Architektai, įvairių sričių specialistai bei menininkai kviečiami į kūrybines dirbtuves dėl Merkinės miesto centrinės aikštės pertvarkymo.
Merkinė – vienas seniausių Lietuvos miestų (1359), ilgą laiką buvęs vienu svarbiausių pasienio mazgų, kuriame kryžiavosi Lietuvių traktas Vilnius – Krokuva ir kelias Kaunas – Gardinas. Įdomu, kad būtent Merkinėje Lietuvos krikšto metais karalius Jogaila pasirašė Miesto teisių suteikimo raštus ne tik Merkinei, bet ir Vilniui.
Šiandien Merkinėje senųjų istorinių ženklų likę nedaug. Miesto žemių ribas tebežymi 1569-aisiais statyti Magdeburgo teisės stulpai, Merkio ir Nemuno santakoje dunkso milžiniškas piliakalnis, miesto centre dar ženklūs urbanistinės struktūros bruožai.
Patyręs Rusijos caro, karų ir sovietmečio agresijas, Merkinės centras architektūriškai yra praktiškai sunaikintas. Net trikampė miesto aikštė deformuota ir erdviškai, ir semantiškai: viduryje pūpso intervencinė cerkvė 1888 m. už bausmę pastatyta ant renesansinės Merkinės rotušės pamatų…
Būtent centrinei Merkinės aikštei pertvarkyti ir skiriamos kūrybinės dirbtuvės, kuriose bus siekiama suformuoti aikštės raidos vizijas.
Dirbtuvių tikslas – pasitelkiant profesionalių architektų, vietos bendruomenės ir nepriklausomų ekspertų patirtis, diskusijos ir kūrybinių dirbtuvių procese suformuoti šios viešosios erdvės galimos raidos scenarijus, kurie taptų pagrindu tolimesniam šios vietos vystymui.
Kūrybinėse dirbtuvėse sukurti darbai, atlikta įvairaus pobūdžio analizė taptų pagrindu produktyviau spręsti ne tik dabartinės aikštės, kuri neturi tapatybės, pertvarkos programos ir galimybių klausimus, bet ir visos Merkinės miestelio viešųjų erdvių sistemos problemą. Į šią sistemą patenka ne tik buvusio ir nunykusio Merkinės miesto urbanistinio audinio elementai – gatvės, bet ir aikštės bei Merkinės Partizanų kalnelio memorialas.
Merkinės miestelis, turintis labai turtingą istoriją ir buvęs svarbus urbanistinis strateginis centras skirtingais jo istorijos laikotarpiais, šias savo tapatybes yra, deja, praradęs.
Jų raiška erdvinėmis, architektūrinėmis ir istorinės atminties atgaivinimo priemonėmis yra labai svarbi tiek vietos tapatybės, tiek ir turistinio ar kultūrinio turizmo plėtros bei patrauklumo aspektais.
Kūrybinės dirbtuvės numatomos kaip kokybiško bendradarbiavimo tarp profesionalių architektų, vietos bendruomenės narių, savivaldos institucijų, vietos kultūros įstaigų praktika.
Paraiškas prašome siųsti iki 2018m. rugpjūčio 27d. 10 val. adresu: nulinislaipsnis@gmail.com Paraiškoje būtina nurodyti komandos pavadinimą, jos narių vardus ir pavardes, pateikti jų CV bei portfolio, kontaktinio asmens el.paštą ir telefono numerį.
Kūrybinių dirbtuvių organizatoriai: Merkinės krašto muziejus, VšĮ “Nulinis laipsnis”, Merkinės miestelio bendruomenė.
Partneriai: Varėnos rajono savivaldybės administracija, Dzūkijos nacionalinio parko direkcija, Merkinės kultūros centras. Rėmėjas: Lietuvos kultūros taryba.
Veiksmas: 2018 rugsėjo 6-9 dienos, Merkinės miestelis
Dalyviai (komandos): 4 architektų komandos po 3-4 žmones; 3 kuratoriai; Miestelio bendruomenės atstovai. Savanoriai architektūros studentai po 1-2 kiekvienai kūrybinei komandai;
Reikalavimai komandai: 2 arba 3 architektai su ne mažesne nei 5 metų praktinio darbo patirtimi, 1 kraštovaizdžio architektas arba/ir 1- kitos specialybės atstovas ar menininkas. Bendras komandos narių skaičius – iki 4 asmenų.
Kontaktai: projekto vadovas Tomas Grunskis, nulinislaipsnis@gmail.com tel. +370 652 83288.
Parengta pagal VšĮ “Nulinis laipsnis”
Titulinė nuotrauka: Istorines Merkinės miesto žemes žymintys Magdeburgo teisių (1569) stulpai. Foto: ©pilotas.LT
Šiandieną Merkinės centrinė aikštė visiškai praradusi erdvinį-architektūrinį pavidalą. Foto: ©pilotas.LT