Po neatremiamos SĮ „Kauno planas“ rengiamo Kauno Ąžuolyno sutvarkymo projekto, liūdnai pagarsėjusio rododendrizacija, kritikos buvo daugybė šios įstaigos vadovo Raimundo Labučio bei kitų atsakingų žmonių pažadų ir net ženklų, kad istorinio Kauno parko rekonstrukcijos projektavimas pagerės iš esmės. Vis dėlto, kaip visuomeninės organizacijos „Mūsų Kaunas“ puslapyje neseniai paviešintame straipsnyje pastebi Vidas Konstantinopoulos, cirkas Kauno ąžuolyne tęsiasi. Kiek pakoreguoto, tačiau ir toliau gausybės įvairių trūkumų kamuojamo Kauno ąžuolyno rekonstrukcijos projekto (PV A.Nosenko, arch. A.Mituzas, V.Sipavičius, J.Eivaitė, spec. N.Steponaitytė) pristatymas numatytas liepos 26 dieną (ketvirtadienį) 17 val. 10 min. miesto savivaldybės Didžiojoje salėje. PILOTAS.LT skaitytojams siūlome Vido Konstantinopoulo pastebėjimus „pagerinto“ Kauno ąžuolyno projekto tema.
Ąžuolyno rekonstrukcija: cirkas tęsiasi. Ir vargu, ar baigsis – juk reikia gi kažkaip įsisavinti pusantro milijono eurų europinių pinigų, skirtų šio parko rekonstrukcijai. Nors rododendrai lyg jau ir nežydės, o vietoje šimtamečių ąžuolų atviros pievos neplytės, šio, jau ketvirtojo projekto autoriai (ta pati SĮ “Kauno planas”) vieningojo tvarkymosi principų atsikratyti taip ir nesugebėjo.
Kas naujo? Visų pirma, atsisakyta minties išasfaltuoti dabartinį apskritimo formos miško takelį bei skirti jį riedutininkams. Iš plano prapuolė ir daugiau nei du šimtai x ženklu pažymėtų apskritimų, kurie galimai reiškė kertamus medžius. Be to, bėgimo take jau nebus įrengti tie įdomieji šviestuvai su judesio jutikliais.
Visi kiti Ąžuolyno rekonstrukcijos projekto sprendiniai tie patys: ketinama atnaujinti visus esamus asfalto takus, perkelti vaikų žaidimų bei treniruoklių aikšteles į naujas vietas (nes dabar jos, pasak projekto autorių, kenkia ąžuolų šaknims), įrengti medinius laiptus į Tunelio g. bei Radvilėnų pl. (A.Mickevičiaus slėnį), pastatyti naujus suoliukus bei šiukšliadėžes, atnaujinti bei išplėsti apšvietimą ir t.t.. Lankytojų gamtosauginiam švietimui parke turėtų atsirasti informacinių stendų, be to, žadama sutvarkyti ir parko drenažą.
Tuo visas pozityvas ir baigiasi. Ko gero didžiausia problema taip ir lieka planuojamas įrengti didžiulis tvenkinys. Kodėl? Pateikiu keletą priežasčių:
Norint jį įrengti reikės nukirsti įspūdingą šimtametę liepą;
Taip pat teks iškirsti dešimtis kitų vertingų medžių (beržus, ąžuolus ir t.t.);
Toks dirbtinis svetimkūnis neabejotinai pakenks ąžuolyno ekologijai bei gamtinei pusiausvyrai;
Jo reikalingumas bei tinkamumas ąžuolynui kelia abejonių, juolab Kaune jau yra 8 parkai prie vandens telkinių.
Ne itin patraukliai skamba ir sumanymas visus parke (miške) esančius natūralius takelius užpilti skalda, nes:
Analogiškų skaldos takelių būklė Kalniečių parke jau nekokia ir jie jau byra;
Bėgikams natūralios dangos takai suteikia geresnę amortizaciją;
Natūralios ąžuolyno gamtos apsuptyje skaldos takai nelabai įsilietų į aplinką.
Be to, planuojama apšviesti daugybę šimtamečių ąžuolų, visgi:
Moksliškai įrodyta, jog pastovus medžių apšvietimas tamsiuoju paros metu jiems gali turėti neigiamą įtaką;
Planuojama apšviesti ir toli nuo esamų elektros kabelių esančius medžius, šiam tikslui per mišką teks kasti naujus, o tai gresia medžių šaknų nukapojimu ir pažeidimu;
Šalia šimtmečių ąžuolų stovintys metaliniai apšvietimo stulpai gadins vaizdą.
Apie medžių kirtimą projekte neužsimenama (tam parengtas atskiras gamtotvarkos planas), tačiau kažkiek medžių teks iškirsti tiesiant naują dviračių taką, kuris turėtų atsirasti miške tarp esamo pagrindinio pėsčiųjų tako bei Vydūno alėjos.
Projekto informacija: aprašymas, planas, vaizdai.
Pav.: SĮ „Kauno planas“.
lina
( 2018-07-23 )
nuostabu-projektas superinis…sunauja su akinuotu karaliuku vel pradeda pamazgu pylima…nesistenk=miesto grazinimas vyks toliau
mnmn
( 2018-07-25 )
toks projektas tikrai nudziugintu silainiu gyventojus
problema tame, kad jis visiskai netinkamas istoriniam azuolynui
nematyti skirtumu tarp silainiu ir azuolyno situaciju ir nesuprasti, kad tam reikalingi is esmes kitokie architekturiniai sprendimai gali tik visiskas architekturinis berastis arba aklas cinikas