Ypatinga šviesa pasižymėjusi Virgilijaus Šontos kūryba netilpo į nusistovėjusios Lietuvos fotografijos mokyklos sufomuotus rėmus, išsiskyrė nuolatiniais ieškojimais, išplėtė vietinės fotografijos raišką. Tai atsispindi ir ką tik išleistame jo fotografijų albume „Mokykla – mano namai“, kuris pristatomas Kauno fotografijos galerijoje.
Gruodžio 5 dieną (trečiadienį) 17.30 val. Kauno fotografijos galerijoje įvyks Virgilijaus Šontos albumo „Mokykla – mano namai“ pristatymas. Renginyje dalyvaus Lietuvos fotomenininkų sąjungos pirmininkas, leidinio sudarytojas Gintaras Česonis, geriausias V.Šontos draugas fotografas Romualdas Požerskis, kuratorius ir albumo teksto autorius Adam Mazur, leidinio dizainerė Inga Navickaitė.
A.Mazur leidinio tekste rašo: Šios medžiagos jėga kyla iš esminės negailestingos priešpriešos tarp nekaltos vaikystės ir specialiosios mokyklos realijų. Be to, čia kuo mažiausiai kalbama apie absurdiško „nenormalių” vaikų susidūrimo su „normaliu” totalitarinės valstybės pasauliu išryškinimą. <…> Šiam fotografui svarbiausia yra nauja perspektyva ir žiūrėjimas į pasaulį vaiko akimis.
V.Šonta buvo vienas svarbiausių savo kartos kūrėjų Lietuvos fotografijos lauke. Per daugiau nei dvidešimtmetį trukusį kūrybinį laikotarpį autorius sulaukė pripažinimo ne tik vietiniame, bet ir platesniame kontekste – V.Šontos darbai buvo eksponuojami svarbiose Lietuvos, Sovietų sąjungos, Europos, Šiaurės ir Pietų Amerikos institucijose.
Leidinyje pristatoma serija „Mokykla – mano namai“ buvo sukurta 1980-1983 metais mokyklose-internatuose specialių poreikių turintiems vaikams. Tai bene garsiausia jo fotografijų serija. Drąsus autoriaus žingsnis viešinti ir nagrinėti visuomenėje nutylimas temas patvirtina V.Šontos kaip talentingo, nepasiduodančio kūrybos suvaržymams menininko poziciją.
Leidinį iš dalies finansuoja Lietuvos kultūros taryba.
Parengta pagal Kauno fotografijos galerijos informaciją.
Nuotrauka: „Mokykla – mano namai“, V.Šonta