Trakų istorijos muziejus jau kelerius metus prisideda prie šiuolaikinio meno populiarinimo. Šią mintį grindžia, įprasmina bei naujus strateginius ryšius brėžia ir muziejuje atidaroma žinomo lietuvių dailininko Stasio Eidrigevičiaus plakatų paroda „Laurų vainikas“.
KŪRINIAI IT LAURO LAPELIAI
Rugpjūčio 5 dieną (penktadienį) 18.00 val. Trakų salos pilyje atidaroma žymaus lietuvių menininko, Pasaulio piliečio Stasio Eidrigevičiaus plakatų parodą „Laurų vainikas“. Parodos misija: supažindinti su vieno garsiausių ir savičiausių menininko, nacionalinės premijos laureato, šiandienos Lietuvos ir Lenkijos vizualinio meno atstovų kūryba, per ją parodant tamprų ryšį su menininko tapatumą sąlygojusiomis dvejomis valstybėmis – Lietuva, Lenkija – ir jų kultūra. Renginį organizuoja Trakų istorijos muziejus.
S.Eidrigevičiaus plakatų paroda skirta pristatyti tiražuojamos meninės spaudos kūrinius ir atkreipti dėmesį į skirtingą jų formatą, stilių, turinio įvairovę. Ja siekiama išryškinti plakato, kaip informacijos sklaidos gatvėje ir meno kūrinio galerijoje, skirtumus bei paties plakato, kaip meno kūrinio, koncepcijos daugiasluoksniškumą. Parodoje eksponuojami ne tik tiražuojamos spaudos darbai, bet ir įvairiuose tarptautiniuose konkursuose pelnyti apdovanojimai.
Dar Antikos laikais iš kilniojo lauramedžio šakelių nupintas vainikas buvo šlovės, garbės bei pergalės simbolis, jis siejamas su saulės šviesos dievu, mūzų globėju Apolonu. Senovės Romoje laurų vainikais buvo dabinamos triumfatorių galvos, iš šio papročio atsiradęs ir žodis laureatas (lot. laureatus – vainikuotas laurais). S.Eidrigevičiaus apdovanojimus pelniusių plakatų parodoje kiekvienas kūrinys – tai atskiras lauramedžio lapelis, kurių visuma, lyg valdovo karūna, vainikuoja autoriaus kūrybą.
ŠIUOLAIKINIS MENAS ISTORINIAME KONTEKSTE
Trakų istorijos muziejus siekia integruoti šiuolaikinio Lietuvos meno atstovus į istorinį kontekstą bei reprezentuoti muziejų veiklos potencialą. Šią mintį grindžia, įprasmina bei naujus strateginius ryšius brėžia ir S.Eidrigevičiaus plakatų paroda „Laurų vainikas“. Anot organizatorių, parodą reikėtų suvokti kaip nesibaigiančių bendradarbiavimo eksperimentų dabartinio etapo rezultatų apžvalgą. Parodoje dailininko kūrybinei saviraiškai atspindėti pasirinktas plakato menas.
S.Eidrigevičius gimė 1949 m. Lietuvoje, čia 1973 m. baigė Vilniaus dailės akademiją, o nuo 1980 m. gyvena Lenkijoje, kur jį aplankė pasaulinis pripažinimas. Karjeros pradžioje daugiausia dėmesio skyrė knygos menui – kūrė miniatiūras, ekslibrisus ir iliustracijas – vėliau sekė kaukės, darbai pastele ir tempera, piešiniai tušu, tapyba. Šis autorius yra daugelio tarptautinių apdovanojimų laureatas įvairiose meninėse srityse. Menininko nuopelnai įvertinti ir valstybiniu lygmeniu: 2000 m. jam įteiktas Gedimino IV laipsnio ordinas, o 2001 m. – Nacionalinė premija. 2015 m. Žurnalo „Veidas" sudarytame įtakingiausių Lietuvos meno ir kultūros asmenybių dešimtuke S.Eidrigevičiui atiteko pirmoji vieta.