Neaktyviame atominiame reaktoriuje, Stokholme atidaroma personalinė lietuvių menininko Vygando Šimbelio paroda „Interpretacinis skaitmeniškumas“. Parodoje V.Šimbelis kvestionuoja skaitmeninio ir fizinio pradų santykius, siekdamas suvokti pasaulį kaip vientisą bei užfiksuoti skaitmeniškumą kiekviename šiuolaikinio žmogaus gyvenimo žingsnyje.
SIŪLO PAMATYTI SKAITMENIŠKĄ KASDIENYBĖS PUSĘ
Rytoj, balandžio 12 dieną 19 val. Stokholmo parodinėje erdvėje R1 įvyks personalinės lietuvių menininko Das Vegas (V.Šimbelis) parodos „Interpretacinis skaitmeniškumas“ (angl. Interpretative Digitality) atidarymas. Bus atliekamas performansas „Meno vertė: aukcionas“ (su Daina Pupkevičiūte). Lankytojai galės įsigyti „Meno vertės“ projekto kūrinių, kurie taip pat atspindi visapusiško skaitmeniškumo sampratą.
Parodinė erdvė R1 yra įkurta buvusiame reaktoriuje, kuris paslėptas giliame Stokholmo miesto požemyje. Parodos projektai reflektuoja pačios erdvės specifiškumą ir papildo ją medijų meno interpretacijomis, pačių patalpų sienos ir lubos yra išrašinėtos skaičių kodais.
Parodos „Interpretacinis skaitmeniškumas“ autorius siūlo atsisakyti siauros redukcionistinės skaitmeniškumo sampratos, pagal kurią skaitmeniškos yra tik kompiuterių abstrakcijos – vienetų ir nulių sekos. Menininkas siūlo pažvelgti ir pamatyti skaitmenišką mūsų kasdienybės pusę: „Mes gyvename visa apimančiame kompiuterijos pasaulyje ne tik dėl kompiuterinės abstrakcijos – net skaičiavimas pirštais yra kompiuterija, o maisto gamybos receptas – algoritmas“, tikina Das Vegas. Taigi suprantama, kad be šiuolaikinės technologinės kompiuterijos paroda neapsieina.
Parodoje pateikiamas platus interaktyvių projektų spektras, nuo fizinių žaidimų iki inovatyvių technologinių sprendimų. Pogrindiniame reaktoriuje bus eksponuojami per kelerius pastaruosius metus menininko sukurti darbai, tarp kurių – „Metaphone“ interaktyvi mašina, „S T R A T I C“ audiovizualinis pasirodymas, interaktyvi duomenų generavimo instaliacija „Duomenų ekonomika“, „sulaužytų“ fotografijų serija „Panoraminis laikas“.
PARODA ILIUSTRUOJA DISERTACIJOS TYRIMĄ
„Norėjau „sužmoginti“ technologijas ir tuo pačiu kalbėti apie įvairių sistemų nulaužimus (angl. hacking), trikdančias technologijas, ar trikdžius (angl. disruption) ir akseleravimą. Visos šios parodoje reflektuojamos praktikos, metodai ir teorijos yra išsamiai tyrinėjamos mano daktaro disertacijoje, pavadinimu „Sužmoginančios technologijos postskaitmeniniame mene,“ – pasakoja V.Šimbelis. Būtent šią disertaciją menininkas gins prieš pat parodos atidarymą. Disertacijoje menininkas tiria technologijų „sužmoginimo“ aspektą per savo meninę praktiką. Pavyzdžiui, menininkas tyrinėjo, kaip per trynimo veiksmą (deletion) sukurti poeziją. Šiuo tikslu sukūrė mobiliojo telefono programėlę, kad trinant asmenines trumpąsias žinutes būtų galima sugeneruoti haiku eilėraštį ir juo pasidalinti su kitais.
Performansas bus pakartotas balandžio 14 dieną, 14 val.
Parengta pagal V.Šimbelio informaciją.
Foto: „Sustingusi detalė“, V.Šimbelis, 2017, parodinė erdvė R1