Architektai Adriana Benguela, Gustavo Utrabo, Pedro Duschenesas ir dizaineris Marcelo Rosenbaumas Pietų Amerikos tropikuose suprojektavo „Vaikų kaimelį“, kuris neseniai pastebėtas tarptautiniu mastu. 540 paauglių ir jaunuolių skirtas pastarasis Tokantinso valstijos statinys suprojektuotas jautriai derinant tradicines statybos technologijas su šiuolaikine estetika, o toli nuo namų esantiems jo gyventojams – primena jaukius namus.
PERMĄSTĖ VIETINES STATYBOS TRADICIJAS
Žemdirbyste garsėjanti Brazilijos tropikų Tokantinso valstija užstatyta daugiausia vienaukščių namelių gyvenvietėmis. Ką tik joje pastatytame „Vaikų kaimelyje“ (arch. „Aleph Zero“, diz. M.Rosenbaum) gyvena valtimis į mokyklą iš atokių gyvenviečių suplukdyti vaikai ir jaunuoliai nuo 13 iki 18 metų. Bradesco fondo finansuotą jiems gyventi skirtą kaimelį sudaro 2 mergaičių ir berniukų dalys.
„Vaikų kaimelį“ suprojektavusiems architektams teko iš naujo permąstyti Brazilijos statybos tradicijas bei surasti būdą jas pritaikyti nūdienai. 25.000 m² ploto kaimelio sienoms jie parinko rankų darbo žemės plytas, kurios pasižymi puikiomis termoizoliacinėmis savybėmis ir padeda valdyti vidaus mikroklimatą. Toks statybos būdas sukuria itin glaudų ryšį ne tik su vietos gamtine ar kultūrine aplinka, bet ir pačia vietos bendruomene, kuriai šis statinys yra skirtas.
„Vaikų kaimelio“ vidaus erdvės organizuojamos aplink 3 didelius pavėsį sukuriančius kiemus, kurie labai tinka ne tik ilsėtis, bet ir bendrai veiklai. Pirmajame jo aukšte suprojektuoti miegamieji kambariai, o antrajame – universalios bendrosios patalpos skaityti, žiūrėti televizorių ar tiesiog ilsėtis.
STOGAS SUJUNGIA IR APSAUGO
Bene išraiškingiausias statinio architektūrinis elementas – plokščias ir platus laminuotų medžio konstrukcijų stogas, ne tik uždengiantis gana uždarus pirmojo aukšto tūrius, bet ir nulemiantis pastato architektūrinį charakterį. Jis garantuoja vaikams nuolatinį pavėsį, kuris tropikuose yra nepaprastai svarbus. Pastarais išraiškingas architektūrinis elementas taip pat padeda suformuoti tarpinę erdvę tarp vidaus ir išorės, o tuo pačiu – sukuria sveiką patogią būti aplinką, kuriai nereikia oro kondicionavimo net kai oro temperatūra lauke viršija 40°C.
Karališkoji britų architektų sąjunga (RIBA) komplekso „Vaikų kaimelis“ autorius neseniai apdovanojo tarptautine premija. Tokio įvertinimo jie susilaukė ne tik už išraiškingą tradicinių statybos technologijų derinį su šiuolaikine architektūra, bet ir už pastato socialinę paveiką. Tarptautinę architektūros premiją britai įteikia kas dvejus metus.
Parengta pagal RIBA informaciją.
Nuotraukos: Cristobal Palma.