Vilniaus dailės akademijos (VDA) Telšių fakultete neseniai visuomenei pristatytas naujai įrengtas Taikomųjų kultūros paveldo tyrimų ir konservavimo centras. Tyrimų centre jau dirba 4 žmonių komanda – du tyrėjai ir du restauratoriai. Oficialus tyrimų centro atidarymas numatytas balandžio mėnesį.
ATVIRAS PLAČIAJAI VISUOMENEI
Taikomųjų kultūros paveldo tyrimų ir konservavimo centras Telšiuose – didelę reikšmę Žemaitijos kultūros paveldo išsaugojimui turintis projektas, įgyvendintas gavus Europos ekonominės erdvės (EEE) finansinio mechanizmo ir Lietuvos valstybės paramą. Tai vienas iš 19-os projektų, kuriems skiriama EEE finansinio mechanizmo ir Lietuvos valstybės parama pagal programą „Kultūros ir gamtos paveldo išsaugojimas ir atgaivinimas“.
VDA Telšių fakulteto Dizaino katedros vedėjas prof. A.Žebrauskas džiaugėsi, kad projekto metu buvo sukurta europietiška, estetiškai patraukli, technologiškai aprūpinta erdvė, kurioje planuojama ne tik mokyti restauratorius, bet taip pat rengti edukacinius užsiėmimus, parodas, mobilias ekspozicijas. Šiuo metu regione taip pat veikia Šilutės ir Šiaulių „Aušros“ muziejuose įkurti muziejų tyrimų centrai, daugiausiai orientuoti į juose saugomų eksponatų priežiūrą ir tvarkybą, tačiau toks atviras ir plačiajai visuomenei prieinamas kultūros paveldo tyrimų ir konservavimo centras – unikalus.
Kultūros paveldo departamento Telšių skyriaus vedėjo Antano Eičo teigimu, šiandien prarandama itin daug architektūros elementų, kilnojamų paveldo vertybių būklė blogėja, tad centro įsteigimas yra didelis kokybinis šuolis, galintis pakeisti dabartinę paveldo situaciją visame regione. Jam antrina Mažeikių muziejaus direktorius V.Balzeris, pabrėždamas, kad iki šiol restauruotini eksponatai buvo vežami į Vilnių, kas itin padidindavo jų tvarkymo kaštus ir užimdavo nemažai laiko.
LAUKIAMA 3D SKENERIO
Tikimasi, kad pilnu pajėgumu pradėjęs veikti centras pritrauks privačių klientų, norinčių restauruoti asmeninėse kolekcijose saugomas kultūros paveldo vertybes ar tiesiog senus, istorinę, moralinę ar kitokią vertę turinčius daiktus. Centro darbuotojai taip pat ketina teikti konsultacijas paveldo tyrimų ir tvarkybos klausimais.
VDA Telšių fakulteto dekanas R.Banys akcentavo, kad steigiant tyrimų centrą siekiama išnaudoti visą fakulteto ir jo specialistų potencialą. Naujai įkurtas centras taip pat sustiprina fakulteto siekius ir galimybes įsteigti metalo ir akmens restauravimo studijų programas.
Projekto metu įrengtose dirbtuvėse restauratoriai jau dirba su medžio apdirbimo įranga, rankiniais įrankiais, kurie restauravimo metu naudojami dažniausiai. Dar laukiama į centrą atkeliausiančio 3D skenerio, kuris atvers platesnes galimybes paveldo vertybių apsaugai, skaitmeninimui ir paveldo komunikacijai virtualioje erdvėje.
Artimiausioje ateityje numatyta įgyvendinti 10 edukacinių renginių visame regione, kuriuos vestų kviestiniai lektoriai iš visos Lietuvos, tuo pačiu susirinkusiems bus pristatoma centro veikla ir galimybės. Taip pat tikimasi stimuliuoti centro vykdomas veiklas bei sudaryti sąlygas, leisiančias centrui visiškai išsilaikyti iš gaunamų pajamų.
Parengta pagal Europos ekonominės erdvės ir Norvegijos programų skyriaus informaciją.