Apie merdinčios Žemosios Fredos urbanistinę plėtrą Kaune kalbama jau bent du dešimtmečius. Tačiau privatus kapitalas čia drąsiau čia ėmė jaustis tik kairiajame Nemuno krante sumanius statyti M.K.Čiurlionio koncertų centrą (arch. R.Paleko kolektyvas) bei iš jo į Nemuno salą „permesti“ pėsčiųjų tiltą (arch. „KILD architektai“). Buvusioje pramoninėje teritorijoje tarp H. ir O. Minkovskių gatvės ir Nemuno upės vilniečio architekto Rolando Paleko kolektyvas projektuoja administracinį-gyvenamąjį kompleksą, kurio projektiniai pasiūlymai visuomenei bus pristatyti jau ateinantį pirmadienį.
PROJEKTUOJAMA IT MIESTO CENTRO DALIS
Urbanistiškai išplėtoti numatomas sklypas yra kairiojo Nemuno kranto ruože tarp H. ir O. Minkovskių gatvės ir Nemuno upės bei tarp projektuojamo būsimo pėsčiųjų tilto, sujungsiančio Nemuno salą su Aleksotu, ir „Kauno grūdų“ teritorijos. UAB „S3 Invest“ užsakius, bendrovė „Miesto planas“ (PV T.Vaičiulis) ir architekto Rolando Paleko studija (arch. R.Palekas (PDV) ir U.Morkūnaitė) šio sklypo išvystymo 1-ojo etapo (2,5 ha ) projektinius pasiūlymus – administracinės paskirties pastato su gyvenamosios paskirties patalpomis (H. ir O. Minkovskių g. 41b). Užstatymo idėjos pagrindas – dar architektūrinėse dirbtuvėse „Nemuno kairiojo kranto Kaune urbanistinės vizijos 2018“ sugeneruota architektūrinė-urbanistinė idėja.
Manoma, kad Nemuno krantinėje sumanytas naujas mišrios paskirties rajonas Kaune taps prestižiniu gyventi bei dirbti. Portalui PILOTAS.LT architektas R.Palekas pasakojo, kad plėtojamąją Žemosios Fredos teritoriją traktuoja kaip svarbią urbanistiškai subalansuotą miesto centro dalį su jai būdingomis gatvėmis, vitrinomis, praėjimais, žaliomis erdvėmis. Spalio 12 dieną viešinamas projektas – 1-asis sklypo užstatymo etapas. Pasak architekto, jis turėtų užduoti „tinklą“ tolimesnei sklypo plėtrai. „Tai savotiška nuopjova Nemunui lygiagrečių planuojamo užstatymo funkcinių sluoksnių“, – portalui PILOTAS.LT sakė projekto autorius.
R.Palekas taip pat pažymėjo, kad gerbia kolegų nuomonę ir kiek buvo įmanoma atsižvelgė į Kauno architektūrinės urbanistinės tarybos (KAUET) ekspertų pastabas, išsakytas pernai metų pabaigoje. Vis dėlto projektas kito nedaug. „Projekto esmė liko ta pati, kurią 2018 metais kūrėme kartu su kitais architektų biurais ir kurią plėtojame nuo pat kūrybinių dirbtuvių, o koregavome daugiausia detales – gatvelių prasišvietimą, krantinės sprendimą ir kt.“.
PIRMIAUSIA – 1 BIURŲ IR 5 GYVENAMIEJI KORPUSAI
Pirmuoju etapu teritorijoje projektuojamame 28.100 m² ploto pastate numatytas vienas biurų ir 5 gyvenamieji analogiško išplanavimo daugiaaukščiai korpusai.
Gyvenamieji daugiabučiai korpusai sklype išdėstyti siekiant pasiekti kuo geresnę insoliaciją, vizualinius ryšius su upe ir dešiniuoju krantu. Gatvės lygyje numatoma automobilių stovėjimo aikštelė, paslaugos, komercinės paskirties patalpos, turinčios nepriklausomus įėjimus iš lauko. Į gyvenamas patalpas patenkama per gyventojams priklausantį kiemą, projektuojamą virš minėtų patalpų.
Racionalus B biurų klasės pastatas projektuojamas ties Minkovskių gatvės perimetru. Jo eksterjero sprendimas sumanytas kaip kontrastas gyvenamiems korpusams – paprastiems tarpusavio kompozicinius ryšius puoselėjantiems ramiems, šiltais fasadais dvelkiantiems tūriams. Biurų tūrio architektoniką diktuotų gamykliniai surenkamieji šviesaus homogeninio betono laikantieji elementai.
Požeminė vieno lygio automobilių stovėjimo aikštelė projektuojama po administracinės paskirties dalimi, dengtas antžeminis automobilių parkingas – po gyvenamaisiais korpusais, taip pat būtų įrengtos atviros automobilių parkavimo aikštelės. Daugiabučių kiemams priklausančioje sklypo dalyje projektuojama išskaidyta vaikų žaidimų aikštelė. Taip pat yra numatytos kvartalinės riboto eismo ir pėsčiųjų gatvių atkarpos bei Nemuno pėsčiųjų krantinės atkarpa. Įvažiavimas į sklypą iš H. ir O. Minkovskių gatvės projektuojamas pagal detalųjį planą – pietrytinėje sklypo dalyje.
Architektas R.Palekas portalui PILOTAS.LT taip pat sakė, jog norėtų, kad projektuojamas kvartalas būtų prieinamas visiems miestiečiams, tuo labiau, kad greta jo yra numatytas į Nemuno salą vesiantis pėsčiųjų tiltas. Pagal R.Paleko studijos architektų sumanymą, viešajai erdvei bus skiriama visa krantinė, taip sukuriant vieną iš nedaugelio Kauno vietų, kur vanduo yra arti pėsčiųjų lygio.
NEMUNO PAKRANTĖJE IŠKILS 6 KVARTALAI
Žemosios Fredos pakrantės teritorijos plėtros pirmojo statybos etapo projektiniuose pasiūlymuose numatomi 155 butai, 6.700 m² biurų ploto, 360 m² prekybinio ploto ir 420 m² ploto kūrybinės dirbtuvės šeimos reikmėms. Iš viso suplanuotos 205 automobilių stovėjimo vietos uždarame parkinge bei 233 antžeminiuose. Butų plotai – nuo 30 m² iki 90 m².
Suplanuotojo administracinio pastato su gyvenamosiomis patalpomis H. ir O.Minkovskių g. 41B – projektinių pasiūlymų viešasis svarstymas įvyks jau ateinantį pirmadienį – spalio 12 dieną (pirmadienį) 17 val. Kauno miesto savivaldybės patalpose (Kaunas, Laisvės alėja 96, Mažoji salė).
Beje, Žemojoje Fredoje verslininkų plėtoti numatytame sklype iš viso suplanuoti 6 statiniai (kvartalai) bei gatvių tinklas tarp jų. PILOTAS.LT žiniomis, statybų neketinama atidėlioti. Nors ir šiek tiek stokoja architektūrinio jautrumo, kartu su to paties kolektyvo projektuojamu M.K.Čiurlionio koncertų centru bei pėsčiųjų tiltu (arch. „KILD architektai“) šis projektas turėtų padėti sugrąžinti Žemąją Fredą į miesto centro gyvenimą bei padėti miestiečiams susigrąžinti nūnai ignoruojamas upes.
Parengta pagal PILOTAS.LT informaciją.
Titulinis pav.: Žemosios Fredos kvartalas (arch. „Miesto planas“, architekto Rolando Paleko studija).
Anonimas
( 2020-10-10 )
Galite atvažiuoti į Vilnių ir pažiūrėti kuo užgriozdinta Paplauja. Kopija bus Kaune. Tik upė kiek platesnė ir nepavyks jos užgožti.
ABE
( 2020-10-09 )
Keistas jausmas…. Ant kiek jautrūs aplinkai Paleko/ Mikulionio Rasų namai,o čia-deja….
Nuomonė2
( 2020-10-09 )
Primena 70-ųjų Stokholmo architektūrą, nežinau kiek čia gerai… Vieta įpareigotų labiau konkekstui jautriems sprendimams.
Nuomonė
( 2020-10-09 )
Man tai Lazdynų daugiabučių kvartalų architektūra atrodo žymiai geriau.