Latvija aktyviai ruošiasi savo Dainų švenčių jubiliejinėms 150-metinėms ir iš esmės perstato Dainų estradą Miško parke.
Nors visų Baltijos šalių Dainų ir šokių švenčių tradicija į UNESCO paminklinį sąrašą pateko 2003 metais kartu, tačiau latviška tradicija yra žymiai senesnė. Nacionalines Dainų šventes broliai rengia nuo 1873-ųjų, o mes, kaip žinia, tik nuo 1924-ųjų.
Senesnė ir Latvijos dainų estrada, pastatyta Rygos pakraštyje 1955 metais. Deja, latviai inžinieriaus-architekto Vladimiro Šnitnikovo statiniu nė kiek nesididžiavo ir vadino jį paskutiniu architektūriniu paminklu Stalinizmui. Kam yra tekę dainuoti Rygos Dainų estradoje, pamena ir prastą akustiką, ir prastą apsaugą nuo lietaus bei saulės, ir visiškai niekines buitines bei sanitarines sąlygas.
Todėl nenuostabu, kad Dainų estradą nutarta nugriauti ir perstatyti iš esmės. Tarptautinį architektūros konkursą 2018-aisiais laimėjo jauno latvių konceptualisto Austrio Mailičio ir patyrusio architekto Jurio Pogos tandemas.
Architektai padidino dainininkų estradą iki 14.000 vietų, o žiūrovų amfiteatrą – net iki 30.357 vietų (buvo 23.000). Po žiūrovine dalimi dviem aukštais suprojektuoti sanmazgai, prekybos ir maitinimo vietos.
Žinoma, pagrindinis dėmeys skirtas dainininkų estradai – originalus, vizualiai efektingas estrados stogas sudarytas iš 300 akustinių skydų ir lengvai plevena ore. Po estrada sutalpinta aibė techninių patalpų ir patogi zona daininkams. Taip pat čia suprojektuota ekspozicijų erdvė ir biurų patalpos.
Architektas A.Mailitis sakė portalui Pilotas.LT, kad pagrindinis galvosūkis buvo – šlaitinės estrados grindys, kurios tarnauja, suprantama, ir kaip eksploatuojamas stogas po estrada esančioms patalpoms.
Anot architekto, ilgai kamavusi problema buvo nesunkiai išspręsta, suradus dar gana naują Baltijos šalyse medžiagą – Foamglas Skypearls, pasižyminčią principu „viskas viename“.
Architektai ant pasvirusios laikančios betono plokštės suprojektavo šiluminę izoliaciją iš „Foamglas Skypearls 38“ plokščių. Jos ne tik nedegios, bet ir laiko didžiules pastovias apkrovas be jokių deformacijų (≥400 kPa) – dainininkams skirti laiptų maršai įrengti tiesiai ant šiluminės izoliacijos plokščių.
Svarbu ir tai, kad „Foamglas Skypearls 38“ gaminiai yra visiškai nelaidūs vandeniui ir vandens garams (garų laidumo faktorius µ yra begalybė), o dėl specialaus padengimo, jie yra visiškai atsparūs aplinkos sąlygoms. Todėl šiomis plokštėmis buvo užpildyti ir tarpai tarp estrados laiptasijų.
Na, ir esminis putstiklio rodiklis – plokščių „Foamglas Skypearls 38“ atsparumas ugniai yra A1 klasės! Turint omenyje 14.000 dainininkų estradoje, stovinčių ant šiluminės izoliacijos sluoksnio, saugumo reikalavimai yra itin svarbūs.
Žinoma, verta priminti, kad visi putstiklio Foamglas gaminiai yra atsparūs korozijai, pelėsiui, graužikams ir kitiems parazitams. Anot kompanijos „Foamglas Building Baltics“ atstovo Povilo Valutkevičiaus, unikalias šiluminės izoliacijos „Foamglas Skypearls 38“ savybes užtikrina specifinė putstiklio sandara ir gamybos technologija ir sandara – stiklo karkasėlis ir milijonai sandarių, dujomis užpildytų akučių. Priminsiu, kad putstiklis gaminamas iš kvarcinio smėlio, dolomito bei kalcio ir natrio karbonatų, sulydant smulkiai sumaltą stiklą su putokšliais „Pittsburgh Corning Corporation“ gamyklose. PR
regis
( 2020-06-16 )
Gera, praktiška informacija. Kol kas nesusidūriau. Įdomu kas platina tą Fomglas Skyperls?