Neseniai baigėsi Biržų rajono savivaldybės ir Lietuvos architektų sąjungos surengtos architektūrinės kūrybinės dirbtuvės „Biržų viešųjų erdvių vizija“. 3 kūrybinės komandos kūrė idėjas ir scenarijus, kaip būtų galima pertvarkyti Biržų miesto centre esančias 5 viešąsias erdves, formuojančias miesto veidą. Kūrybinių dirbtuvių galutinis rezultatas – rekomendacijų rinkinys, kurios vėliau turėtų tapti pagrindu numatytų architektūrinių konkursų užduotims.
Biržų kūrybines dirbtuvės „Biržų viešųjų erdvių vizija“ nagrinėjo erdvę tai Pilies teritorija, parką greta Reformatų ir J.Bielinio gatvių, J.Janonio ir Miesto aikštes ir želdynų zoną Žvejų gatvėje.
Kūrybinėse dirbtuvėse vienodai svarbūs dalyviai buvo Biržų rajono savivaldybė, Biržų bendruomenė ir architektai, sociologai bei kraštovaizdžio specialistai. Dirbtuvės vyko trimis etapais: užduoties formulavimas, scenarijų kūrimas ir idėjų vizualizavimas.
Paskutiniame etape 3 dienas ir 2 naktis Biržų Pilies Arsenale plušo architekčių Aušros Černauskienės, Akvilės Brazauskaitės, Aistės Galaunytės, Ramunės Sanderson, Emilijos Gruzdytės (sociologė) grupė, grupė „AEXN+Co“ (arch. Tomas Grunskis, Martynas Mankus, Kęstutis Zaleckis (konsultantas), Romas Rimkus, Jūratė Kindurytė, sociologė Dalia Čiupailaitė, Benjamin Cope (konsultantas)) ir „MetrO architektūra“ (arch. Julius Biliūnas, Algimantas Mačiulis, Paulius Kisielis, Tautvilė Džiugytė, Stasė Jatužienė) komandos. Komandas sudarė ne tik architektai, bet ir kraštovaizdžio specialistai, sociologai ir po du-tris biržiečius, taip vadinamus „ambasadorius“. Su „MetrO architektūros“ architektais darbavosi Donatas Balčiauskas, Vytas Jareckas, su „AEXN+Co“ komanda – Lina Januševičienė, Virgis Undzėnas ir Merūnas Jukonis, o prie A. Černauskienės, A. Brazauskaitės, A. Galaunytės, R. Sanderson, E. Gruzdytės komandos prisijungė Gražina Strazdienė, Egidijus Butėnas, Indra Drevinskaitė-Žilinskienė.
Kūrybinių komandų sukurtus projektus vertino ekspertai: Lietuvos architektų sąjungos pirmininkas Marius Šaliamoras; urbanistas, architektas Mindaugas Pakalnis; kraštovaizdžio architektė Jurga Večerskytė-Šimeliūnė; sociologė Jekaterina Lavrinec, Biržų rajono savivaldybės administracijos direktorius Rimantas Pauža. Projektų pristatyme dalyvavo apie 130 žmonių.
I komanda (arch. „AEXN+Co“ – T.Grunskis, M.Mankus, R.Rimkus, J.Kindurytė; sociologė D.Čiupailaitė; konsultantai K.Zaleckis, B.Cope; biržiečiai ambasadoriai L.Januševičienė, V.Undzėnas ir M.Jukonis):
Ekspertų komentaras: „Labai sėkmingas siūlymas vietoje linijinio miesto formuoti tinklinę struktūrą, vystant skersinius ryšius, pažymint esamus istorinius reliktus, kuriant naujus traukos objektus. Geras siūlymas keisti erdvių tapatybę iškeliant automobilių parkavimą iš pagrindinių miestų erdvių ir jose formuoti pėsčiųjų ir dviračių takų sistemą. Sąsajos tarp viešųjų erdvių stiprinamos per vienijančius scenarijus, kurie tuo pačiu yra daugialypiai – ta pati erdvė gali būti naudojama įvairiems tikslams. Teigiamai vertintinas ryšių tarp Žvejų g. ir Pilies apylinkių stiprinimas, reprezentacinių funkcijų papildymas rekreacinėmis veiklomis. Pilies teritorijos panaudojimas tinkamas šiandienos bendruomeniniams poreikiams, ji tinkamai sujungta su kitomis teritorijomis.
Visų erdvių naudojimo scenarijai orientuoti į miestiečių įtraukimą į erdvių formavimą ir priežiūrą.
Sėkmingas siūlymas suteikti istorinius vietovardžius viešosioms erdvėms. Geri siūlymai atkurti buvusios liuteronų bažnyčios siluetą, pažymėti fosų likučių, buvusių pamatų vietas, įtraukti žydų paveldą į lankomų kultūrinių ir istorinių objektų maršrutą.
Sveikintinas miesto sodo– kultūrinės erdvės kūrimas. Sukuriamos galimybės pritraukti papildomas kultūrines funkcijas, įamžinti kapinių vietą. Paveldas panaudojamas ne tik kaip muziejiniai objektai, bet ir kaip kasdieninis paveldas (amatai – alus, duona, tradiciniai verslai). Svarbus siūlymas kurti žaidimų zonas viešosiose erdvėse visų amžiaus grupių vaikams, išsaugoti natūralią erdvę greta žvejų gatvės, kuriant žvejų prieplauką ir įrengiant dirbtiną krantinę“.
II komanda (arch. A.Černauskienė, A.Brazauskaitė, A.Galaunytė, R.Sanderson; sociologė E.Gruzdytė; biržiečiai ambasadoriai: G.Strazdienė, E.Butėnas, I.Drevinskaitė-Žilinskienė):
Ekspertų komentaras: Projekte kuriama labai logiška ir vientisa infrastruktūra, apjungianti dviračių, pėsčiųjų, vandens transportą, išnaudojanti patrauklias pakrantes. Ežeras tampa rekreacinius objektus (ir scenarijus) vienijantis elementas, o gamtos pažinimas – vienijantis motyvas. Želdynai panaudojami vientisos urbanistinės struktūros formavimui, išskiriant miestiškus elementus (alėjas, skverus, ir pan.). Emocinės vertės įtraukiamos į miesto tapatybės formavimą, pabrėžiama spalvų reikšmė formuojant erdves. Miesto erdvės pritaikomos skirtingo judėjimo galimybių erdvės naudotojams. Siūloma mažinti želdinių Pilies teritorijoje, išryškinant Pilies charakterį, o fosas išvalyti ir užpildyti vandeniu, tačiau esami ypatingos vertės sveiki vertingi medžiai turėtų būti saugojami.
III komanda (arch. „MetrO architektūra“ – J.Biliūnas, A.Mačiulis, P.Kisielis, T.Džiugytė; kraštov. arch. S.Jatužienė; biržiečiai ambasadoriai D.Balčiauskas ir V.Jareckas):
Ekspertų komentaras: Projekte atkuriama istorinio miesto struktūra su istoriniam miestui būdingo dydžio viešosiomis erdvėmis, aikštėmis. Atkuriamas nunykusių gatvių tinklas ir sukuriama galimybė suformuoti zonas naujoms funkcijoms vystytis. Vytauto gatvė išryškinama kaip centrinė viešoji erdvė, prie kurios jungiamos šoninės viešosios erdvės. Sveikintinas siūlymas grąžinti istorinį mastelį Rotušės aikštei, suteikti vienai iš aikščių pavadinimo „Radvilų“. Darbe taip pat aktyvinamas miesto ryšys su vandeniu.
Parengta pagal Lietuvos architektų sąjungos informaciją.