Ką tik paskelbtas Laisvės kovotojų įamžinimo Vilniaus Lukiškių aikštėje memorialo idėjos nugalėtojas. Susumavus visuomenės bei ekspertų vertinimo balus, paaiškėjo, jog svarbiausioje šalies aikštėje bus įgyvendinamas skulptoriaus ir dizainerio Andriaus Labašausko kūrinys, interpretuojantis miško partizanų bunkerius. Memorialo konkursą ir kūrybines dirbtuves surengė Vilniaus šiuolaikinio meno centras (ŠMC).
SURINKO 10 BALŲ IŠ 16 GALIMŲ
Remiantis konkurso rezultatais, daugiausia visuomenės ir ekspertų balų A.Labašausko memorialas laisvės kovotojams. Iš visuomenės jis sulaukė 11.919 balsų internete (37,51%), o taip pat – net 7 iš 8 komisijos narių balsų. Elektroninio balsavimo rezultatas ir komisijos balsai sudarė po 50 proc. galutinio įvertinimo. A.Labašausko idėja Lukiškių aikštei iš viso surinko net 10 balų iš 16 galimų.
2-oje vietoje liko daugiausiai visuomenės balsų 11.966 (37.66%) gavusi architekto Gintaro Čaikausko kolektyvo idėja – realistinė Vyčio skulptūra, kurios maketas stovėjo Lukiškių aikštėje. Šiam projektui taip pat atiteko ko vienintelis likęs komisijos balsas. Už meno instaliacijų kūrėjo D.Žiūros grupės projektą balsavo 3.062 (9.64%), už architekto T.Grunskio kolektyvo projektą – 2.759 (8.68%), o už buvusio tremtinio kraštotyrininko A.Lelešiaus projektą – 2.069 (6.51%) visuomenės.
Idėjas Vilniaus Lukiškių aikštės memorialui vertino 8 komisijos nariai: dr. Lolita Jablonskienė – dailėtyrininkė, Nacionalinės dailės galerijos vadovė; Virginija Januškevičiūtė – šiuolaikinio meno kuratorė (komisijos pirmininkė); Andersas Kreugeris – Šiuolaikinio meno muziejaus (MHKA) Antverpene kuratorius; dr. Giedrė Mickūnaitė – dailėtyrininkė; Deimantas Narkevičius – skulptorius ir filmų kūrėjas, Lietuvos nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatas; Algis Narutis – Nevyriausybinių organizacijų Lietuvos valstybės gynybiniams interesams stiprinti koordinacinės tarybos pirmininkas; Mindaugas Pakalnis – urbanistas, Vilniaus miesto savivaldybės Miesto plėtros departamento direktorius; Salvina Taukinaitienė – LR Krašto apsaugos ministerijos Protokolo skyriaus vedėja.
Beje, 9-asis narys, prof. Alfredas Bumblauskas – istorikas, VU Istorijos teorijos ir kultūros istorijos katedros vedėjas, Lietuvos nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatas, balsavime nedalyvavo.
SIEJASI SU PARTIZANŲ BUNKERIAIS IR MIŠKU
1-ąją vietą su savo projektu laimėjęs skulptorius ir dizaineris A.Labašauskas į Lukiškių aikštę pasiūlė pažvelgti pirmiausia kaip į laisvą, atvirą miesto erdvę. Jo pasiūlymas – suformuoti kalvą, kuri susilietų su aikšte ir pratęstų aikštės pievas bei takus, papildydama ir paįvairindama kraštovaizdį. Pačioje aikštėje vykstantys procesai taptų memorialo dalimi, nes, pasak idėjos autoriaus, laisvos valstybės piliečiai būdami viešoje erdvėje kiekviena akimirka kuria vis nauja laisvės vaizdinį.
Pietinis, į Gedimino prospektą orientuotas kalvos šlaitas būtų užbaigtas vertikaliu skulptūrinės plastikos reljefu. Tai – memorialinė siena, kurią menininkas kuria liedamas formą nuo medžių kamienų. Medžių motyvas pasirinktas neatsitiktinai: į viršų besistiebiančių kamienų vaizdas siejasi su miško partizanų bunkeriais ir pačiu mišku. Ši skulptūrinė siena komponuojama kalvos šlaite, todėl ji simbolizuoja ir pogrindį – simbolinę erdvę, kurioje vyko pasipriešinimas okupacijai. Skulptūrinėje sienoje medžių kamienuose būtų išraižyti laisvės kovų dalyvių slapyvardžiai: Liepa, Ąžuolas, Vytis, Beržas, Drebulė ir kt..
Tarp šio reljefo ir priešais esančio Genocido aukų muziejaus (ir jo cokolyje iškaltų laisvės kovų dalyvių pavardžių) formuojama erdvė turėtų tapti patogia susibūrimo aikštele, apsupta memorialinių akcentų ir tinkama oficialiems reprezentaciniams renginiams.
ŠMC EKSPONUOJA VISUS FINALININKŲ PROJEKTUS
Vilniaus Šiuolaikinio meno centre (ŠMC) pristatomi visų 5 finalinio konkurso etapo dalyvių projektai – vizualizacijos, maketai, architektūriniai brėžiniai ir medžiagų bandiniai. Paroda čia veiks iki gruodžio 17 dienos (kasdien nuo 12 iki 20 val., išskyrus pirmadienius). Lankymas nemokamas. 3 parodos trečiadienius (lapkričio 29 dieną, gruodžio 6 dieną ir 13 dieną) 17 val. bus rengiamos ekskursijos po parodą su ŠMC edukatore.
Pagal konkurso kvietimo į kūrybines dirbtuves sąlygas Lukiškių aikštės memorialas turi būti įgyvendintas lygiai per metus – iki kitų metų gruodžio.
Parengta pagal ŠMC ir PILOTAS.LT informaciją.
Iliustracijos: Laisvės kovotojų įamžinimo Vilniaus Lukiškių aikštėje memorialas, A.Labašauskas, 1-oji vieta.