Nacionaliniame operos ir baleto teatre vakar įvyko šventinis vakaras, kuriame profesionalaus teatro meno kūrėjams įteiktos Kultūros ministerijos įsteigtos premijos ir atminimo ženklai – Auksiniai scenos kryžiai, Boriso Dauguviečio auskaras ir Padėkos premija. Šie apdovanojimai teatro menininkams skiriame už geriausius metų scenos darbus. Lietuvos teatre didžiausia sėkmė šįkart lydėjo garsų lenkų režisierių Kristianą Lupą.
TRIUMFAVO „DIDVYRIŲ AIKŠTĖ“
Lenkų režisierius Kristianas Lupas (Krystian Lupa), pagal austrų dramaturgo Tomo Bernardo (Thomas Bernhard) pjesę Lietuvos nacionaliniame dramos teatre (LNDT) pastatęs spektaklį „Didvyrių aikštė“, nurungė kitus nominantus ir Auksinį scenos kryžių pelnė už režisūrą.
Aktorė Eglė Gabrėnaitė už ponios Citel vaidmenį šiame spektaklyje pripažinta geriausia pagrindinio vaidmens aktore.
Geriausiu pagrindinio vaidmens aktoriumi tapęs Valentinas Masalskis, „Auksiniu scenos kryžiumi“ apdovanotas už Roberto Šusterio vaidmenį spektaklyje „Didvyrių aikštė“ bei vaidmenis spektaklyje „Didis blogis“ (LNDT).
Geriausiu šviesų dailininku ir videomenininku tapo Lukašas Tvarkovskis (Lukasz Twarkowski) už spektaklio „Didvyrių aikštė“ vaizdo projekcijas.
Spektaklis „Didvyrių aikštė“ taip pat išsiskyrė ir geriausia muzika, kurią spektakliui kūrė erdvinės operos tamsoje „Confessions“ kūrybinė grupė („Operomanija“) – kompozitorė Rūta Vitkauskaitė (Lietuva), kompozitorius Jensas Hedmanas (Jens Hedman, Švedija), dainininkė Asa Nordgren (Švedija), Bogumilas Misala (Bogumil Misala, Lenkija).
VERTINO 75 SPEKTAKLIUS
Profesionalaus teatro meno kūrėjų darbų premijoms gauti iš viso buvo pateikti 75 spektakliai. Geriausia scenografe už spektaklio „Hamletas“ (Nacionalinis Kauno dramos teatras) scenografiją pripažinta Paulė Bocullaitė. Nacionalinės dramaturgijos pastatymo laureatai – režisierius Arpadas Šilingas (Arpad Schilling, Vengrija), dramaturgas Marius Ivaškevičius už spektaklį „Didis blogis“ (LNDT).
Geriausiu nepagrindiniu praėjusių metų aktoriumi tapo Liubomiras Laucevičius už Polonijaus ir Osriko vaidmenis spektaklyje „Hamletas“, taip pat vaidmenis spektaklyje „Miškinis“ (NKDT).
Geriausiu jaunuoju menininku pripažintas dirigentas Modestas Barkauskas už vienaveiksmių baletų triptiko „Bolero+“ muzikinės dalies pastatymą ir dirigavimą, baleto „Eglė žalčių karalienė“ dirigavimą (LNOBT).
Už geriausią lėlių ir objektų spektaklį-teatrinę instaliaciją „Meile, don't stop“ įvertinta lėlininkė Karolina Jukštaitė (trupė „459“), o už geriausią spektaklį vaikams ir jaunimui „Spalvoti žaidimai“ (šokio teatras „Dansema“) – choreografė Birutė Banevičiūtė.
Geriausiais šokio menininkais pripažinti baleto artistai Greta Gylytė ir Eligijus Butkus už pagrindinius vaidmenis balete „Bolero+“ (LNOBT), o geriausiu choreografu – Martynas Rimeikis, sukūręs baleto „Visur, kur mes nebuvom“ choreografiją (LNOBT).
Geriausia operos soliste pripažinta Viktorija Miškūnaitė už Manon Lesko vaidmenį Žiulio Masnė (Jules Massenet) operoje „Manon“ (LNOBT).
Geriausia nepagrindinio vaidmens aktorė – Vilija Grigaitytė už vaidmenis spektaklyje „Miškinis“ (NKDT).
PADĖKOS PREMIJA – OPEROS PRIMADONAI
Boriso Dauguviečio auskaras atiteko choreografei Agnijai Šeiko-Sarulienei už šiuolaikinio šokio ir garso spektaklio-ekskursijos „Keliaujančios bažnyčios. Klaipėda / Mėmelis“ (Šokio teatras PADI DAPI Fish) režisūrą bei choreografiją.
Apdovanojimų kulminacija tapo „Auskinio scenos kryžiaus“ už viso gyvenimo nuopelnus įteikimas. Kultūros ministras Šarūnas Birutis Padėkos premiją teikė operos primadonai, Lietuvos muzikos ir teatro akademijos profesorei Sigutei Stonytei. Ši premija skirta už ilgametę kūrybinę ir pedagoginę veiklą puoselėjant operos meną bei vokalinės muzikos atlikimo kultūrą Lietuvoje.
Spektaklius ir vaidmenis juose vertino kultūros ministro įsakymu sudaryta komisija – teatrologai: Rasa Vasinauskaitė, Jurgita Staniškytė, Kristina Steiblytė, Andrius Jevsejevas, muzikologės Audronė Žiūraitytė ir Veronika Janatjeva (komisijos pirmininkė), šokio kritikė Ingrida Gerbutavičiūtė, dailėtyrininkė Raimonda Bitinaitė-Širvinskienė ir kultūros žurnalistas, teatro apžvalgininkas Julijus Lozoraitis.
Auksiniai scenos kryžiai“ pirmąkart surengti 1992 metais. Geriausi teatro scenos meistrai paprastai pagerbiami Tarptautinę teatro dieną, kovo 27-ąją.
Parengta pagal Kultūros ministerijos informaciją.