Jau galima apžiūrėti prieš 30 metų skaudžių Sausio 13-osios įvykių akivaizdoje tuometinių moksleivių sukurtus piešinius. Nuo šiandien šie piešiniai yra prieinami Lietuvos nacionalinio muziejaus virtualioje galerijoje ir leidžia prisiminti Sausio 13-ąją tokią, kokią ją tuo metu pamatė ir suprato įvairaus amžiaus Lietuvos vaikai – dabartiniai keturiasdešimtmečiai, penkiasdešimtmečiai.
„Vaikai anuomet į susidariusią padėtį ir įvykius reagavo jautriai, todėl mokyklose buvo rengiamos vilties ir tikėjimo pamokėlės. Per jas mokytojai aiškino, kas vyksta, ir atsakydavo į vaikus jaudinančius klausimus, ragino auklėtinius savo jausmus išreikšti piešiniais bei rašiniais. Beveik 6 tūkstančiai 1991 metais visoje Lietuvoje sukurtų piešinių atsidūrė Lietuvos nacionaliniame muziejuje, o prieš kelerius metus buvo suskaitmeninti ir sudėti virtualioje galerijoje, dalis jų pateko į muziejaus išleistą knygą. Šiandien jie leidžia pažvelgti į šiuos įvykius įvairaus amžiaus Lietuvos vaikų akimis“, – pasakoja Lietuvos nacionalinio muziejaus Ikonografijos rinkinių skyriaus vyresnioji muziejininkė Evelina Bukauskaitė.
Visi darbai sukurti tais pačiais 1991-aisiais vykusių konkursų ir edukacinių užsiėmimų metu. Tarp muziejuje saugomų piešinių yra penki darbai, atsiųsti iš Vasario 16-osios gimnazijos Vokietijoje, ir apie 40 piešinių, kabojusių ant spygliuotos vielos, betono blokų, tvorų, juosusių Aukščiausiosios Tarybos rūmus. Čia piešiniai greta plakatų ir transparantų buvo kabinami pačių vaikų, jų tėvų.
Piešinių autorių amžius – nuo lopšelių-darželių auklėtinių iki abiturientų. Vaikų kūriniai atlikti įvairiomis technikomis, vyrauja flomasteriai, spalvoti pieštukai, guašas, kreidelės. Kūryba leido vaikams išreikšti savo rūpestį, nerimą, liūdesį, tikėjimą ir viltį, taip jie bandė perteikti istoriją, atskleisti savo jausmus ir nuomonę.
Tikėtina, jog muziejuje esantys piešiniai yra tik dalis visų 1991 metais mokyklose ir vykusiuose konkursuose sukurtų darbų, o kiti iki šiol saugomi mokyklų muziejuose ir archyvuose. Norintys prisidėti prie virtualios galerijos plėtros ir pasidalyti savo mokyklose saugomų piešinių skaitmeniniais vaizdais, o galbūt perduoti pačius kūrinius į muziejų turėtų kreiptis el. p.: informacija@lnm.lt.
Parengta pagal Lietuvos nacionalinio muziejaus informaciją.
Titulinis pav.: Sausio 13-oji vaikų akimis, Daukantas Rytis, 4 e klasė. Lietuvos nacionalinis muziejus.