Karališkoji britų architektų sąjunga (RIBA) ką tik įteikė 2016 metų Aukso medalį. Garbingo architektūros srities įvertinimo šįkart nusipelnė Didžiojoje Britanijoje praktikuojanti žinoma Irako kilmės architektė dekonstruktyvistė Zaha Hadid. Tai pirmoji moteris, gavusi tokį aukštą Karališkosios britų architektų sąjungos įvertinimą.
GARSIAUSIA ARCHITEKTŪROS MOTERIS
Bene garsiausia nūdienos architektė Zaha Hadid visame pasaulyje žinoma savo akademine veikla, teoriniais darbais ir architektūros realizacijomis. Visuomenę bei architektūros specialistus ji jau 3 dešimtmečius stebina savo įspūdingais dekonstruktyvistiniais eksperimentais architektūros, dizaino ir urbanistikos srityse.
„Dalis architektūros darbo yra pasiekti, jog žmonės gerai jaustųsi erdvėse, kuriose gyvena, eina į mokyklą ar dirba – todėl mes turime būti pasiryžę kelti standartus. Gyvenamieji, lavinimo ir kiti gyvybiškai svarbūs pastatai visada rėmėsi minimalaus egzistavimo koncepcija – tai ne tas atvejis šiandien. Architektai dabar turi įgūdžių ir priemonių spręsti šiuos svarbius klausimus“ – atsiimdama RIBA Aukso medalį pažymėjo 2016 metų aureatė Z.Hadid.
Architektė Z.Hadid yra suprojektavusi muziejaus „Vitra“ gaisrinę Vokietijoje, Slidinėjimo tramplyną Austrijoje, BMW būstinę Vokietijoje, Saragosos tilto paviljoną Ispanijoje, Romos šiuolaikinio meno muziejų MAXXI Italijoje, Guangzhou operos rūmus Kinijoje, Londono Evelyn Grace akademiją bei olimpinių žaidynių vandens sporto centrą Anglijoje, Alpių muziejų „MMM Corones“ Austrijoje ir daugybę kitų įsimintinų architektūros objektų.
ĮTEIKIAMAS UŽ ĮTAKĄ ARCHITEKTŪROS PAŽANGAI
RIBA‘os Aukso medalis yra aprobuojamas Jos Didenybės Anglijos karalienės ir įteikiamas už reikšmingą įtaką architektūros pažangai. Šio garbingo architektūros apdovanojimo anksčiau yra nusipelnę Frankas Gehry (2000), Normanas Fosteris (1983), Miesas van der Rohe (1959), Le Corbusier (1953), Frankas Lloydas Wrightas (1941) ir kiti žinomi pasaulio architektai.
Z.Hadid taip pat buvo pirma moteris, apdovanota ir architektūros Nobeliu vadinama Pritzkerio premija. Beje, 2008 metais ji laimėjo Vilniaus Ermitažo-Guggenheimo muziejaus architektūros idėjų konkursą, tačiau Neries krantinėje muziejaus statybos beviltiškai įstrigo.
Parengta pagal RIBA ir PILOTAS.LT informaciją.