Kauno fotografijos galerijoje atidaroma Antono Rolando Laubo (Anton Roland Laub) paroda „Mobilios bažnyčios“. Atidarymas. Rumunijoje gimęs fotografas dviejose savo serijose, pristatomose parodoje, tiria Nikolajės Čaušesku (Nicolae Ceaușescu) politinį ir kultūrinį paveldą.
Vasario 13 dieną (ketvirtadienį) 17.30 val. Kauno fotografijos galerijoje (Vilniaus g. 2) įvyks Anton Roland Laub parodos „Mobilios bažnyčios“ atidarymas. Renginyje dalyvaus parodos autorius ir kuratorė Sonia Voss. Vasario 15 dieną (šeštadienį) 15 val. Kauno fotografijos galerijoje taip pat numatytas parodos autoriaus kūrybos pristatymas. Pastarojo renginio metu menininkas pristatys savo kūrybą, kurioje nagrinėja gimtosios Rumunijos istoriją bei režimo pėdsakus, paliktus urbanistinių pokyčių.
MOBILIOSIOS BAŽNYČIOS, 2017
9-ojo dešimtmečio Bukareštas. Rumunijos sostinėje N. Čaušesku „sistematizacijos“ programa pasiekė įkarštį: trečdalis istorinio centro buvo nugriauta siekiant sukurti daugiau erdvės iškilsiantiems impozantiškiems rūmams ir plačioms gatvėms, skirtoms šlovinti režimą. Nepaisant Čaušesku užsispyrėliškos paniekos bažnyčioms, šio tiek neįtikėtino, kiek ir absurdiško proceso metu septynios išsaugotos: jos buvo perkeliamos nuo pamatų ant bėgių, tuomet nuvežamos ir paslepiamos už blokinių gyvenamųjų namų. Kiti religiniai pastatai, pavyzdžiui, Didžioji lenkų sinagoga, užstoti socialistinių konstrukcijų. Išnykę iš plataus miestovaizdžio, tačiau įsiterpę tarp heterogeniškų Bukarešto urbanistinių elementų, šie pastatai iki šiol tęsia slaptus gyvenimus.
PASKUTINĖS KALĖDOS, 2018–2019
Rumunijos kelias demokratijos link prasidėjo praėjus vos mėnesiui po Berlyno sienos griuvimo. Prasidėjo ne taikiai, o kruvinai malšinamomis demonstracijomis. Valstybės pokyčius taip pat pažymėjo prieštaringai vertinamas teismo procesas prieš diktatorių porą Nikolajė ir Eleną Čaušeskus, vykęs 1989 m., Kalėdų dieną, karinės bazės biure nr. 3 (Birou 3). Teismo procesas truko tik 55 minutes, nuosprendis – 1 minutę 44 sekundes, o egzekucija – trumpiau nei 10 minučių. Nutarimas dėl tribunolo sudarymo buvo pasirašytas gruodžio 27 dieną. Tuo metu pora jau buvo mirusi prieš dvi dienas. Tų žiaurių dienų įvykiai išlieka apgaubti paslapties ir intrigos, keliančių klausimą: ar tai buvo žmonių sukilimas, ar inscenizuotas coup d’état?
Anton Roland Laub gimė ir užaugo Bukarešte, 2000 metais persikėlė į Vokietiją, kur mokėsi Naujojoje fotografijos mokykloje ir Weissensee meno mokykloje Berlyne. Naujausioji Bukarešto istorija ir Čaušesku diktatūros stigmos yra viena pagrindinių jo, kaip fotografo, nagrinėjamų temų.
Paroda „Mobilios bažnyčios“ veiks iki kovo 23 dienos.
Parodą ir ją lydinčius renginius iš dalies finansuoja Lietuvos kultūros taryba.
Parengta pagal Kauno fotografijos galerijos informaciją.