Jaunų ir progresyvių architektūros firmų „After Party“ ir „Išora x Lozuraitytė Studio“ duetas laimėjo 1-ąją vietą VĮ „Valstybinių miškų urėdija“ (VMU) naujosios būstinės komplekso architektūrinio projekto konkurse. Tai turėtų būti 1-asis medinių konstrukcijų institucijos pastatas Lietuvoje, kuris nubrėžtų šalies tvarios architektūros orientyrus. Valstybinių miškų urėdijos komplekso Pylimų kaime architektūros konkurse iš viso varžėsi 12 vizijų.
TERITORIJA – IŠ 3 IŠREIKŠTŲ CHARAKTERIŲ
Atsižvelgiant į Europos žaliąjį kursą, Naujajį Europos Bauhauzą, COP26 Lietuva paskelbė 1-ojo medinių konstrukcijų institucijos pastato konkursą. Naujoji valstybinių miškų urėdijų būstinė planuojama kaip pilotinis projektas, kuris atspindės į ateitį orientuotą tvarios architektūros požiūrį, atskleis medinės konstrukcijos grožį ir stimuliuos atsinaujinančių resursų naudojimą statyboje.
Teritorija, esanti kaimiškoje aplinkoje, netoli Vievio, susideda iš trijų išreikštų charakterių: brandžių pušų miško, reguliaraus plano sodo, aprėminto stambių medžių alėjomis, ir tarp jų įsiterpusios atviros pamiškės pievos. Visos trys teritorijos dalys specifiškai atskleidžia pasakojimą apie natūralią bei žmogaus kultūrinamą ir kultivuojamą iš miško išaugusią aplinką, o laimėjusio architektūrinį konkursą darbo teritorijos ir pastatų sumanymuose medis ir jo santykis su aplinka yra fokuso centre. Projektas susideda iš dviejų pagrindinių funkcinių programų – administracinio pastato, apglėbiančio brandžių medžių alėjos fragmentą trijų sklypo dalių sankirtoje, ir paviljono viešai programai, įkomponuoto pažintinio miško parko epicentre.
„Šiandieniniame klimato iššūkių kontekste VMU būstinės konkursas itin svarbus kaip pilotinis medinio visuomeninio pastato projektas, pradėsiantis tvarios ateities architektūros etapą Lietuvoje. Mūsų komandos pasiūlytas projektas siekia sukurti įvairialypę, betarpiškai su gamta susiliejančią, sveiką, socialinius ryšius skatinančią darbo aplinką ir tuo pačiu atskleisti medžio, kaip atsinaujinančios ir žmogui artimos medžiagos, grožį bei privalumus, kurie paskatintų platesnį tokių konstrukcijų naudojimą architektūroje“, – sako studijos „After Party“ įkūrėjai architektai Giedrius Mamavičius ir Gabrielė Ubarevičiūtė.
EPICENTRU TAMPA ĮVAIRIALYPĖ DARBO APLINKA
„VMU pastatų ir teritorijos ansamblis sukurtas siekiant sinergijos tarp viešų ir privačių erdvių bei išryškinti šios teritorijos esamas gamtines vertybes. Pabrėžiant progresyvios institucijos požiūrį į miško svarbą šiandien, pastatų architektūra projektuojama betarpiškame gamtiniame dialoge su esamu mišku ir esamais medžiais – siekiant lauko bei vidaus nuolatinio ryšio. Į mišką-parką įsiterpiantis VMU lankytojų paviljonas bei buvusio pamiškės sodo medžių alėjas apgaubiantis administracinis pastatas sukurti dviem kompoziciniais principais – aplink mišką ir aplink miškas. Čia miško pažinimas persipynęs su medinės architektūros pažintimi“, – konkursą laimėjusį sumanymą atskleidžia studijos „Išora x Lozuraitytė“ įkūrėjai – Ona Lozuraitytė ir Petras Išora.
Sodą ribojančios alėjos suskaido ofiso programos bloką į grupę mažo mastelio tarpusavyje susikertančių tūrių, kurie formuoja kiemus-atriumus su pomiškio ekspozicijomis aplink brandžius medžius. Programiškai skirtingų regioninio mastelio tūrių kolekcija užkloja medžių viršūnių pramuštas lengvų konstrukcijų stogas, suteikiantis šešėlį ir apsaugą nuo lietaus, ir tuo pat metu sugeriantis saulės energiją visos teritorijos poreikiams padengti.
Naujojo miškų urėdijos administracinio pastato epicentru tampa įvairialypė darbo aplinka. „Uždari, susikaupimo reikalaujantys darbo kabinetų blokai persipina su neformaliomis darbo/poilsio/ bendravimo zonomis, atviros darbo erdvės išbyra į žalius miško kiemelius ar tarp medžių lajų įsiterpusias dengtas terasas – lyg vidaus ir lauko kambarių rinkinys po vienu stogu. Pastato apsuptas miško fragmentas glaudžiai susipina su darbo aplinka ir tampa pagrindiniu visos įstaigos ir jos architektūros bruožu – aplink mišką“ – savo sumanymą dėsto „After Party“ ir „Išora x Lozuraitytė Studio“ architektai.
ATVERS 360° PANORAMĄ Į MIŠKĄ
Lankytojų paviljonas priešingai yra apsuptas pušyno medžių ir atsiveria 360° panorama į mišką, paverčiant jį svarbia jo ekspozicijos dalimi – aplink miškas. Organiškos formos samanomis dengtas stogas, įterptas proskynoje tarp esamų pušų, užkloja jo apačioje išdėstytus reguliarius medinius tūrius. Mediniai blokai skirti uždaroms aptarnaujančioms funkcijoms formuoja atviras lankytojų erdves tarp jų ir supa žalią stačiakampio plano centrinį kiemą. Perimetrinė terasa po stogu praplečia pastato vidų į lauką ir yra skirta parodoms, edukacijai, rekreacijai ar parduotuvėlei ir veikia kaip įtraukianti tarpinė vieša erdvė tarp pastato ir gamtos. „Paviljono architektūra suteikia lankytojams galimybę pamatyti ir patirti mišką, o jame naudojamos masyvios sijos laikančios stogą bei formuojančios nedidelio pastato erdves leidžia atskleisti natūralų medienos tektonikos grožį“ – pažymi konkurso nugalėtojai.
Visą teritorijos pasakojimą architektai užbaigia pažintiniu miško parku – pušyno teritorija, atgauta iš buvusios vasaros stovyklos ir palaipsniui sugrąžinama į natūralią ekosistemą, papildyta įvairiais pjūviais, atskleidžiančiais miškininkystės procesus.
Pasak projekto autorių, visi šie laimėjusio projekto kraštovaizdžio elementai bei siūlomi pastatai sudaro jautrų santykį su mišku bei atspindi specifinį Miškų urėdijos fokusą, funkciją, paskirtį bei gali tapti tvarios architektūros ateities orientyru.
Planuojama, kad Valstybinių miškų urėdijos naujosios būstinės projektavimo darbai truks metus. Kaip portalui PILOTAS.LT pažymėjo laimėjusio projekto autoriai, tai buvo pirmas šių dviejų studijų bendradarbiavimas. Neatmetama galimybė, jog ką tik išbandyta sėkminga konkursinė komanda tęs savo bendradarbiavimą ir ateityje.
Konkurso laimėtojų autorių kolektyvas: „After Party“ (arch. Gabrielė Ubarevičiūtė, Giedrius Mamavičius), „Išora x Lozuraitytė Studio“ (arch. Ona Lozuraitytė, Petras Išora, Gabrielė Černiavskaja).
Parengta pagal „After Party“, „Išora x Lozuraitytė Studio“ ir PILOTAS.LT informaciją.
Titulinis pav.: Valstybinių miškų urėdijos naujoji būstinės konkursinis darbas 123SML, 1-oji vieta. Autoriai: G.Ubarevičiūtė, G.Mamavičius („After Party“); O.Lozuraitytė, P.Išora, G.Černiavskaja („Išora x Lozuraitytė Studio“).
Valstybinių miškų urėdijos naujosios būstinės konkursinis darbas 123SML, 1-oji vieta. Autoriai: G.Ubarevičiūtė, G.Mamavičius („After Party“); O.Lozuraitytė, P.Išora, G.Černiavskaja („Išora x Lozuraitytė Studio“). Lankytojų centras.
Valstybinių miškų urėdijos naujosios būstinės konkursinis darbas 123SML, 1-oji vieta. Autoriai: G.Ubarevičiūtė, G.Mamavičius („After Party“); O.Lozuraitytė, P.Išora, G.Černiavskaja („Išora x Lozuraitytė Studio“). Lankytojų centras.
mnmn
( 2022-08-09 )
puikus projektas. sveikinu. jautrus ir aplinkai draugiskas. labai tinka centrinei Lietuvos Uredijai.