SPYNDI – yra išmanusis baldas, kuriam kol kas sunkoka rasti buitinį pavadinimą. Esame akivaizdaus išradimo liudininkai – kai išvaizda, konstrukcija ir funkcionalumas suvokiami iš pirmo žvilgsnio. Kai stebina tamprus bioniškos minties, tektoniškos struktūros ir tarsi savaiminės formos lydinys. SPYNDI dizaino rodos nėra – jis glūdi baldo esmėje, kaip neišvengiamybė.
PILOTAS.LT: Kas, gerbiamas autoriau, iš tikrųjų yra SPYNDI: kėdė, fotelis? Kaip šį baldą būtų mandagu vadinti..?
Mindaugas Žilionis, dizaineris:SPYNDI yra tiesiog inovatyvus baldas, susidedantis iš unifikuotų elementų. SPYNDI – daug daiktų viename. Tai baldas-konstruktorius – kiekvieno fantazijos ir žaidimo džiaugsmas, suteikiantis beribes formos panaudojimo galimybes.
Kaip gimė SPYNDI? Jo sandara, struktūra akivaizdžiai primena stuburą. Kelis sakinius apie konceptą ir jo plėtotę, prašyčiau…
SPYNDI buvo sukurtas 2007-aisiais, dizaino konkursui NEFORMATE. Tema – transformuojamas baldas. Inspiracija kilo mastant apie žmogaus fizines galias ir jo pagrindinę ašį – stuburą. Tobulą stuburo sandarą.
Kūrybinis procesas nuo pirminės idėjos iki veikiančio prototipo truko tik mėnesį. Dėl to buvo pilnai sutelktas dėmesys į esmines detales, nesigilinat į smulkmenas. Prisipažinsiu, kūrybinis rezultatas viršijo visus lūkesčius…
Bet, nors idėja gimė per sekundę, tačiau didžiausias darbas laukė ateityje – suprojektuoti teisingus SPYNDI elementų kampus, apskaičiuoti kiekvieną milimetrą, kad surinktas baldas būtų itin patvarus ir funkcionalus. Iš prototipų brėžinių atrodo, jog tai sudėtingas biomechaninis ar inžinerinis prietaisas. Prisipažinsiu – juodas darbas užtruko ne vienerius metus.
Per tą laiką SPYNDI sėkmingai dalyvavo parodose Didžiojoje Britanijoje, Švedijoje, Prancūzijoje, Latvijoje, Ukrainoje. Laimėjo daugybę apdovanojimų…
SPYNDI: projektas datuojamas 2007, tačiau reklamuoti pradėtas dabar, po 9 metų. Kodėl? Galų gale, kodėl nutarta eiti į pasaulį per Kickstarterį?
SPYNDI buvo sukurtas kaip konceptas, kuris, kaip akivaizdu tapo vėliau, buvo aplenkęs laikmetį. Jo dizainas per tą laiką nė kiek nepaseno.
SPYNDI kaip produktas kurį laiką nebuvo vystomas – jo prototipavimas labai brangus.
SPYNDI struktūra – daugiau nei 1.200 suklijuotų medžio detalių, nušlifuotų iki nepaprasto švelnumo ir padengtų natūraliomis medžiagomis, leidžiančioms kėdę naudoti tiek viduje, tiek lauke. Tai ypatingai sudėtingas ir brangus rankų darbas, todėl, norint supaprastinti ir pagreitinti procesą, būtinos investicijos.
Užtikrinti produkto funkcionalumą būtina investicija į produkto techninį vystymą. Beje, vystant tokį sudėtingą produktą būtina sutelkti visą komandos energiją ir atitraukti dėmesį nuo kitų projektų.
Produkto vystymui būtinas komandos tikėjimas sėkme. Kai sutikau šio projekto partnerius supratau iš karto, kad tai yra žmonės, kurių taip ilgai laukiau ir kartu mums tikrai pavyks.
Subrandinau idėją, išlaukiau tinkamo momento realizacijai ir… Darbar mus lydi sėkmė, bet dirbome tikrai daug.
Gal ir keistai atrodo, kad moterys išnešioja kūdikius per 9 mėnesius, o aš užtrukau net 9 metus. Gal dėl to, kad vyras…
Kaip suprantu, SPYNDI pagamintas iš beržo faneros? Kaip baldas elgiasi lauke?
SPYNDI gaminamas iš drėgmei atsparios, daugiausiai latviškos, beržo faneros. Ruošiniai pjaunami koordinatinėmis frezavimo staklėmis. Paviršius papildomai impregnuojamas specialia alyva, skirta lauko sąlygoms.
Kiek užtrunka pagaminti vieną baldą SPYNDI?
Apie 100 darbo valandų.
Kiek gaminys kainuoja dabar ir kiek gali kainuoti ateityje, optimizavus gamybą?
Šiandieną išankstinio pardavimo kaina Kickstarterio platformoje svyruoja apie 990 eurų už SPYNDI ORIGINAL ir 1.850 eurų už SPYNDI ROYAL. Planuojama kaina mažmenos butikuose visame pasaulyje bus atitinkamai apie 1.600 eurų ir 2.500 eurų.
Kadangi, kaip minėjau, SPYNDI yra gaminamas rankomis, taigi, kaip ir kitųeksliuzivių baldų savikaina negali ženkliai mažėti. Dėl to SPYNDI tiražas bus kontroliuojamas, gaminsime limituotą kiekį per metus.
Žygiui į pasaulį pasirinkote Kickstarterį. Kodėl?
Tiesiog išbandome naują būdą iššskirtinius ir prabangius produktus parodyti kuo platesniai auditorijai pasaulyje, suteikiant galimybę dizaino gerbėjams įsigyti trokštamą produktą ženkliai pigiau, nei jis vėliau bus parduodamas butikuose. Mainais gauname išankstinį finansavimą, kurį panaudojame produkto savikainos mažinimui ir gamybos proceso tobulinimui.
SPYNDI gerbėjų ugdymui turbūt skirta ir speciali aksesuarų linija?
Taip, vystome visą SPYNDI dizaino produktų liniją: multifunkcinius interjero ir mados aksesuarus, kurie taip pat gali atlikti daugybę funkcijų. Tai yra ne vienkartinis projektas, o mūsų produktų linija.
Kaip sekasi SPYNDI žygis Kickstarteryje? Kiek gaminių ir kaip plačiai esate pajėgūs patiekti?
Didžiausioje pasaulyje minios finansavimo platformoje Kickstarter.com kaip tik ir pristatome projektą SPYNDI – žmonės gali paremti kūrėjus, pirkdami pirmuosius SPYNDI komplektus ir aksesuarus.
Pagaminti esame pajėgūs tiek kiek užsakys. Gamybinių pajėgumų Lietuvoje netrūksta, darbą organizuoti mokame, dėl to iki Kalėdų įvykdysime visus užsakymus.
Šiandien didžiausias ir ambicingiausias iššūkis mums – geografija! Jau turime užsakovų iš 23 pasaulio šalių: JAV, Japonijos, Kanados, Jungtinės Karalystės, Pranzūzijos, Ispanijos, Švedijos, Danijos, Indonezijos, Tailando, Maldyvų ir, aišku, Lietuvos.
Trumpai apie SPYNDI komandą: dizaineris Mindaugas Žilionis (41) bei du entrepreneriai – Raimonda Klimašauskaitė (43) ir Andrius Pateckis (30). Susitikę ir verslą pradėję beveik atsitiktinai, dabar jie kartu – kalba ir sprendžia viską: ir dėl baldų konstrukcijos, ir dėl finansavimo, ir dėl Kickstarterio aktualijų, ir dėl ateities planų.