Kovo pradžioje Panevėžio apskrities Gabrielės Petkevičaitės-Bitės viešojoje bibliotekoje atidarytos architektūros eksperimentinės kūrybinės dirbtuvės. Matydami, kad daugelį metų svarbūs miesto istoriniai objektai nesulaukia deramo dėmesio, iniciatyvos ėmėsi Panevėžio architektai.
Neabejingi savajam miestui architektai ir visuomenininkai, manydami, kad nemažai Panevėžio istorinių objektų yra tarsi nustumti į paraštę, ėmėsi iniciatyvos. Architektų sąjungos Panevėžio skyriaus nariams besižvalgant į Biržuose, Anykščiuose ir kituose miestuose vykusias kūrybines dirbtuves kilo mintis suorganizuoti savanoriškas architektūrines eksperimentines kūrybines dirbtuves savo mieste, įtraukiant verslininkus, kultūros žmones ir kitus neabejingus miestiečius.
Iš pradžių buvo manyta, kad tai bus tyli pogrindinė veikla, tačiau Dirbtuvių atidarymo metu gana gausus dalyvių skaičius parodė, kad Panevėžiui seniai stinga išmintingo požiūrio į miestą ir įpročio visus plėtros darbus pradėti nuo idėjos.
Kai kuriems objektams, įtrauktiems į kūrybines dirbtuves bus skirtos investicines ES lėšos pagal programą URBAN.
Renginio metu architektė Loreta Paulauskienė pristatė tris Panevėžiui svarbias architektūrines-istorines temas. 1 – Apleistos nepriklausomybės kovų savanorio, poeto, visuomeninko J.Čerkeso-Besparnio "Pragiedrulių" sodybos Skaistakalnio parke atgaivinimas. 2 – Naujo pėščiųjų tilto idėja, istorinio medinio liepto per Nevėžį vietoje, kuris galėtų sujungti šv. Zitos gatvelę, istorinį medinės architektūros "Mikolajevo" kvartalą su G.Petkevičaitės-Bitės namu ir dabartinį miesto centrą. 3 – Idėja sutvarkyti Skaistakalnio parko kalvą ir apleistą vasaros estradą.
Architektas Vidminas Stankevičius pabrėžė, kad metas išeiti iš savo biurų ir kažką padaryti dėl savo miesto kartu. Anot jo, yra jaukių, neįprastai idomių vietų mieste, kurias reikia atgaivinti. Skaistasklanis turi ypatingą aurą ir būtent čia praeitą vasarą A.Mamontovas pasirinko vietą savo koncertui…
Istorinę medžiagą pristatė panevėžio kraštotyros muziejaus darbuotoja Vitalija Vasilauskaitė.
Sveikinimo žodį kolegoms tarėarchitektas, Panevėžio miesto meras, Rytis Mykolas Račkauskas ir Seimo narys Povilas Urbšys.
Biržų kūrybinių dirbtuvių patirtimi, kai į miesto kūrimą per kūrybines dirbtuves įtraukiama bendruomenė, pasidalijo Biržų savivaldybės administracijos direktorius, architektas, Rimantas Pauža.
Etnologas Laimutis Vasilevičius kalbėjo, jog turi duomenų Skaistakalnio parke buvus šventvietę. Tai esą greta istorinės miesto įkūrimo vietos kitame Nevėžio krante, o ir pats žodis "skaistakalnis" rodo čia buvus šventą vietą.
Renginio metu sulaukta siūlymų, prisimenant J.B.Čerkeso-Besparnio asmenybę, jo sodyboje įkurti švietimo ir meno centrą arba miesto botanikos sodą, ar parko kavinę. Be to, siūlyta parke įrengti paplūdimį, sporto aikšteles bei kitą reakreacinę infrastruktūrą.
PABAIGAI – KVIETIMAS: visus, neabejingus savo miestui ir nedalyvavusius Panevėžio architektų iniciatyvos pristatyme, taip pat aktyvius kolegas architektus kviečiame prisijungti. Kreiptis el.paštu panevezioarchitektai@gmail.com.
Visa surinkta rašytinė informacija ir idėjos, kartu su architektų darbais, bus teikiami Panevėžio miesto savivaldybės administracijai. Kūrybinių eksperimentinių dirbtuvių iniciatyvinė grupė balandžio viduryje yra numačiusi viešai pristatyti darbus, o Liepos 1-ąją atidaryti Panevėžio eksperimentinių kūrybinių dirbtuvių parodą. Mus visada rasite: Panevėžio architektai.
Nuotraukos: Vilhelmantas Sereika. Aeronuotraukos: Vaidas Vilutis.