Nuo šiol Lietuvoje bus teikiamos nemokamos, viešai prieinamos konsultavimo ir pastatų priežiūros paslaugos, kurios padės kultūros paveldo savininkams ir valdytojams prižiūrėti kultūros paveldo statinius. Projektas „FIXUS Mobilis“ vykdo atrinktų kultūros paveldo objektų prevencinę priežiūrą, siekia pagerinti jų valdymą ir konsultuoja savininkus.
RENGIAMAS VIRTUALUS PRISTATYMAS
Daugiau apie projektą „FIXUS Mobilis“ bus galima sužinoti sausio 29 dieną 14 val. vyksiančiame nuotoliniame renginyje. Jis bus tiesiogiai transliuojamas ir projekto „Facebook“ paskyroje. Renginys skirtas projekto partneriams, bendruomenėms, paveldosaugos profesionalams, kultūros paveldo savininkams bei valdytojams. Tiesiogiai transliuojamo pristatymo metu kultūros paveldo priežiūra suinteresuoti asmenys galės plačiau susipažinti su „FIXUS Mobilis“ veikla, projekto partneriais bei užduoti rūpimus klausimus.
Virtualiame pristatyme dalyvaus ir „FIXUS Mobilis“ partneriai iš Norvegijos (projektas „Kirkevakta“). Norvegų projekto pavadinimas išvertus reikštų „Bažnyčios sargyba“, tai sufleruoja, kad šio projekto veikla, kaip ir „FIXUS Mobilis“, orientuota į prevencinę paveldo pastatų priežiūrą. Norvegijos paveldo specialistai ieško ir stebi sakralinės paskirties kultūros paveldo objektų konstrukcinius trūkumus, o „Kirkevakta“ juos šalina, kad defektai netaptų dar didesne problema ir neišvengiamai dar didesnėmis išlaidomis. Per „FIXUS Mobilis“ pristatymą partneriai iš Norvegijos pasidalys savo patirtimi, papasakos apie atliktus darbus.
KVIEČIAMA DALYVAUTI ATRANKOJE
Nuo pernykščio rudens Lietuvos kultūros objektų savininkai ir valdytojai kviečiami dalyvauti „FIXUS Mobilis“ atrankoje, informacija apie ją skelbiama viešai projekto internetiniame puslapyje. Registruoti objektą prevencinei apžiūrai gali visų nekilnojamojo kultūros paveldo statinių, registruotų Kultūros vertybių registre, savininkai ir (ar) valdytojai, fiziniai bei juridiniai asmenys. Projekte gali dalyvauti visoje Lietuvoje esantys kultūros paveldo objektai, tik svarbu, kad jie būtų naudojami, geros ar patenkinamos būklės. Avarinės būklės ir neprižiūrimi objektai šiame projekto etape nedalyvaus.
Remdamasi objektų atrankos aprašu (taisyklėmis), įvertinusi statinio savybes ir valdytojo pateiktą objekto būklės aprašymą, tarpinstitucinė darbo grupė atrenka kultūros paveldo objektus, kuriems teikiamos projekto paslaugos. Trys mobilios komandos apžiūrės, ištirs, atliks nedidelius priežiūros darbus ir parengs ataskaitas. Taip pat „FIXUS Mobilis“ specialistai konsultuos objektų savininkus ir valdytojus, kiekvienam projekto objektui parengs individualų prevencinės priežiūros kalendorinį planą.
Iki šiol projekto tinklapyje buvo užpildytos 32 paraiškos, apžiūrai atrinkta dvylika pastatų. Nuo vasario projekto komandos planuoja pradėti visoje Lietuvoje išsidėsčiusių objektų apžiūras. Du objektai specialistų laukia pajūryje – Nidoje ir Juodkrantėje. Nemažai apžiūrai atrinktų pastatų yra Žemaitijoje: Švėkšnoje, Raseiniuose, Joniškyje, Pagrįžuvyje. Vidurio Lietuvoje komandos lankys objektus Kaune ir Kauno rajone bei Rumšiškėse. Po vieną objektą atrinkta Simne (Alytaus r.), Šiožiniuose (Utenos r.) bei Vilniuje.
„FIXUS Mobilis“ projektas finansuojamas iš Europos ekonominės erdvės finansinio mechanizmo kultūros programos 2014–2021 m. lėšų.
Parengta pagal Kultūros ministerijos informaciją.