Nuo projekto „Misija Sibiras“ vykdymo pradžios lietuvių tremties ir įkalinimo vietose Sibire apsilankė 14 jaunimo ekspedicijų, kurios, įprasmino Lietuvos tremtinių ir politinių kalinių atminimą. Lietuvos nacionaliniame muziejuje k1 tik atidaryta fotografijų paroda „10 metų gyvos istorijos“ leidžia atrasti dar nematytas ekspedicijų akimirkas ir tapti projekto dešimtmečio dalimi.
Lietuvos nacionaliniame muziejuje, Naujajame arsenale (Arsenalo g. 1) veikia projekto „Misija Sibiras“ fotografijų paroda „10 metų gyvos istorijos“.
Labdaros ir paramos fondas „Jauniems“ įgyvendina jaunimo pilietiškumo ir patriotiškumo ugdymo projektą „Misija Sibiras“, kuris šiais metais švenčia savo veiklos 10-metį. Nuo projekto vykdymo pradžios lietuvių tremties ir įkalinimo vietose Sibire apsilankė 14 jaunimo ekspedicijų, kurios, įprasmindamos Lietuvos tremtinių ir politinių kalinių atminimą, sutvarkė jų amžinojo poilsio vietas ir susitiko su ten tebegyvenančiais tautiečiais. Surengta tūkstančiai projekto pristatymų mokyklose, universitetuose, bendruomenių centruose, ambasadose, eksponuota šimtai jaunimo ekspedicijų fotografijų parodų, sukurta dokumentinių filmų.
„Projekto dešimtmetis sukaupė tūkstančius akimirkų. Šioje parodoje pristatoma 14 fotografijų iš skirtingų ekspedicijų. Visos kartu pasakoja jau dešimt metų nenutrūkstančią istoriją: nors nuo projekto pradžios suorganizuota 14 ekspedicijų, kurių dalyviai lankėsi skirtingose Sibiro vietovėse, ir visos jos turi savų išskirtinumų, tačiau parodoje išvysite tai, kas yra neatsiejama kiekvieno dalyvio kasdienybė: nykstančių kapinių išsaugojimas, kupini jausmų susitikimai su ten dar tebegyvenančiais lietuviais, vietinių nuostaba ir pagalba ar stovykloje plevėsuojanti trispalvė“, – parodos idėja dalijasi Labdaros ir paramos fondo „Jauniems“ direktorius Ignas Rusilas.
Tremčių laikotarpis – vienas iš skaudžiausių Lietuvos istorijos puslapių. 1941 m. birželio 14 d. pradėtos masinės represijos, kurias prieš lietuvių tautą vykdė Sovietų Sąjunga. Pirmosiomis trėmimo dienomis – 1941 m. birželio 14–16 d. – buvo represuota daugiau nei 17.000 Lietuvos gyventojų. Per 11 trėmimo metų iš Lietuvos ištremta daugiau nei 130.000 žmonių, koncentracijos stovyklose įkalinta apie 150.000 lietuvių. Sovietinės ir vokiečių okupacijos metais vykdytas teroras įpareigoja neužmiršti ir įprasminti mūsų tautiečių atminimą. Per dešimt projekto „Misija Sibiras“ gyvavimo metų savo norą dalyvauti projekte išreiškė daugiau nei 10.000 jaunų žmonių.
Paroda „10 metų gyvos istorijos“ Lietuvos nacionaliniame muziejuje, Naujajame arsenale veiks iki kovo 20 dienos.
Parengta pagal Lietuvos nacionalinio muziejaus informaciją.