Žymaus tarpukario Lietuvos architekto Vytauto Landsbergio-Žemkalnio archyvo paroda, pernai eksponuota jo paties projektuotose Kauno „Pienocentro“ rūmuose, sulaukė daugybės šia asmenybe besidominčių lankytojų bei teigiamų atgarsių. Visi nespėję ekspozicijoje detaliau susipažinti mūsų architektūros korifėjaus kūrybiniu palikimu, nuo šiol tą gali padaryti virtualiai.
Vytautas Landsbergis-Žemkalnis (1893–1993) – bene žymiausias XX amžiaus Lietuvos architektas, kurio gyvenimas ir kūryba atspindi ištisą modernizmo epochą. Su šia epocha bene geriausiai buvo galima susipažinti pernai Kaune, „Pienocentro“ rūmuose, kur Lietuvos literatūros ir meno archyvas (projekto vadovė V.Jonušytė) surengė architekto archyvo parodą (kuratorė – dr. M.Drėmaitė). Daugybę architektų bei kitų architektūra besidominčių kauniečių sutraukusį jos atidarymą, pernai rudenį pagerbė ir architekto sūnus Vytautas Lansbergis su žmona Gražina Ručyte-Landsbergiene. Garbusis Lietuvos politikas su susirinkusiais gana plačiai čia pasidalino savo asmeniniais atsiminimais apie tėvą.
Parodos architektai O.Lozuraitytė ir P.Išora specialiai V.Lansbergio-Žemkalnio archyvo parodai atkūrė autentišką „Pienocentro“ III aukšto planinę struktūrą – buvusią valdybos posėdžių salę, pasitarimų kambarį, pirmininko, technikos direktoriaus ir buhalterijos kabinetus, kvietusius lankytojus į architektūros, istorijos ir archyvo labirintus (parodos diz. T.Karpavičius). Tai bene didžiausia tokio tipo paroda per pastarąjį dešimtmetį, atskleidusi didžiulį architekto talentą bei darbštumą. Jos turiniui nenusileido ir pati ekspozicija, padėjusi parodyti ne vien archyve saugomą medžiagą, bet to laikmečio dvasią.
Nesuspėjus parodos aplankyti „gyvai“, dabar jos labirintais gali pakeliauti virtualiai. Specialiai sukurtoje svetainėje taip pat pateikiama architekto V.Landsbergio-Žemkalnio trumpa biografija, asmeninės nuotraukos, daugiau ar mažiau žinomų architektūrinių darbų vizualinė medžiaga. Greta „Pienocentro“ rūmų čia: Krašto apsaugos ministerijos ginklavimo valdybos tyrimu laboratorija; Fiziško auklėjimo rūmai Kaune; Kauno apskrities savivaldybės rūmai, Prekybos, pramonės ir amatų rūmai; Klaipėdos pedagoginio instituto Sporto ir gimnastikos rūmai; Krašto apsaugos ministerijos ginklavimo valdybos tyrimu laboratorija Kaune ir daugybė kitų. Paties V.Landsbergio-Žemkalnio dar 1966 metais archyvui perduotas itin solidus darbų rinkinys – bene vienintelė tokio pobūdžio kolekcija šalyje.
Parengta pagal Lietuvos literatūros ir meno archyvo ir PILOTAS.LT informaciją.
Giedrius
( 2019-01-22 )
Valio. O čia tai bent
labai
( 2019-01-22 )
!