24Be komentarųPILOTAS.LT

Galaunių namuose-muziejuje, Kaune atidaroma ukrainietės architektūros istorikės ir fotografės Myroslavos Liakhovych fotografijų paroda „Išlikusi architektūra: Lvivo modernizmas tarpukariu“. Pristatomi ryškiausi išlikę Lvivo miesto (Ukraina) modernizmo

karas_uk_240500_e01_xxx

IŠRYŠKINS KULTŪROS SVARBĄ: Ukrainos atkūrimui skirta tarptautinė konferencija Vilniuje

2024 gegužės 23Be komentarųPILOTAS.LT

Vilniuje rengiama tarptautinė konferencija „Ukrainos kultūros sektoriaus atkūrimo link“. Konferenciją rengia Lietuva, bendradarbiaudama su Ukraina ir Jungtinių Tautų švietimo, mokslo ir kultūros organizacija (UNESCO). DIDINAMAS

ukrai_fo_240500_e01_xxx

PRITAPUSIOS LIETUVOJE:8 Ukrainos moterų fotoistorijos Panevėžyje

2024 gegužės 17Be komentarųPILOTAS.LT

Panevėžio Gabrielės Petkevičaitės-Bitės viešojoje bibliotekoje atidaroma ukrainietės Svitlanos Diduch-Romanenko fotografijų paroda „Pritapti Lietuvoje. Ukrainos moterys“. Paroda vaizduoja ukrainietes, kurioms, nepaisant visų sunkumų ir kliūčių, pavyko

chark_uk_240500_e05_xxx

NORMANO FOSTERIO IŠŠŪKIS: Charkivo daugiabučių kvartalų atstatymo koncepcijos konkursas

2024 gegužės 7Be komentarųPILOTAS.LT

Vienas žymiausių šiuolaikinių britų architektų seras Normanas Fosteris įsitikinęs, jog pradėti rūpintis nuo Rusijos agresijos nukentėjusios Ukrainos atstatymu privaloma jau dabar. Normano Fosterio fondas neseniai

pried_kn_240400_e01_xxx

CIVILINĖ SAUGA KAUNE: Pirmieji patvirtino programą priedangų įrengimui daugiabučiuose

2024 balandžio 25Be komentarųPILOTAS.LT

Papildomi avariniai išėjimai, ventiliacijos, apšvietimo ir vandens tiekimo sistemų įrengimas, instaliacijos sutvarkymas su galimybe pajungti autonominį elektros tiekimą, pastato konstrukcijų stiprinimas. Tokias priemones Kaunas numatęs

future-school-for-ukraine-pic

NAUJOJO EUROPOS BAUHAUZO FESTIVALIS: 2 lietuviški projektai ir laboratorijos paskelbimas

2024 balandžio 4Be komentarųPILOTAS.LT

Balandžio 9-13 dienomis Briuselyje vyksiančiame Naujojo Europinio Bauhauzo (NEB) festivalyje bus pristatyti du Ukrainai skirti projektai, kartu su partneriais koordinuojami Lietuvos architektų sąjungos, ir LAS

Mantas Kvedaravičius

MANTAS KVEDARAVIČIUS (1976-2022): Biržuose atidaryta režisieriaus atminties ekspozicija

2024 balandžio 3Be komentarųPILOTAS.LT

Biržų krašto muziejuje „Sėla“, arsenalo ekspozicijų salėse, atverta režisieriaus, archeologo, antropologijos mokslų dr. Manto Kvedaravičiaus atminties ekspozicija. Prieš dvejus metus kovo pabaigoje Mariupolyje rusų karių

ukrai_fo_240300_e01_xxx

KARO PABĖGĖLIŲ PORTRETAI: Lietuvos fotografų paroda Vašingtone

2024 kovo 4Be komentarųPILOTAS.LT

Ukrainos namuose, Vašingtone atidaryta žinomų Lietuvos fotografų paroda „Ne visi. Karo pabėgėlių portretai“. Projekto autoriai – tarptautiniu mastu pripažinti fotografai – dokumentinės fotografijos meistras Antanas

Naujasis europinis Bauhausas

VIEŠOJI INFRASTRUKTŪRA UKRAINAI: Steigiama Naujojo Europos Bauhauso laboratorija

2024 vasario 26Be komentarųPILOTAS.LT

Vasario 23 dieną, antrųjų Rusijos karo prieš Ukrainą metinių išvakarėse, Europos, Ukrainos ir pasaulio architektūros ir urbanistikos profesionalams buvo pristatyta naujai steigiama Naujojo Europos Bauhauso

mokyk_uk_240200_e01_xxx

ATEITIES MOKYKLA UKRAINOJE: Paskelbtas tarptautinis architektūros idėjų konkursas

2024 vasario 22Be komentarųPILOTAS.LT

Centrinė projektų valdymo agentūra (CPVA) kartu su Lietuvos architektų sąjunga (LAS) šių metų vasario 22 dieną Centrinėje viešųjų pirkimų informacinėje sistemoje (CVP IS) paskelbė tarptautinį

Mėlynasis skydas

MĖLYNOJO SKYDO GARANTIJOS: Kultūros paminklus žymės pagal Hagos konvenciją

2024 sausio 10Be komentarųPILOTAS.LT

Lietuvos kultūros paminklai bus pažymėti „Mėlynojo skydo“ (Blue Shield) ženklu. Tai UNESCO kultūros vertybių apsaugos ginkluoto konflikto metu konvencijoje, kuri dar žinoma kaip Hagos konvencija,

Zelenskis Vilniuje

PREZIDENTO V.ZELENSKIO DESANTAS VILNIUJE: Konstruktyvios draugystės stiprinimas

2024 sausio 101 KomentarasPILOTAS.LT

Ką tik į Lietuvą „netikėtai“ atvyko su Rusija kariaujančios Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis. Apie prezidento V.Zelenskio vizitą nieko nebuvo skelbta saugumo sumetimais. V.ZELENSKIO PROGRAMOJE: NAUSĖDA,

Vaikų darželis Irpinėje

ATEITIES MOKYKLA UKRAINAI: Rengiama architektūros konkurso rinkos konsultacija

2024 sausio 8Be komentarųPILOTAS.LT

Centrinė projektų valdymo agentūra kartu su Lietuvos architektų sąjunga skelbia rinkos konsultaciją tarptautiniam atviram architektūriniam konkursui, kurio tikslas – išrinkti geriausią architektūrinį pasiūlymą projektui „Ukrainos

slept_lt_231100_e01_xxx

DISKUTAVO DĖL PRIEDANGŲ: KTU mokslininkai pristatė pasiūlymus

2023 lapkričio 17Be komentarųPILOTAS.LT

Augant karinės agresijos lygiui pasaulyje, LR Aplinkos ministerijoje surengta diskusija dėl priedangų. Pristatyta Kauno technologijos universiteto (KTU) mokslininkų parengta analizė apie rengiamus pasiūlymus dėl slėptuvių, kolektyvinės apsaugos

kaled_pl_231100_e01_xxx

AUKOS KOVOJANČIAI UKRAINAI: VDA bendruomenė rengia Kalėdinę meno ir paramos mugę

2023 lapkričio 16Be komentarųPILOTAS.LT

Artėjant Kalėdoms, Vilniaus dailės akademijos bendruomenė tradiciškai rengia kalėdinę meno ir paramos kovojančiai Ukrainai mugę. Organizatoriai kviečia visus pabūti bendrystėje, žadinti artėjančių Kalėdų dvasią, o

ukrai_po_231000_e01_xxx

SVEČIAS IŠ UKRAINOS: Bučos vyr. architektas domėjosi Vilniaus Paupio rajono patirtimi

2023 spalio 30Be komentarųPILOTAS.LT

Ukrainos Kyjivo srities Bučos vyriausiasis architektas Vadimas Naumovas neseniai lankėsi Vilniuje. Statybos sektoriaus vystymo agentūros (SSVA) atstovai svečią supažindino su sostinės urbanistine plėtra, aprodė vieną

fi4a3546

UKRAINOJE RANKOS NESVYRA: „Jūs sugriovėt – mes dar geriau atstatėm“

2023 spalio 27Be komentarųPILOTAS.LT

Avdijivkos miestelyje, Ukrainoje, prieš dvejus metus lietuviai atstatė susprogdintą mokyklą. Šiandien šis miestelis yra bene didžiausias rusų armijos puolimo tikslas, o tuomet atstatyta mokykla – vėl

231020_memor_uk_231000_e01_xxx

UKRAINOS MIESTŲ ATSTATYMUI: Bus kuriamas 3D miesto planavimo įrankis

2023 spalio 20Be komentarųPILOTAS.LT

Lietuvos Respublikos aplinkos ministras Simonas Gentvilas, Ukrainos Kyjivo srities Borodyankos miesto tarybos atstovas Viktor Romanyuk ir Bučos meras Anatolijus Fedoruko pasirašė bendrą memorandumą. Dokumentas išreiškia

„Mėnulio jūra“, M.Žaltauskaitė Grašienė. Foto: Inetos Armanavičiūtės.

APDOVANOJO TEKSTILĖS ARCHITEKTĘ: Išrinkta meno mugės „ArtVilnius’23“ geriausia instaliacija

2023 spalio 18Be komentarųPILOTAS.LT

Tarptautinė vertinimo komisija šiuolaikinio meno mugėje „ArtVilnius’23“ išrinko geriausią instaliaciją. Ja paskelbtas parodos „Takas“ erdvėje instaliuotas Monikos Žaltauskaitės Grašienės skaitmeninio žakardinio audimo objektas „Mėnulio jūra“.

Evelina Paukštytė

IŠRINKO SAVO FAVORITUS: Baigėsi tarptautinė šiuolaikinio meno mugė „ArtVilnius’23“

2023 spalio 16Be komentarųPILOTAS.LT

Savaitgalį Vilniuje įvykusioje 14-oji tarptautinėje šiuolaikinio meno mugėje „ArtVilnius’23“ žiūrovai išsirinko geriausius. Piniginėmis premijomis ir diplomais „ArtVilnius’23“ visai prieš mugės pabaigą vakar apdovanoti laureatai. ŽIŪROVAI NUBALSAVO

Volodymyras Lapšovas

ŽUVUSIEMS, GYVIEMS, NEGIMUSIEMS: Volodymyro Lapšovo 4D performansai apie karą Panevėžyje

2023 spalio 5Be komentarųPILOTAS.LT

Panevėžyje atidaroma ukrainiečio Volodymyro Lapšovo paroda „Žuvusiems, gyviems, negimusiems“. Tai pirmoji Ukrainoje ir pasaulyje performansų paroda, kurioje eksponuojami 4D paveikslai. Panevėžyje paroda bus rodoma tik 1

mokyk_uk_231000_e02_xxx

ATEITIES MOKYKLA UKRAINOJE: Rengiama architektūros konkurso užduotis

2023 spalio 5Be komentarųPILOTAS.LT

Spalio 5 ir 6 dienomis Vilniuje architektūros ir švietimo ekspertai iš Ukrainos ir Lietuvos kartu su dalyviais iš valstybinių institucijų ir nevyriausybinių organizacijų renkasi į

Urtė Jasenka

ATMINTIS: Jautrūs U.Jasenkos grafiniai paminklai Klaipėdos skulptūrų parke

2023 rugsėjo 8Be komentarųPILOTAS.LT

Klaipėdos skulptūrų parke, Atminties labirinte (parko dalis prie Trilapio gatvės), eksponuojama jaunos menininkės Urtės Jasenkos grafikos paroda „Atmintis“. Ji skirta pagerbti žuvusius bei vis dar

Ateities mokykla Ukrainoje

UŽ UKRAINOS ATEITĮ: Kvies architektus kurti Ateities mokyklos Ukrainoje koncepciją

2023 rugpjūčio 24Be komentarųPILOTAS.LT

Rugpjūčio 24-osios, Ukrainos nepriklausomybės dienos išvakarėse Lietuvoje nuspręsta padidinti paramą šios karo alinamos šalies švietimo ateičiai. Naujasis bendras Lietuvos ir Ukrainos projektas sieks suburti profesionalius Lietuvos,

pasienis

MAŽIAU GRĖSMIŲ: Stabdoma veikla dviejuose pasienio kontrolės punktuose su Baltarusija

2023 rugpjūčio 17Be komentarųPILOTAS.LT

Reaguojant į „Wagner“ grupuotės persikėlimą į Baltarusiją nuo rytojaus laikinai stabdoma veikla dviejuose iš šešių pasienio kontrolės punktų (PKP) Lietuvos pasienyje su Baltarusija: Šumsko ir