Renginiais Varėnoje ir Senojoje Varėnoje, Druskininkuose ir Vilniuje žymimas atidarymas nacionalinio Lietuvos kultūros kelio „Čiurlionio kelias“. Tai pirmasis pilnavertis nacionalinis kultūros kelias mūsų šalyje, kuriuo siekiama pradėti nacionalinių kultūros kelių programą, skatinti regionų kultūros atsinaujinimą, aktualizuoti M.K.Čiurlionio gyvenimo ir kūrybos vietas:
ĮŽANGA Į 150-ĄSIAS M.K.ČIURLIONIO GIMIMO METINES
Lietuvos kultūros kelias „Čiurlionio kelias“ siekia aktualizuoti M.K.Čiurlionio gyvenimo ir kūrybos vietas: Varėną (senąją jos dalį ir naująjį miestą), Druskininkus, Vilnių, Kauną, Rietavą, Plungę ir Palangą. Planuojama, kad 2021 metais šis kelias apims Varšuvą, Leipcigą, Sankt Peterburgą.
„Čiurlionio kelias“ – tai tarsi įžanga į artėjančias 150-ąsias M.K.Čiurlionio gimimo metines, paskatinanti atsigręžti į vietas, susijusias su šiuo genialiu kūrėju, vietas, kuriose gimė jo įstabiausi kūriniai, tebegarsinantys mūsų šalį pasaulyje. „Čiurlionis“ tampa savotišku mūsų valstybės kodiniu pavadinimu. Tikiuosi, kad „Čiurlionio kelias“ tiek lietuvius, tiek užsienio svečius skatins juo keliauti, semtis įkvėpimo taip įprasmindamas M.K.Čiurlionio atminimą. Šis projektas telkia ne tik institucijas, bet ir žmones, kuriems svarbus M.K.Čiurlionis“, – pažymi kultūros ministras M.Kvietkauskas.
KULTŪRINĖS TOPOGRAFIJOS MENO SAVAITĖ
Pirmąją kultūrinę kelionę M.K.Čiurlionio gyvenimo ir kūrybos vietomis gegužės 24 – 31 dienomis sumanė prof. R.Zubovas, aktualindamas žinomą faktą, jog M.K. Čiurlionis su broliais Stasiu ir Jonu 1907 m. gegužės 24 dieną su jų pačių pasidirbintu laiveliu išplaukė iš Druskininkų Nemunu į Jurbarką, veždami M.K.Čiurlionio sukurtą paveikslą „Šv. Rokas“, kurį dailininkui užsakė Jurbarko parapijos klebonas baigiamai statyti neogotikinei bažnyčiai. Jų kelionė laiveliu su paveikslu baigėsi Jurbarke, o į Druskininkus jie sugrįžo traukiniu per Sekmines. Kultūrinės topografijos meno savaitės „Čiurlionio Lietuva“ renginiai dar vyks Kaune (gegužės 28 d.), Plungėje (gegužės 29 d.), Rietave (gegužės 30 d.), Palangoje (gegužės 31 d.).
„Čiurlionio kelias“ – tęsiasi 487 km. ir susieja Varėną, Druskininkus, Vilnių, Kauną, Rietavą, Plungę ir Palangą, šiuose miestuose veikiančias nacionalines, valstybines bei savivaldybių kultūros įstaigas, nevyriausybines organizacijas, kurios siūlo lankyti Čiurlionio gyvenimą ir kūrybą aktualizuojančius objektus, susipažinti su M.K.Čiurlionio atminties ženklais, dalyvauti specialiuosiuose meno ir edukacijos bei kultūros turizmo projektuose. Čiurlionio kelio maršrute dalyvaujančios institucijos siūlo bendrąsias paslaugas (teminės ekskursijos, edukaciniai renginiai, ekspozicijos, parodos, prezentacijos) ištisus metus, o specialiuosius projektus (muzikos festivalius, meno savaites, plenerus, konferencijas, meistriškumo kursus, kūrybines stovyklas, kultūrinius susitikimus ir kt.) – atskiromis datomis. Nuolatinėje „Čiurlionio kelio“ programoje lankytis ir dalyvauti renginiuose kviečia Nacionalinis M.K.Čiurlionio dailės muziejus (M.K.Čiurlionio galerija Kaune ir M.K.Čiurlionio memorialinis muziejus Druskininkuose), Lietuvos dailės muziejus (Nacionalinė dailės galerija Vilniuje ir Gintaro muziejus Palangoje), Druskininkų miesto muziejus, Čiurlionio namai Vilniuje, Senosios Varėnos šv. Arkangelo Mykolo bažnyčia, Varėnos kultūros centras, Rietavo Oginskių kultūros istorijos muziejus, Žemaičių dailės muziejus Plungėje, Palangos kurorto muziejus ir jų partneriai.
Parengta pagal LR Kultūros ministerijos ir „Čiurlionio kelias“ informaciją.
Nuotrauka: paminklas „Angelas“ pagal M.K.Čiurlionio paveikslą „Auka“ (Senoji Varėna, aut. M.Paulauskas). Foto: „Čiurlionio kelias“.