Šiemet bus steigiami nauji valstybiniai draustiniai, kurių pagrindinis tikslas – retų rūšių ir jų buveinių, pelkių ekosistemų ir natūralių pievų apsauga. Šiuo metu identifikuotoms rūšims ir jų buveinėms nėra pakankama apsauga, todėl siekiant užtikrinti jų apsaugą būtina steigti naujas saugomas teritorijas.
Šiais metais naujų saugomų teritorijų steigimo planavimo dokumentų parengimui ir sklypų savininkų kompensacijoms už buveinėms perleidžiamą žemę planuojama iš valstybės biudžeto ir ES fondų lėšų skirti apie 5 mln. eurų.
Kaip patikslino Valstybinės saugomų teritorijų tarnybos prie AM Kraštovaizdžio apsaugos skyriaus vedėja Agnė Jasinavičiūtė, dabar Lietuvoje yra 402 valstybiniai draustiniai. Pasak jos, parengus planavimo dokumentus ir atlikus visas reikiamas procedūras, valstybinių draustinių sąrašą papildys Avižienių ir Bestraigiškių herpetologiniai, Ažukriaunio, Kalvelių ir Strėvininkų botaniniai-zoologinai, Gervelės, Giedraitiškių, Gratiškių ir Vilūniškių telmologiniai, Norkiškės ir Šilo botaniniai draustiniai. Be to, pernai prasidėjo ir Juodymų telmologinio draustinio steigimo procedūra.
Šiuo planavimo etapu taip pat bus plečiamos Rėkyvos ir Grūžių botaninių-zoologinių, Šalčios ir Visinčios hidrografinių, Širvintos kraštovaizdžio, Lygiaraisčio telmologinio draustinių, taip pat Birvėtos ir Gedžiūnų miško biosferos poligonų ribos. Išplėtus jau esamų draustinių ribas, bus sudarytos sąlygos kraštovaizdžio ir biologinės įvairovės vertybių apsaugai.
Artimiausiu metu Vyriausybė turi priimti sprendimą dėl valstybinių draustinių ribų planų pakeitimo pradžios ir planavimo tikslų. Po šio sprendimo Valstybinė saugomų teritorijų tarnyba prie Aplinkos Ministerijos, kaip saugomų teritorijų planavimo dokumentų rengimo organizatorė, pradės planavimo procedūras, kurios, vadovaujantis teisės aktais, truks nemažiau nei vienerius metus. Parengtus draustinių ribų planus vėliau turės patvirtinti Vyriausybė, o biosferos poligonų ribas – Aplinkos ministras.
Pagal saugomų gamtos ir kultūros paveldo teritorinių kompleksų (vertybių) pobūdį draustiniai skirstomi į gamtinius, kultūrinius ir kompleksinius.
Intensyvėjant ūkinei veiklai šalies teritorijoje, prarandama vis daugiau biologinės įvairovės, todėl pastaruoju metu visame pasaulyje skiriamas didžiulis dėmesys saugomų teritorijų tinklo plėtrai. Ir Lietuvoje pernai padidėjo „Natura 2000“ ir Buveinių apsaugai svarbių teritorijų plotas.
Šiuo metu saugomos teritorijos užima 1151 tūkst. ha, tai yra apie 17,64 proc. visos Lietuvos teritorijos. Vyriausybės programoje numatyta, kad Lietuvos saugomų teritorijų plotas turėtų pasiekti 20 proc., o ketvirtadalis jų – griežtai saugomos teritorijos.
Parengta pagal Valstybinės saugomų teritorijų tarnybos informaciją.
Titulinė nuotrauka: ©PILOTAS.LT