Architektūrinės estetikos studijos „Arches“ suprojektuotas viešbutis ir „SPA Amberton Green SPA Druskininkai“ laimėjo 1-ąją vietą tarptautiniame tvarios architektūros konkurse „Sustainability in Architecture Construction and Design in Baltics 2022“.
PIRMAS ŠIAURĖS EUROPOJE GYDYS NEMIGĄ
Tarptautinio konkurso organizatorius Latvijos tvarios architektūros asociacija „Building Design and Construction Council” (BDCC) kiekvienais metais renka architektūrinį objektą, kuris taptų pavyzdžiu tvariai ateities projektavimo etikai. Komisijos nariai įvertino „Arches“ komandos itin tvarų požiūrį tiek į statybų procesą ir technologiją, tiek ir pačią pastato koncepciją.
Viešbučio ir SPA komplekse suprojektuotos inovatyviausios konstrukcinės ir inžinerinės sistemos: naudotos tvarios, ekologiškos konstrukcinės medžiagos, tokios kaip kryžmai klijuoto medžio (CLT) elementai, lokalių karjerų ištekliais gaminamos gelžbetoninės konstrukcijos. Fasadų apdailai pasirinkta natūralaus cinko skarda, kuri pritaikyta būti lengvai perdirbama ateityje. Naudotos pažangiausios inžinerinės sistemos, užtikrinančios kokybišką mikroklimatą pastato viduje. Tačiau ne tik tvarios technologinės priemonės lėmė šio projekto išskirtinumą – didelis dėmesys skirtas ir pastato funkcijai – tai pirmas viešbutis Šiaurės Europoje, kuris skirtas miego sutrikimų gydymui. Komisijos įvertinta, jog viešbutis ir jo specializuota gydymo funkcija turi ypatingą poveikį socialiniu aspektu, padeda spręsti vieną iš dažnai nesureikšminamų sveikatos problemų.
„Nemiga – antra pagal žalą ekonomikai liga, kuri kankina nemažą dalį visuomenės, ypatingai įtemptu ritmu dirbančius žmones. Toks miego sutrikimų centras yra unikalus Lietuvoje, socialiai atsakingas, atliepiantis šiuolaikines visuomenės sveikatos problemas.“ – Edgaras Neniškis, projekto vadovas.
ARCHITEKTŪRIŠKAI INTERPRETUOJA PUŠIS
Pagyrimo vertas ir gebėjimas tvariomis priemonėmis sukurti estetišką, kontekstui jautrų architektūrinį organizmą. Tūrinę pastato kompoziciją ir proporcijas nulėmė architektų siekis išlaikyti istorinėms medinėms viloms būdingą masteliškumą. Kontekstualumas atsispindi ir fasadų architektūroje – interpretuojamos kurorte augančios pušys, kurios vaizduojamos net ir miesto herbe. Pastarųjų vertikali ritmika bei pasitaikantys susvyravimai užkoduoti viešbučio fasadų struktūroje: balkonų vertikalių tinklas vietomis suskaidomas “V” formos „susvyravimų”. Sąryšio su aplinka siekis nulėmė ir pastato medžiagiškumo bei spalvinės gamos parinktis. Tradicinei kurorto architektūrai būdingos medinės konstrukcijos bei skardos stogai panaudoti ir naujajame komplekse, o spalvinė pastarųjų gama artima miško paklotei.
„Mums pasinerti į sapną labai įprasta, tačiau įsivaizduoti sapnuojantį pastatą kiek neįprasta. O šis viešbučio kompleksas, kaip tik toks – jis sapnuoja apie čia kažkada augusį galingą ąžuolą, kurį, nors ir įveikė žaibai bei metai, prisimena visi. Jis taip pat sapnuoja apie aplinkines medines vilas, kurių atbalsius galima įžvelgti korpusų proporcijose. Sapnuoja apie skaidrius Druskininkų pušynus, kur augančios išlakios pušys kuria tikrus šviesotamsos spektaklius, matomus ir naujojo ansamblio architektūrinėse detalėse.
Geriausia vieta tokiam pastatui- tai istorinis gydomasis Druskininkų kurortas, kur gausu minėtų šimtamečių medinių poilsio vilų, trykšta mineralinio vandens šaltiniai, jį supa neaprėpiami pušynai. Tokia ypatinga aplinka bei išskirtinė funkcija ir nulėmė esminius architektūrinius užmanymus, kurie sekant kontekstą privalėjo būti kuo įmanoma tvaresni.“
Pastato autoriai: Edgaras Neniškis, Enrika Geštautaitė, Toma Bačiulytė, Rūta Vitonytė, Arūnas Liola, Rolandas Liola, Rūsna Vaineikytė.
Nuotraukų autorius: Ieva Saudargaitė.
Parengta pagal „Arches“ informaciją.
Titulinė nuotrauka: Viešbučio ir SPA kompleksas Druskininkuose (arch. E.Neniškis, E.Geštautaitė, T.Bačiulytė, R.Vitonytė, A.Liola, R. Liola, R.Vaineikytė).