Mūsų vaikų darželiai nuo pat sovietmečio labiau panašūs į administracinius pastatus nei į vaikams skirtas įstaigas – gal kiek daugiau ryškesnio sienų dekoro, mažesni baldai. Tai būdinga ne vien valstybiniams, bet ir privatiems šalies darželiams. Receptu kaip įprastą namą paversti jaukia, tačiau žaisminga ir kūrybiškumą skatinančia įstaiga ką tik pasidalino firma „MAD Architects“. Kinų architektai Japonijoje vaikų darželiui pritaikė seną tipinį namą.
PRAVERTĖ SENASIS KONSTRUKTYVAS
Architektai iš kinų firmos „MAD Architects“ ką tik įgyvendino savo pirmą projektą kaimyninėje Japonijoje. Mažame Okazakio miestelyje jie privačiam vaikų darželiui iki tol naudotą seną dviaukštį namą pavertė patrauklia šiuolaikiška edukacine įstaiga „Dobilų namas“. Tai vieta, kur vaikai gali jaustis patogiai it nuosavose namuose bei lavinti ne vien racionaliuosius įgūdžius, bet ir kūrybingumą.
Pertvarkant 105 m² ploto surenkamą medinį gyvenamą namą, pravertė jo senosios konstrukcijos. Toks architektų sumanymas išplėtė statinio architektūrinę paletę bei leido sutaupyti lėšų. Senojo namo medinis konstruktyvas čia tarnauja pagrindinei lavinimosi erdvei bei yra simbolinis senojo namo ženklas. Jo atviros ir uždaros dalys itin tinka įvairiems vaikų užsiėmimams. Tai taip pat užuomina į vaikų nuosavus namus.
SKATINA VAIKŲ FANTAZIJĄ
Senąjį medinį statinį naujas kevalas apvynioja it savotiškas baltas drabužis, sukurdamas erdvę tarp seno ir naujo. Jau pats planas čia nulemia jaukias ir įvairias erdves. Skirtingos geometrijos langai yra lengvai atpažįstami, o viduje šešėliais jie padeda sukurti žaismingą ir vaikų fantaziją skatinančią atmosferą.
Vaikų darželio pastato forma mažyliams labai primena iš pasakų pažįstamą stebuklingą urvą, kurio dinamiškas vidaus erdves padeda sukurti įrengta šlaitinis stogas.
„Pastatą projektavome iš vaikų požiūrio taško“, – sėkmės formulę atvirai atskleidžia kinų architektas Ma Yansongas. Matyt, todėl vaikų darželis ne tiesiog ekonomiškas, bet ir jaukus, žaismingas ir nepanašus į kitus. Jam būdingos savybės, kurių, deja, labai trūksta vaikų įstaigoms Lietuvoje.
Parengta pagal „MAD Architects“ ir PILOTAS.LT informaciją.
Artūras B.
( 2016-09-02 )
Iš tikrųjų priešpriešos tarp žaismės ir jaukumo kaip ir nėra. Tačiau iš praktikos matyti, kad paprastai pastatas, interjeras būna arba žaismingas, arba jaukus. Japonai dažniausia tuodu dalyku kažkaip sugeba sujungti, suvienyti. Verta pasimokyti.
X
( 2016-08-31 )
Kodėl toks pavadinimas: „žaismingas, bet jaukus“ ? Ar žaismingumas nesuteikia jaukumo ?