Daugelis besidominčių šiuolaikine architektūra žino, jog vienas garsiausių portugalų architektų Alvaro Siza (Alvaro Siza Vieira) nevengia eskizuoti ranka bei skečais iliustruoti savo architektūros projektus. Architektūrinių piešinių muziejuje, Berlyne neseniai atidaryta unikali paroda „Siza – nematyta ir nežinoma“, kurioje susilieja architektūra, menas ir gyvenimas. Greta portugalų modernizmo architektūros meistro eskizų čia rodomi ir jo žmonos, sūnaus ir anūko piešiniai.
KONTRASTAS MONUMENTALIAI ARCHITEKTŪRAI
Alvaro Siza (g. 1933) – Europos modernizmo architektūros „mohikanas“. Porto architektas dar 1992 metais už nuopelnus šiuolaikinei architektūrai buvo apdovanotas prestižine Pritzkerio premija, o 2002-aisiais ir 2012-aisiais – nusipelnė Venecijos architektūros bienalės Auksinių liūtų. Jis taip pat – ir Kareliškosios britų architektų sąjungos Auksinio medalio už architektūrą (2009 m.) laureatas.
Greta architektūrinės meistrystės jis neabejotinai talentingas ir dailininkas. Tą dar kartą demonstruoja ir Berlyne, Tchoban fondo Architektūrinių piešinių muziejuje veikianti piešinių paroda „Siza – nematyta ir nežinoma“ (angl. Siza – Unseen and Unknown). Ši paroda lankytojams atveria jo šeimos archyvą bei lankytojus panardina į intymų architektūrinį bei jam artimiausių žmonių pasaulį.
Gana netikėta, tačiau architekto A.Siza‘os jautrūs ir žaismingi skečai yra kontrastas monumentaliomis jo projektuojamų modernistinių pastatų formomis.
KONCENTRUOJASI Į ŠEIMOS PRIVAČIĄ APLINKĄ
Bene pirmą kartą greta žymiojo architekto piešinių viešai eksponuojami jo šeimos narių – prieš daugybę metų tragiškai mirusios žmonos dailininkės Marijos Antonijos Siza (Maria Antónia Siza Vieira, 1940 –1973 m.), sūnaus Alvaro Leite‘o Siza‘os (Álvaro Leite Siza, g. 1962 m.) ir anūko Henrique‘o Siza‘os (Henrique Siza, g.1992 m.) – piešiniai.
A.Siza‘os sūnus taip pat yra architektas, o jo anūkas – studijuoja architektūrą, tačiau paroda pristato ne tiek pačia architektų dinastiją, bet labiau šeimos privačią aplinką. Žiūrovas čia gali pabandyti suprasti, kaip šeima ar jos narių tarpusavio santykiai atsispindi A.Siza‘os kuriamoje architektūroje bei kaip garsus architektas įtakoja savo šeimą.
Parodoje eksponuojama 100 piešinių. Daugiausia – įvairių A.Siza‘os projektų eskizai bei jo architektūrinės fantazijos. Parodą papildo katalogas.
Parodos kuratoriai: A.Choupina ir K.Feireiss.
Parengta pagal Architektūros piešinių muziejaus Berlyne ir PILOTAS.LT informaciją.
Titulinis pav.: Iš parodos „Siza – nematyta ir nežinoma“, aut. M.A.Siza
Alvaro Siza’os portretas, Maria Antónia Siza Vieira, 1973 m.
nesutinku
( 2019-03-07 )
Kam tie piešiniai, architektui svarbiausia yra mokėti dirbti su BIM, mokėti įkelti į Infostatybą ir Tpdrisą, taip pat paskaičiuoti A++ klasę.
mnmn
( 2019-03-14 )
Siza – nueinancios architekturos kartos zmogus. nesakykite jam, kad mes cia Lietuvoje zaidziame su A klasemis architekturoje. sirdis neatlaikys.
mnmn
( 2019-03-07 )
fantastiski architekturiniai piesiniai