Liepos 1-ąją ilgai planuotai rekonstrukcijai uždaroma Mykolo Žilinsko dailės galerija Kaune, nors pastarosios PROJEKTINIAI sprendiniai su pastato autoriais nebuvo derinami. Prieš uždarant, birželio 30-ąją, galerija organizuoja atsisveikinimo renginius.
GALERIJA KVIEČIA Į ATSISVEIKINIMO RENGINIUS
Paskutinė galerijos darbo diena prieš uždarant ją rekonstrukcijai lankytojų lauks atsisveikinimo ekskursijos su ekspozicijomis ir parodomis, paskaitos, filmai, edukaciniai užsiėmimai vaikams. Visą dieną muziejaus edukacinėje zonoje „Po palme“ mažųjų lankytojų lauks negirdėtos istorijos, kūrybinės dirbtuvės, žaidimai, pramogos. Bus galima susipažinti su tapyba, fotografija. Bus galima keliauti po senąsias civilizacijas, pasipuošti graikišku apdaru, pašokti Sirtakį, rašyti hieroglifais ar susikauti krokodilų ir laivų mūšyje. Į renginį su vaikais atvykę tėveliai ar seneliai galės juos saugiai palikti muziejaus edukatorių globai ir mėgautis ekskursijomis, paskaitomis ar filmais. Prie įėjimo improvizuotoje kavinėje visus pasitiks galerijos „istorijos siena“. Besisukančiose skaidrėse – muziejaus pastato statybos, vykusios parodos bei čia dirbę žmonės – visas 31 metų galerijos gyvenimas.
Planuojama, kad Mykolo Žilinsko dailės rekonstrukcija truks 3 metus.
PROJEKTO SU AUTORIAIS NEDERINO
Mykolo Žilinsko dailės galerija atidaryta lygiai prieš 31 metus – 1989 metų birželio 30 dieną. Galerijos pastatą – vieną geriausių postmodernizmo architektūros pavyzdžių Lietuvoje – Kauno Nepriklausomybės aikštėje suprojektavo architektai Eugenijus Miliūnas, Kęstutis Kisielius ir Saulius Juškys. Jo fasadų apdailai panaudotas dolomitas, o viduje – įrengti pompastiški granitiniai laiptai. Galerijoje saugoma Mykolo Žilinsko Kaunui nuo 1974-ųjų iki 1988 metų padovanota 1683 meno kūrinių kolekcija.
Rekonstrukcijos projektą parengė mažiausią kainą pasiūliusi vilniečių bendrovė „Eksploit“ (arch.I.Pažemeckienė ), o darbai finansuojami Europos sąjungos ir Kultūros ministerijos lėšomis. PILOTAS.LT žiniomis, daugiabučių renovacijomis geriausiai žinomi projektuotojai su pastato autoriais rekonstrukcijos projekkto nederino. Taip nebūtų galėję nutikti, jei šis sovietmečio architektūros objektas būtų įtrauktas į nekilnojamojo turto vertybių sąrašus ir apibrėžtos jų vertingosios savybės.
Rekonstrukcija vyks etapais ir yra daugiausia orientuota į pastato energinio efektyvumo didinimą. Numatyta atnaujinti stogą, pakeisti langus ir apšiltinti (iš vidaus) sienas. Galerija taip pat bus modernizuojama, o Kęstučio gatvės pusėje – statomas kelių aukštų naujas saugyklų bei restauravimo centras su edukacinėmis erdvėmis. Pasikeis ir galerijos prieigos, kurios žada būti patogesnės lankytojams.
REKONSTRUKCIJA UŽTRUKO KELERIUS METUS
Rekonstrukcijos darbai žada atsieiti 10,6 mln. eurų, o juos užbaigti tikimasi 2023-ųjų lapkritį.
M.Žilinsko dailės galerijos rekonstrukcijai Nacionalinis M.K. Čiurlionio dailės muziejus ruošėsi nuo pat 2014 metų. Iš pradžių planuota šiuos darbus užbaigti iki 2022-ųjų, kai Kaunas taps Europos kultūros sostine, tačiau vėliau planai buvo atidėti.
Parengta pagal Nacionalinis M.K. Čiurlionio dailės muziejaus ir PILOTAS.LT informaciją.
Titulinė nuotrauka: ©PILOTAS.LT
JPN
( 2020-06-30 )
Užsakovas-Kultūros ministerija? Tai reikia kreiptis į Kultūros ministrą ir klausti,kaip gi su autorių teise prieštarauti dėl kūrinio ar jo pavadinimo bet kokio iškraipymo ar kitokio pakeitimo ?
Audrys Karalius
( 2020-07-01 )
JPN – į Kultūros ministrą prieš porą mėnesių tuo klausimu kreipėsi M.Žilinsko galerijos autoriai.
Taip pat į Kultūros ministrą kreipėsi ir jo paties sudaryta Architektūros Meno Taryba, prašydama be galerijos autorių nesiimti jokios architektūrinio kūrinio pertvarkos.
Deja, tyla absoliuti…
laukiniškai
( 2020-06-30 )
Nesižaviu tuo pastatu, nors jis ir „vienas geriausių“. Man regis, tai kirviškas postmodernas. Bet perstatinėti be autorių sutikimo yra laukiniškas veiksmas.
mnmn
( 2020-06-30 )
eilinis kulturos ministerijos absurdas. architekturinio objekto rekonstraukcija atiduoti ne autoriams, o pasaliniams zmonems – autoriniu teisiu pazeidimas su kriminaliniu seseliu.