Pastaraisiais metais Lietuvos saugomose teritorijose lankymui pritaikyta daug kraštovaizdžio vertybių, gamtos ir kultūros paveldo objektų: piliakalnių, atodangų, šaltinių, įrengta pažintinių takų, pastatyta apžvalgos bokštų. Šiemet ir kitąmet lankymui skirtos infrastruktūros objektų dar labiau padaugės.
PASTATYTAS AUKŠČIAUSIAS APŽVALGOS BOKŠTAS
Šiuo metu Valstybinė saugomų teritorijų tarnyba (VSTT) vykdo projektą „Kraštovaizdžio vertybių apsauga ir pritaikymas pažinti“. Projekto tikslas – užtikrinti gerą saugomų teritorijų kraštovaizdžio, gamtos ir kultūros vertybių būklę, tinkamą tvarkymą, pritaikyti jas lankyti ir pažinti. Projekto eigoje sukurtos ekspozicijos dar keliuose nacionalinių ir regioninių parkų lankytojų centruose, kad žmonės, sužinoję apie saugomas vertybes, keliautų į gamtą jas pažinti.
Pranešama, kad 12 valstybinių parkų bus įrengtos ir atnaujintos lauko informacinės sistemos, 10 naujų pažintinių takų, sutvarkyti 9 kultūros paveldo objektai (daugiausia piliakalniai), 14 kraštovaizdžio kompleksų, kelios dešimtys gamtos paveldo objektų. Gamtosauginio švietimo tikslu bus įrengtos dar kelios gamtos mokyklos. Nemuno kilpų regioniniame parke nepaprastai didelį lankytojų susidomėjimą pelnė aukščiausias apžvalgos bokštas (45 m), nuo kurio atsiveria didžiųjų Nemuno kilpų kraštovaizdis.
Sutvarkytas ir Germanto kraštovaizdžio draustinis netoli Telšių. Čia įrengti takai, informaciniai stendai, pojūčių takas, gamtosauginiai edukaciniai elementai.
BIČIŲ GYVENIMAS IŠ ARTI
Kai kurie nacionalinių ir regioninių parkų, valstybinių rezervatų lankytojų centrai dar neturėjo ekspozicijų, pristatančių saugomas vertybes. Tad šiais metais visuomenei buvo pristatytos Viešvilės gamtinio rezervato, Kurtuvėnų regioninio parko ir Pagramančio regioninio parko ekspozicijos, taip pat Medžių lajų tako ekspozicija Anykščių regioniniame parke.
Šią vasarą Aukštaitijos nacionalinio parko Bitininkystės muziejus lankytojus irgi pasitiko su nauja originalia ekspozicija, kurioje išsamiai supažindinama su bičių šeima, darbu ir gyvenimu avilyje, bičių produktais, bitininko gyvensena ir veikla senovėje. Erdvėje komponuojama korio struktūra, kur pateikiama tekstinė ir vaizdinė informacija. Lankytojai iš arti gali stebėti bičių gyvenimą.
Bus tvarkomi gamtos paveldo objektai (gamtos paminklai). Planuojama pritaikyti lankymui daugiau kaip 30 medžių senolių. Bus tvarkomi ir šaltiniai, akmenys, atodangos, jų aplinka: Žalsvasis šaltinis, Barstyčių (Puokės) akmuo, didysis Dzūkijos akmuo, Skalių kalnas (atodanga), Muoriškių atodanga, Stakų konglomerato luistai ir kt.
Neries regioniniame parke numatytas sutvarkyti Šilėnų (Naujosios Rėvos) pažintinis takas, kuris supažindins su nepaprastai išraiškingu Neries upės slėnio kraštovaizdžiu. Dūkštos upelio pažintiniame take buvo naujai įrengta informacinė sistema.
Parengta pagal Valstybinės saugomų teritorijų tarnybos informaciją.
Foto: ©PILOTAS.LT