Vilniaus savivaldybės nukeltų Žaliojo tilto skulptūroms nutarta atimti “paminklinį statusą”. Nepaisant iš paveldotvarkininkų stovyklos aidinčių pareiškimų, jog stalinines skulptūras būtina sugrąžinti į vietą, Nekilnojamojo kultūros paveldo vertinimo taryba šiandieną jų teisinę apsaugą pasiūlė panaikinti.
Nekilnojamojo kultūros paveldo vertinimo taryba svarsčiusi Vilniaus Žaliojo tilto skulptūrų problemą šiandieną nutarė, kad būtų panaikinta teisinė apsauga Žaliajam tiltui su skulptūromis. Portalo PILOTAS.LT žiniomis, ekspertai nubalsavo vienbalsiai. Taryba taip pat rekomendavo, kad dar pernai vasarą nuo tilto nukeltos skulptūros būtų saugomos muziejuje. Vis dėlto galutinį sprendimą dėl šių skulptūrų teisinės apsaugos panaikinimo turi priimti kultūros ministras Šarūnas Birutis. Neoficialiomis žiniomis, ministras ekspertų išsakytą nuomonę palaiko.
Kareivius, darbininkus, valstiečius ir studentus vaizduojančios skulptūrų grupės ant Vilniaus Žaliojo tilto pastatytos 1952 metais. Vis dėlto daugiau nei 60 metų stūksoję skulptūriniai objektai nuo tilto nukeltos pernai liepą. Tuomet buvo motyvuota, jog skulptūros yra avarinės būklės ir kelia pavojų žmonių saugumui.
Skulptūrų nukėlimas turėjo atgarsį visuomenėje. Nors didelė dalis sutiko su nuomonę, jog Žaliojo tilto skulptūros yra sovietinės propagandos dalis ir žeidžia žmones, kovojusius už Lietuvos išsivadavimą iš sovietų okupacijos, buvo girdėti ir siūlymų jas restauruoti ir sugrąžinti į vietą.
Kaip žinia, už stalininių skulptūrų saugojimą ir sugrąžinimą ant tilto anksčiau pasisakė ir naujoji Valstybinės kultūros paveldo komisijos pirmininkė Evelina Karalevičienė. Simptomatiškas sutapimas – kaip tik šiuo metu, kai sprendžiamas sovietinio paveldo objekto “išpaminklinimo” klausimas, E.Karalevičienė padavė į teismą portalo PILOTAS.LT redaktorių Audrį Karalių už straipsnį, kuriame yra kritikuojama, jog “nesugeba atskirti pelų nuo grūdų ir vien pagal formalius datos kriterijus rikiuoja ant tos pačios lentynos Stalino okupacinio režimo propagandinius reliktus” ir nacionalinio paveldo objektus. Anot E.Karalevičienės advokatės, jos kandidatavimo į aukštas pareigas išvakarėse publikuotas kritinis straipsnis Trumparegių baletas: Paveldo komisijos vado kėdę matuojasi E.Karalevičienė sukėlė pastarajai neturtinę žalą todėl privalo būti straipsnio autoriaus atlyginta finansiškai, “kas būtų adekvati kompensacija už Pareiškėjos patirtus dvasinius išgyvenimus bei sukrėtimus”.
Taigi, ilgas ir nelengvas tas Lietuvos desovietinimo procesas, pareikalausiantis dar ne vienos galvos, sveikatos ar kėdės…
virgis
( 2016-03-02 )
labai teisingai pasielge Evelina
reikia galvoti ka rašinėji.
DZX
( 2016-03-01 )
kale yra kale. ar ne perdaug demesio tai personai?
Karalius : Karalienė
( 2016-03-01 )
1 : 1, bet pastaroji ką tik gavo raudoną kortelę