Klaipėdoje greta paminklo vieningai Lietuvai „Arka“ prie Biržos tilto atidaryta Ramūno Danisevičiaus fotografijų paroda. Lietuvos valstybės vadovus reportažiniu būdu vaizduojanti paroda skirta Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimo 30-mečiui pažymėti.
Parodoje „Lietuvos valstybės vadovai. Trisdešimties metų istorija“ autorius pristato keliasdešimt fotografijų, kuriose mūsų valstybės vadovai – Lietuvos Respublikos Aukščiausiosios Tarybos pirmininkas Vytautas Landsbergis ir šalies prezidentai Algirdas Mykolas Brazauskas, Valdas Adamkus, Rolandas Paksas, Dalia Grybauskaitė, Gitanas Nausėda. Tai ne oficialūs jų portretai, o reportažiniu būdu fiksuotos akimirkos Lietuvai svarbių įvykių metu. „Dirbdamas spaudoje turėjau unikalią galimybę užfiksuoti Lietuvos Respublikos vadovus. Kadrų padaryta tūkstančiai. Parodai atrinkta keliasdešimt. Norėjosi kuo mažiau oficialių kadrų. Nors tai aukščiausi postai mūsų valstybėje, tačiau prezidentai, valstybės vadovai yra tokie patys, kaip ir mes – paprasti, šilti, nuoširdūs, nuotaikingi žmonės. Fotografuodamas visada jaučiu įvykio, akimirkos svarbą, kuri perteikia viso siužeto esmę ir kartu yra vizualiai išraiškinga.
Asmeniškai man įsimintiniausias kadras yra darytas pinhole technika, įamžinant prezidentę Dalią Grybauskaitę. Tai savotiškai alternatyvi, eksperimentinė fotografijos forma, ir aš labai džiaugiuosi, kad prezidentė parodė pilną pasitikėjimą manimi, kaip fotografu. O labiausiai gailiuosi, kad neturiu savo darytos prezidento Antano Smetonos nuotraukos“, – teigia R.Danisevičius.
Vieno žymiausių Lietuvos spaudos fotografų R.Danisevičiaus sėkminga kūrybinė karjera skatina klausti: kada reportažiniu metodu užfiksuotas kadras yra tiesiog gera spaudos fotografija, o kada tampa kūriniu ir priskiriamas meno sričiai? Atsakymą pateikti nesunku – tuomet, kai svarbesnė už įamžintus įvykius tampa pati nuotrauka ir autoriaus braižas bei individualus matymas, perteikiantis jo požiūrį į pasaulį. R.Danisevičiaus darbai visiškai atitinka šiuos bendriausius kūrybinės fotografijos principus. Jiems būdingas „regėjimo heroizmas“, atsiradęs, pasak amerikiečių rašytojos Susan Sontag, kartu su fotografijos išradimu ir buvo pagrįstas įsitikinimu, kad tai daryti „tinkama akimirka yra ta, kai daiktus (ypač tuos, kuriuos mato kiekvienas) galima išvysti nauju rakursu“.
Paroda Klaipėdoje veiks iki rugpjūčio 3 dienos.
Organizatoriai: Mažosios Lietuvos istorijos muziejus, Lietuvos fotomenininkų sąjungos Klaipėdos skyrius.
Beje, Vilniuje, Lukiškių aikštėje veikia paroda „Pasaulio spaudos fotografijos 2020“. Tai LR Užsienio reikalų ministerijos, Nyderlandų ambasados Lietuvoje ir Vilniaus miesto savivaldybės dovana vilniečiams. Lankytojams paroda bus atvira iki liepos 23 dienomis.
Parengta pagal Klaipėdos miesto savivaldybės ir PILOTAS.LT informaciją.