Lietuvos Liaudies Buities Muziejuje, Rumšiškėse neseniai atidaryti ir visuomenei pristatyti Aristavėlės dvaro rūmai. Tai vienintelis toks Lietuvos pastatas, reprezentuojantis medinę rūmų architektūrą. Šis Medinės architektūros paveldo konservavimo, tyrimų ir mokymų centrui bei dvaro buitis ekspozicijai pritaikytas XVIII a. statinys ypač aktualus pastaruoju metu sparčiai gana gausėjančiai medinės architektūros bendruomenei.
Lietuvos Liaudies Buities Muziejuje ką tik baigti restauruoti ir įrengti Aristavėlės dvaro rūmai nepasižymėjo dydžiu ar prabanga, tačiau išsaugojo tipišką bajoriškos rezidencijos vaizdą, kuris atsispindi viduriniojo bajorijos sluoksnio materialinę ir dvasinę kultūrą.
XVIII a. statinyje dabar veikia Medinės architektūros paveldo konservavimo, tyrimų ir mokymų centras, skirtas vykdyti įvairias tyrimo ir švietimo programas, bei įrengta ekspozicija, atspindinti dvaro buities kultūrą.
Kėdainių rajono Aristavėlės kaime anksčiau stovėję dvaro rūmai – vienintelis toks išlikęs pastatas Lietuvoje, reprezentuojantis medinę rūmų architektūrą. Kai 1980 metais tuometis „Sniečkaus” kolūkis šio dvaro rūmus atidavė Lietuvos liaudies buities muziejui, pastatas buvo visiškai nugyventas – pritaikytas butams, o viename jų gale net buvo laikomos kiaulės. 1987 metais dvaro rūmai buvo išardyti, pervežti į muziejų ir sandėliuoti. Galiausiai jie atstatyti ir įrengti naujoje vietoje – muziejaus teritorijos šiaurės vakariniame pakraštyje atokiau nuo muziejaus etnografinių sodybų.
„Unikalūs Aristavėlės dvaro rūmai – vertingas baroko laikotarpio lietuvių medinės architektūros pavyzdys, įkūnijantis stilistinės ir tradicinės statybos sąveiką, reprezentuojantis prestižinę, aukštos statybų kultūros, puošnių formų lietuvių bajorijos architektūrą“, – apie šiuos dvaro rūmus rašė menotyrininkė Rasa Bertašiūtė.
Parengta pagal Kultūros paveldo departamento ir PILOTAS.LT informaciją.